22.05.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Wyciekł kod źródłowy oryginalnego Xboxa i Windowsa NT 3.5

W sieci od jakiegoś czasu krąży kod źródłowy oryginalnego Xboxa z 2001 roku. Ktoś ujawnił również kod źródłowy Windowsa NT 3.5 z 1994 roku.

Wyciekł kod źródłowy oryginalnego Xboxa i Windowsa NT 3.5

Kod źródłowy oryginalnego Xboxa z 2001 roku został ujawniony online. The Verge zdołało potwierdzić, że ujawniony Xbox OS jest autentyczny. Wyciek ujawinił m.in. Xbox dev kit, emulatory, środowiska budowania, dokumentację oraz jądro systemu operacyjnego oryginalnej konsoli, czyli niestandardową wersję Windowsa 2000. 

W sieci pojawiła się również wczesna wersja kodu źródłowego Windowsa NT 3.5, systemu z 1994 roku. Wyciek ujawnił szereg narzędzi do budowania, dzięki którym będzie można lepiej zrozumieć działanie tego starego systemu operacyjnego. Sam Windows NT 3.5 w momencie swojego wydania został szybko zastąpiony Windowsem NT 3.51. 

„Wartość” wycieku

Zarówno w przypadku kodu Xboxa, jak i Windowsa NT 3.5 mamy do czynienia z kodem „retro”. NT 3.5 nie jest już prawdopodobnie w ogóle używany, także wyciek ten nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wrażliwych danych, a The Verge potwierdza również, że niektóre z ujawnionych danych Xboxa już przez jakiś czas krążyły po sieci, nie jest więc jasne, co z wycieku okaże się super nowością. Czy ktoś może zatem znaleźć jakąś „wartość” w tym wycieku? 

Kod Xboxa może się jednak tutaj do czegoś przydać. Podczas gdy użycie ujawnionego kodu źródłowego byłoby samo w sobie nielegalne, to informacje w nim zawarte mogą posłużyć do pisania lepszych programów, które będą emulować Xboxa, co pozwoli m.in. na odpalenie starszych gier. Warto jest takie gry zachować, zwłaszcza że sprzęt, który był dla nich przeznaczony, powoli wymiera. Miłośnicy starych konsoli i retro gierek mają się na pewno, z czego cieszyć.

Pulpit oryginalnego Xboxa z 2001 roku

Podsumowanie

Microsoft mocno strzegł kodu źródłowego Windowsa oraz Xboxa, to jednak nie ustrzegło ich produktów przed kradzieżą danych. Część kodu należąca do Windowsa 2000 oraz NT 4 wyciekła w 2004 roku. Co więcej, trochę kodu źródłowego Windowsa 10 znalazło się online w 2017 roku. Jeżeli chodzi o obecny wyciek kodu Xboxa, to Microsoft mówi, że są go świadomi i prowadzą dochodzenie. Na wyciek danych Windowsa NT 3.5 forma nie ma jednak nic do powiedzenia. 

<p>Loading...</p>