12.05.20235 min
Calamari

Calamari

Workation - co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Sprawdź, czym jest workation, o co warto zadbać i czy to opcja dla Ciebie.

Workation - co warto wiedzieć, zanim się zdecydujesz

Wraz z rozwojem pracy zdalnej i rosnącą liczbą osób pracujących w zasadzie z każdego miejsca, firmy muszą dostosować swoją politykę i otworzyć się zarówno na pracę zdalną jak i workation.

Idea pracy zdalnej nie jest wcale taka nowa. W rzeczywistości jest ona znacznie starsza niż praca w biurze. Przed erą przemysłową rzemieślnicy, tacy jak stolarze, kowale czy garncarze, pracowali w swoich domach bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz.

Rewolucja przemysłowa zmieniła zasady gry - fabryki stały się centralnym punktem, w którym pracownicy spotykają się i pracują na maszynach dostarczonych przez pracodawcę. Tak więc, jak na ironię, pandemia COVID-19 zmusiła ludzi na całym świecie do powrotu do korzeni.

Rewolucja w pracy zdalnej i hybrydowej

Pandemia COVID-19 była game-changerem, przynajmniej jeśli chodzi o szybkość przyjmowania nowych trendów w sposobie pracy. Z danych Eurostatu wynika, że przed pandemią nie więcej niż 5,4% pracowników w UE regularnie pracowało z domu. Po pierwszym lockdownie blisko 40% pracowników przeszło na model pracy z domu.

Raporty dostarczone przez instytucje UE jasno piszą, że praca zdalna była postrzegana jako przywilej kadry zarządzającej i pracowników o najwyższych kwalifikacjach, a także jako zalety freelancingu. Typowy pracownik umysłowy miał niewielki lub w ogóle nie miał dostępu do pracy zdalnej.

Te czasy jednak przeminęły.

Praca hybrydowa nową rzeczywistością

Raport Owl Labs pokazuje, że praca zdalna i hybrydowa to nowa norma w świecie po pandemii. Raport podaje, że 84% pracowników z USA twierdzi, że praca zdalna czyni ich szczęśliwszymi do tego poziomu, że są w stanie zaakceptować obniżkę wynagrodzenia w zamian za możliwość pracy poza biurem.

Kolejna ciekawą zmianą jest to, że 32% firm zatrudnia lub planuje zatrudniać pracowników, którzy mogą pracować zdalnie, w oparciu o ich umiejętności, a nie bliskość biura. Dzięki temu utalentowany programista czy grafik z krajów rozwijających się może być lepszym wyborem niż przeciętny mieszkający w lokalizacji firmy.

Ten nagły zwrot w kierunku pracy zdalnej przyszedł z czymś nowym - trendem workation.

Czym jest workation

Workation lub workcation to nowe zjawisko i ciekawy trend, w którym dana osoba podróżuje lub po prostu zmienia miejsce zamieszkania pracując zdalnie. W ten sposób nie trzeba brać wolnego - podróże i zwiedzanie odbywają się w czasie wolnym.

Z drugiej strony jednak, praca wykonywana jest przy użyciu sprzętu i narzędzi technicznych, które pozwalają zachować produktywność. Lockdowny pokazały, że nie jest kluczowe bycie w biurze, aby wykonywać pracę, a z drugiej strony - praca na komputerze może odbywać się z każdego miejsca - zaczynając od sypialni, a kończąc na plaży w odległej lokalizacji.

Korzyści z workation

Workation to świetny sposób na czerpanie korzyści zarówno z urlopu, jak i pracy. Można zmienić otoczenie i trochę pozwiedzać, jednocześnie nie wypadając z obiegu tego co dzieje się w firmie.

Ponadto, workation jest ciekawym sposobem na uporanie się z powakacyjnym dołkiem. Lekką depresję po powrocie do pracy obserwuje się u 57% pracowników. Przytłaczająca sytuacja po urlopie jest jednym z kluczowych czynników wyzwalających, a praca podczas urlopu zapewnia, że wszystkie tematy są dopięte na ostatni guzik i nie ma żadnych zaległych zadań do wykonania.

W związku z tym, dobrze przeprowadzony workcation nie ma żadnych wad - poza tym, że nie jest to "prawdziwy" urlop.

Jak się do tego przygotować 

Workation można uznać za rodzaj pracy zdalnej, bez widocznych różnic. Z drugiej strony jednak, w "workation" znajduje się słowo "praca", więc jest kilka rzeczy do rozważenia przed zachęceniem pracowników do pracy z dowolnej lokalizacji na świecie

Jasne zasady dla obu stron

Podobnie jak praca zdalna, tak i praca na odległość musi odbywać się w transparentnych i bezpiecznych ramach kształtowanych przez politykę i zwyczaje firmy. 

Jeśli jesteś pierwszą osobą w firmie, która planuje workation. Warto przygotować przełożonemu zalety tego modelu i zapewnić go o sposobie w jaki zamierzasz pracować.

Próba utajenia wyjazdu, kiedy faktycznie powinno się pracować z domu przy wyjściu na jaw może być źle odebrana .

Śledzenie czasu pracy

Śledzenie czasu pracy jest niezbędnym elementem pracy zdalnej i hybrydowej. Zapewnia obu stronom, pracownikowi i pracodawcy, przejrzystość, która ułatwia zaufanie i wzajemny szacunek. A także - utrzymuje zgodność z przepisami dotyczącymi śledzenia czasu pracy w Europie i USA.

Workation może być skuteczny tylko wtedy, gdy używane jest oprogramowanie do śledzenia czasu pracy. Jest to skuteczne narzędzie dla pracownika, aby ustalić granice i mieć pewność, że zostanie zachowany work life balance. Z drugiej strony jednak, pracodawca otrzymuje dowód, że "praca" została wykonana.

Zdalne zarządzanie urlopami

Zdalne zarządzanie urlopami wiąże się z niecodziennymi wyzwaniami. Po pierwsze - musi odbywać się w pełni zdalnie, bez zbędnych formalności. Ponadto, trzeba mieć możliwość poinformowania pracodawcy o zwolnieniu lekarskim lub doraźnym dniu wolnym. Ponadto, jeśli ktoś aktualnie pracuje na workation, nie oznacza to, że traci prawo do innych dostępnych urlopów, takich jak urlop macierzyński czy menstruacyjny.

Jeśli w Twojej firmie nie ma jeszcze systemu do zarządzania urlopami, warto porozmawiać o tym z zarządem. Jest to pierwszy krok do uproszczenia kontaktu pracownik-firma i niezbędne narzędzie w kontekście pracy na odległość.

Zarządzanie strefą czasową

Jeśli pracownik dąży do pracy z lokalizacji o przesuniętych strefach czasowych, zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą znaleźć wspólny czas na niezbędne spotkania i wymianę informacji. Strefy czasowe to zarówno wyzwanie, jak i szansa. W rzeczywistości posiadanie ludzi podczas workation może być porównywalne do budowania międzynarodowego zespołu zdalnego.

Z drugiej strony, członkowie ci mogą pracować nad swoimi zadaniami w godzinach, w których reszta śpi. Tym samym powszechne może być poproszenie o coś niezbędnego przy wychodzeniu z pracy i załatwienie tego następnego dnia rano. Umiejętność pracy asynchronicznej zespołu i działania w różnych strefach czasowych może optymalizować wąskie gardła i przynosić korzyści finansowe firmie.

Transparentność i wzajemne zaufanie

Wreszcie - dopóki w firmie nie ma wzajemnego zaufania, najlepsza polityka pozostanie martwa. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym ryzykiem jest dostarczenie dobrego przykładu. Jeśli pracodawca zgodzi się na workation warto pokazać, że jakość i ilość wykonanej pracy jest na tym samym poziomie. Często tylko to jest obawą przełożonego. 

Podsumowanie

Workation to nowy ciekawy trend, który wpływa na współczesną pracę. Dzięki zdalnej rewolucji wymuszonej przez pandemię COVID-19 pracownicy i firmy mogą znaleźć nowe korzyści na zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym i złagodzenie wypalenia zawodowego.

<p>Loading...</p>