15.09.20214 min
Rhea Moutafis

Rhea MoutafisMBA FellowCollège des Ingénieurs

Zapomnieć o Pythonie, nauczyć się COBOL-a i zostać bohaterem...

Dlaczego dinozaur programowania COBOL jest obecnie pożądanym językiem w USA?

Zapomnieć o Pythonie, nauczyć się COBOL-a i zostać bohaterem...

Który język programowania jest najstarszy i nadal wykorzystywany? Python jest już po trzydziestce. C ma prawie 50 lat. Fortran jest po sześćdziesiątce i nadal się go wykorzystuje.

I jest jeszcze jeden dinozaur języka komputerowego, który jest używany na dużą skalę. Poznaj sześćdziesięcio-kilku-letniego COBOL-a!


Używany w 80% wszystkich transakcji kartowych i 95% wszystkich transakcji bankomatowych COBOL jest językiem programowania pieniędzy. Ponad 200 miliardów linii kodu COBOL-a jest nadal w użyciu, a wszystko to musi być utrzymywane.

Teraz bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA sięga zenitu. Wiekowe - i oparte na języku COBOL - systemy zabezpieczeń społecznych są przeciążone. Dlatego gubernatorzy są skłonni zrobić wszystko, by znaleźć programistów COBOL-a.

A więc..., jeśli chcesz dostać kilka dużych wypłat i zrobić coś, aby pomóc tym, którzy są dotknięci przez ten kryzys, COBOL jest Ci to w stanie zapewnić.

Dlaczego nikt już nie zna COBOL-a?

Przede wszystkim dlatego, że COBOL - Common Business Oriented Language - jest językiem dla ludzi biznesu, a nie dla programistów. Jest on zaprojektowany w taki sposób, że biznesmen bez znajomości kodu rozumie, co się dzieje. Oznacza to, że dobro programisty stojącego za stworzeniem kodu nie jest już priorytetem.

COBOL ma kilka składniowych dziwactw, które sprawiają, że jest on wygodny dla biznesu, ale nie dla hardkorowych nerdów. Na przykład to, że nie ma w nim żadnych funkcji ani podprogramów. Zamiast tego są działy, sekcje, akapity i instrukcje. To też przekładało się na ogromną niechęć pionierów programowania lat 70.:

"Używanie COBOL-a kaleczy umysł; dlatego jego nauczanie powinno być traktowane jako przestępstwo" - Edsger W. Dijkstra

Ale w tamtym czasie było już za późno. Kod aplikacji bankowych i administracji rządowej został już zbudowany.

...i dlaczego nadal pojawia się wszędzie

Biorąc pod uwagę specyficzną strukturę COBOL-a, można by pomyśleć, że został on zbudowany przez ludzi, którzy nie mieli pojęcia, czym jest kod komputerowy. Wręcz przeciwnie. Zajmował się tym wspaniały zespół współpracujący z legendarną Grace Hopper, która umożliwiła jego rozwój.

W porównaniu do języków programowania, które istniały w latach 50., COBOL był rewolucją. Był łatwy w użyciu i zrozumiały. Przenośny, niezależny od maszyn i łatwy do zmieniania. A wszystko bez ogromnych kosztów związanych z językami przeszłości. Był to język, który pochodził prosto z przyszłości.

Tak więc przyjął się wszędzie: Bankowość, ubezpieczenia, federalne agencje rządowe, jak kto woli. Do 1970 roku nie było prawie żadnego systemu, który nie byłby napisany w COBOL-u.

Paradoksalnie, to właśnie fakt, że pojawiały się nowsze języki - takie jak Fortran & Spółka - utrwalił dziedzictwo COBOL-a. Język biznesowo-komputerowy został uznany za martwy w latach 80., a trend tak szybko poszedł w ruch, że nowi programiści nawet nie zawracali sobie głowy jego nauką. I tak, podczas gdy pozostało wystarczająco dużo starszych programistów, aby utrzymać istniejący kod, nie było wystarczająco dużo wykwalifikowanych osób, aby przekształcić go w nowsze języki.

Przenieśmy się w czasie do roku 2020: Podczas gdy osoby zajmujące się utrzymaniem kodu wykonały niesamowitą pracę, sprawiając, że systemy federalne działały bez zarzutu przez dziesięciolecia, nikt nie przewidział takiego wzrostu zapotrzebowania. A teraz potrzebujemy nagle o wiele więcej rąk do pracy, aby nadal utrzymać te systemy.

Zapotrzebowanie jest astronomicznie wysokie

"Tak wiele naszych Departamentów Pracy w całym kraju wciąż korzysta z systemu COBOL. Wiesz, baardzo stara technologia. [...] Nasz Departament Pracy dostrzegł, że jest to problem i rozpoczął modernizację i, niestety, jest to coś, co wymaga czasu. Ten (wirus) przeszkadzał i musieli przerwać przejście na znacznie solidniejszy system. Więc nadal działają na bardzo starych systemach" - Laura Kelly, gubernator Kansas

W obliczu rosnącego bezrobocia, gubernatorzy kilku stanów szukają pomocy już teraz. Nagle muszą uruchomić systemy, których modernizacja w normalnych czasach zajmuje lata. Teraz wszystko wymyka się spod kontroli.

Gubernator New Jersey wystąpił nawet w telewizji, by rozpowszechnić tę informację. IBM stara się pomóc, publikując wezwanie dla programistów COBOL-a, ale poszukiwania są karkołomne.

Ludzie, którzy wiedzą, jak kodować, mają teraz bardzo duże wzięcie. A konkretnie ludzie, którzy znają się na COBOL-u.

Niezbyt kuszące, ale warte uwagi

Nie jest to “gorący” nowy język programowania jak Julia. Nie jest to nawet Python (którego jestem fanem). To nie jest jakaś seksowna nauka o danych, czy dziwaczna sztuczna inteligencja, ani też dwa w jednym.

Jeśli zdecydujesz się na COBOL-a, prawdopodobnie będziesz wykonywać prace konserwacyjne. Zasysasz logikę biznesową sprzed kilkudziesięciu lat, zamiast rozwijać najnowocześniejsze algorytmy. Pracujesz w epoce kamienia łupanego w informatyce z technologią, która wciąż wygląda jak zaprojektowana dla jednej z tych przestarzałych kart perforowanych.

Ale w tej chwili nie możesz zrobić nic ważniejszego. Miliony ludzi już straciły pracę. I choć wiele stanów otwiera się już na nowo, szybkie odbicie się gospodarki jest mało prawdopodobne.

Oznacza to, że kolejne kilka milionów ludzi straci pracę. Wiele, wiele osób będzie potrzebowało tych świadczeń państwowych, aby przeżyć. A obecna sytuacja - niektórzy ludzie dosłownie dzwonili do swoich biur setki razy - jest więcej, niż rozpaczliwa.

Jeśli więc możesz zrobić cokolwiek, aby pomóc, powinieneś to zrobić. COBOL nie jest sexy, ale pomaganie innym ludziom jest - spójrzmy prawdzie w oczy - cholernie sexy. I tym akcentem: szczęśliwego kodowania!

<p>Loading...</p>