24.06.20192 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Windows Terminal dostępny do pobrania na Windows 10

Dotychczas aplikacja była dostępna jedynie przez kod źródłowy na GitHubie, obecnie można pobrać instalator ze sklepu Windows.

Windows Terminal dostępny do pobrania na Windows 10

Windows Terminal to nowy open-sourcowy edytor wiersza poleceń, który pełen jest możliwości. Jego główne funkcje obejmują obsługę wielu kart, znaków Unicode i UTF-8, silnik renderowania tekstu z akceleracją GPU oraz możliwość dopasowania edytora pod gusta użytkownika poprzez niestandardowe motywy, style i konfiguracje.

O Windows Terminal pisaliśmy jeszcze w trakcie Build 2019, gdzie został zaprezentowany po raz pierwszy. Krótko później Microsoft udostępnił na GitHubie kod źródłowy do wersji preview. Teraz, niemal dosłownie według zapowiedzi (druga połowa czerwca), nowa wersja podglądowa Microsoft Terminal dla Windows 10 jest dostępna w Microsoft Store, do pobrania przy pomocy instalatora.

Funkcje Windows Terminal

W Windows Terminal mamy możliwość otworzenia dowolnej liczby kart, z których każda jest podłączona do wybranej powłoki wiersza polecenia lub aplikacji, np. Command Prompt, PowerShell, Ubuntu na WSL, Raspberry Pi za pośrednictwem SSH itp.

Windows Terminal używa również nowego silnika renderowania tekstu, opartego na GPU z obsługą DirectWrite/DirectX. Silnik ten wyświetla znaki tekstowe, glify i symbole obecne w czcionkach zainstalowanych na systemie, w tym ideogramy CJK, emoji, symbole powerline, ikony, ligatury programowe itp. Co więcej, nowy silnik renderuje tekst znacznie szybciej niż konsolowe GDI. Dodatkowo Microsoft Terminal będzie posiadał własną czcionkę, zaprojektowaną specjalnie pod aplikację.

Warto zwrócić uwagę na to, że Windows Terminal pozwala na edycję wielu swoich aspektów, w tym tworzenie osobnych profili dla każdej powłoki. Wszystkie ustawienia są zapisywane w pliku JSON, który może być edytowany wewnątrz samego Windows Terminal. Aplikacja będzie się automatycznie odświeżać po każdej zmianie.

Dostosowanie Windows Terminal pod siebie

Plik profiles.json zawiera wszystkie potrzebne ustawienia. Plik zostanie automatycznie otwarty w nowej karcie (lub domyślnym edytorze tekstu JSON, jeśli jest ustawiony w systemie) po kliknięciu w ikonę Ustawienia.

Każdy profil jest obiektem JSON z edytowalnymi właściwościami, które można modyfikować według własnych upodobań.

Edycja tego pliku pozwala również na ustawianie niestandardowych skrótów klawiszowych dla dowolnej funkcji. Domyślne powiązania klawiszy znajdują się również w pliku profiles.json. Dodatkowo plik ten pozwala nawet na ustawienie niestandardowej grafiki jako tło aplikacji, lub osobnej grafiki na każdy osobny profil powłoki. Można użyć do tego nawet grafik w postaci gifów.

Co dalej?

Pełna wersja, czyli Windows Terminal 1.0, ma się pojawić w Microsoft Store jeszcze w tym roku, ale raczej zimą. Choć projekt należy do gigantycznej firmy, to jednak zważając, że jest to open source, wiele może zależeć od wkładu społeczności. Microsoft nie może narzekać na jej brak. W ostatnim wpisie o Windows Terminal Kayla Cynamon, Program Manager projektu Windows Terminal, wymieniła czołowych kontrybutorów i współpracowników dziękując przy tym całej społeczności. Windows Terminal na Githubie liczy obecnie 110 kontrybutorów i 329 commitów.

<p>Loading...</p>