31.08.20214 min
Maciej Pikor

Maciej PikorRedakcja Bulldogjob

Zarobki w IT - Dolny Śląsk kontra cała Polska

Czy Wrocław może się stać polską Doliną Krzemową? Sprawdźmy!

Zarobki w IT - Dolny Śląsk kontra cała Polska

Wrocław to miasto chętnie wybierane przez przedsiębiorców i uznawane przez nich za dobre miejsce do prowadzenia swojej firmy z sektora technologii informatycznych.


Według ostatniego raportu, pochodzącego z 2019 roku “Wrocławski sektor IT” branża ma się całkiem nieźle. Raport powstał w oparciu o badanie ankietowe wśród niemal 120 firm i wywiady pogłębione udzielone przez 15 menedżerów. 


Wynika z niego, że dla Dolnego Śląska IT to jeden z kluczowych sektorów gospodarki, zatrudniający 36 tysięcy pracowników. Na tym lokalnym rynku wzrasta konkurencja firm, nowe zakładają swoje siedziby, w 2021 roku mieliśmy już dwa takie otwarcia - Klika Tech, start-up z Miami, oraz LeverX Group. 

Czynnikiem, który może wskazywać na popularność sektora informatycznego, jest oczywiście duże zainteresowanie studentów informatycznymi kierunkami. Wielu z nich to właśnie w tym sektorze upatruje pewną i stabilną pracę w rozwijającej się branży. Niektórzy z nich może bardzo chcą też owocowych czwartków i pracę w młodych, dynamicznych zespołach, ale tego akurat nikt niestety nie zbadał.

Faktem jest to, że aż 15 tysięcy studentów zdobywało wiedzę na kierunkach powiązanych z IT we Wrocławiu, spośród grona 112 tys. wszystkich studentów uczelni w stolicy Dolnego Śląska. A jak wiemy, to nie wszyscy kandydaci na stanowiska juniorów, w końcu wystarczy dobry bootcamp i…. 

Pracodawcy w raporcie dają znać, że nie mają problemu z zatrudnianiem - twierdzi tak 59% z nich. W komentarzu wskazują jednak, że jest duże zapotrzebowanie na programistów z doświadczeniem - kilku lub kilkunastoletnim. Wrocław pod tym względem potrzebuje się trochę zestarzeć.

Jak wyglądają zarobki? 

Raport co prawda podaje zarobki na poszczególnych stanowiskach, ale co się będziemy skupiać na danych z 2019 roku, jak mamy świeższe - z Badania społeczności IT z 2021, gdzie przepytaliśmy prawie 7 tysięcy pracowników branży, również o ich zarobki. Porównamy to sobie z całą resztą stawki. Jak wypada Dolny Śląsk na tle reszty kraju? 

Specjaliści zatrudnieni w Warszawie nadal są w czołówce najlepiej zarabiających wśród polskich miast. Jednak warto pamiętać również o wyższych kosztach "życia" naturalnie występujących w stolicach państw. A Wrocław? 

Jeśli wziąć pod uwagę umowę o pracę, licząc pensję, którą dostają na rękę, Wrocławianie i Wrocławianki lądują tuż pod podium - zarabiają średnio 6 908 zł na miesiąc. Wyższymi zarobkami mogą cieszyć się pracownicy z Trójmiasta - średnio 7 187 zł na miesiąc i (pozdrawiam całym sercem) Krakowianie i Krakowianki - 7 770 zł. Pierwsza oczywiście musi być wspomniana wcześniej Warszawa i jej zawrotne 7 785 zł (tylko o 15 zł więcej od Krakowa, co jest warte podkreślenia). 

Dla kontekstu, co również jest warte, a wręcz niezbędne by podkreślić, jako skromny autor tekstu pochodzę z Krakowa. 

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę formę rozliczania się przez umowę o dzieło lub zlecenie, tu Wrocław dopala swój bolid i ląduje na drugiej pozycji (za Warszawą oczywiście) a przed Krakowem. Kolejno - Warszawa: 6 039 zł średnio miesięcznie na rękę, Wrocław: 5 222 zł i Kraków: równie 5 000 zł

Pewnie niektórych z Was może interesować jeszcze stawka wyścigu płacowego dla B2B. Tu będę leniwy i po prostu pokażę Wam tabelę: Wrocław - miasto spotkań

Taki ma oficjalny slogan przynajmniej. Podobno za wymyślenie takich sloganów płaci się grube tysiące. Nie uważam się za jakiegoś boga copy i marketingu, ale myślę, że to nie może być jakiś rocket sience, wymyślić coś bardziej chwytliwego. Ale dość offtopów. 

COVID-19 jak na całym świecie, tak i we Wrocławiu, branży IT nie zatrzymał. Ta nawet zanotowała wzrosty. 

Co ciekawe, pomimo epidemii firmy decydują się na zakup i wynajem biur we Wrocławiu - tak przynajmniej wynika z raportu “Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu” - aż 57 proc. transakcji zawartych w 2020 to umowy podpisane z przedsiębiorstwami z sektora IT (w 2019 roku stanowiły one 15 proc. wszystkich transakcji).

Zaletą Wrocławia na pewno jest różnorodny rynek, który pozwala pracownikom na zdobywanie kompetencji z różnych dziedzin. To, w co powinien zainwestować Wrocław, to komunikacja miejska - na to wskazują firmy w raporcie z 2019 roku. 

Zdaniem małych i średnich firm istnienie Wrocławskiego Parku Technologicznego nie jest wystarczające - według nich miasto potrzebuje „miejskiego coworkingu” albo „hubu innowacji”.

Pozytywnie zaskakuje tabelka ze wspomnianego wcześniej Raportu. Zobaczcie sami: 

Jedno zestawienie, w którym Wrocław wyprzedza Warszawę. Co dziesiąty badany to właśnie tam najchętniej przeprowadziłby się, szukając lepszej pracy. To świetne wieści zarówno dla włodarzy miasta, jak i zarządów firm. Nie spieprzcie tego. 

To pokazuje i potwierdza, że stolica Dolnego Śląska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do życia i dla rozwoju branży IT w Polsce. Z tą Doliną Krzemową to trochę specjalnie wyolbrzymiam, ale fakt pozostaje faktem - potencjał jest. Pytanie, co się z nim zrobi.

<p>Loading...</p>