4.09.20231 min
Bulldogjob

Bulldogjob

WordPad znika na dobre po 3 dekadach w Windowsie

Microsoft zdecydował się na całkowite usunięcie kultowego WordPada ze swojego systemu po prawie 30 latach. Poznaj szczegóły.

WordPad znika na dobre po 3 dekadach w Windowsie

Nadszedł historyczny moment w historii współczesnej technologii. Microsoft oficjalnie ogłosił koniec WordPada - podstawowej aplikacji do edycji tekstu, która przez niemal trzy dekady towarzyszyła użytkownikom systemu Windows. Jakby trzeba było jednak komuś wyjaśnić, czym jest owy program 😏

W miniony weekend gigant technologiczny ogłosił, że WordPad zostaje wycofany z użycia. Tym razem już naprawdę. Oznacza to, że aplikacja nie będzie już aktualizowana i w przyszłych wersjach systemu Windows przestanie istnieć. Od 1995 roku WordPad był standardowo instalowany w systemach Windows, ale w 2020 roku został zdegradowany do opcjonalnego programu, co pozwalało użytkownikom na jego odinstalowanie z systemu. 

Pamiętamy

Microsoft przy podzieleniu się tymi informacjami podkreślił, że ma w swojej ofercie dwie alternatywy, które z powodzeniem mogą zastąpić większość funkcji WordPada - Microsoft Word oraz Windows Notepad.

"Wycofujemy wsparcie dla WordPada, który nie będzie już aktualizowany i zniknie w przyszłych wersjach Windowsa. Zamiast tego polecamy Microsoft Word do tworzenia rozbudowanych dokumentów tekstowych w formatach .doc i .rtf oraz Windows Notepad do prostego edytowania tekstu w formacie .txt." - komunikuje firma. 

Microsoft nie po raz pierwszy pozbywa się kultowej już, ale też nieco przestarzałej opcji. Kilka lat temu firma zakończyła wsparcie dla programu-klasyka MS Paint, a w tym roku zakończyła wsparcie dla swojego głosowego asystenta, Cortany. 

Będziecie tęsknić za WordPadem?

<p>Loading...</p>