15.01.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Windows Terminal 0.8 z retro monitorem!

Wersja 0.8 Windows Terminal zawiera m.in. opcję retro monitora CRT i jest już dostępna w Windows Store.

Windows Terminal 0.8 z retro monitorem!

Microsoft wypuścił właśnie wersję preview v.08 Windows Terminal, którą można już ściągać z Windows Store. Aktualizacja zawiera takie smaczki, jak wyszukiwanie w dropdown menu, dopasowywanie szerokości zakładek oraz opcję retro, która pozwoli nam przenieść się do dawnych czasów i sprawia, że konsole wyglądają jak na monitorze CRT.

Przyjrzymy się zatem bliżej wszystkim nowym funkcjom dodanym do terminala w tej aktualizacji.

Opcja retro

Ci, którzy tęsknią za czasami, w których tekst trochę za bardzo się świecił, a na ekranie pojawiały się wolno przesuwające się linie, niczym w filmie z lat 80., mogą wreszcie nakarmić swoją nostalgię. Użytkownicy mogą bowiem otrzymać retro CRT, dodając następującą linijkę kodu do jakiegokolwiek z profili: experimental.retroTerminalEffect: true. Pomimo że jest to funkcja eksperymentalna, to już teraz może dostarczyć sporo frajdy.

Wyszukiwanie w dropdown menu

Użytkownicy mogą teraz przy użyciu komendy {command: find, keys: [ctrl+shift+f]}dopasować klucz wyszukiwania tekstu do własnych potrzeb. Może to zatem być Ctrl+Shift+F, Ctrl+F lub cokolwiek innego. Dropdown do wyszukiwania tekstu pozwala również na uwzględnianie wielkości liter.

Dopasowywanie szerokości zakładek

Najnowsza aktualizacja Windows Terminal poprawia UI produktu. Użytkownicy będą bowiem mogli manipulować szerokością zakładek przy użyciu komendy titleWidthMode. Funkcja ta zapewnia dwie opcje szerokości: equal, która wyrównuje szerokość wszystkich zakładek i kurczy dodatkowe, oraz titleLength, która dopasowuje szerokość do długości tytułu zakładek.

Wcześniej, Terminal ustawiał domyślnie szerokość zakładek jako titleLength. Najnowsza wersja zmienia ustawienie domyślne na equal. Zmiana ustawień domyślnych jest jednak możliwa przy użyciu właściwości globals w pliku profiles.json.

Kombinacje klawiszy i profile

Użytkownicy mogą otwierać nowe panele przy użyciu różnych kombinacji klawiszy i, co więcej, mogą również przypisać tym panelom profile. W tym celu można użyć nazwy profilu, jego guid lub indeksu.

Możemy zatem użyć kombinacji {keys: [ctrl+a], command: {action: splitPane, split: vertical}} do otwarcia profilu domyślnego w nowym pionowym panelu.

Komenda {keys: [ctrl+c], command: {action: splitPane, split: horizontal, profile: {00000000-0000-0000-0000-000000000000}, commandline: foo.exe}} otworzy profil z globalnie unikatowym identyfikatorem 00000000-0000-0000-0000-000000000000 przy użyciu wiersza poleceń foo.exe w nowym poziomym panelu. 

Ustawienia domyślne

Użytkownicy mogą teraz również tworzyć własne ustawienia domyślne. Pomoże to w eliminacji duplikacji ustawień między profilami. Aby to uzyskać, trzeba zmodyfikować profiles.json w następujący sposób:

profiles: {
  defaults: {
    fontFace: Cascadia Code,
    colorScheme: Vintage
  }
  list: [
    {
      commandLine: cmd.exe,
      guid: {00000000-0000-0000-0000-000000000000},
      name: cmd
    },
    {
      guid: {11111111-1111-1111-1111-111111111111},
      name: PowerShell Core,
      source: Windows.Terminal.PowershellCore
    }
  ]
},

Naprawione bugi

Oprócz wprowadzenia wielu nowych funkcji, v.08 również para się z niektórymi problemami, które dręczyły przeszłe wcielenia Terminala. Uporano się między innymi z problemami trybu pełnoekranowego oraz tym, że użytkownicy Windows Subsystem for Linux nie widzieli zmiennej WT_SESSION.

Czym właściwie jest Windows Terminal?

Od jakiegoś czasu Microsoft opracowuje terminal na Windowsa, który ma pozwolić użytkownikom na otwarcie na jednym pulpicie wielu zakładek. Mogą to być wiersze poleceń, konsole PowerShell oraz zakładki Linuxa zainstalowane przy użyciu Windows Subsystem for Linux. Release wersji 1.0 Terminala jest planowany na kwiecień 2020.  

<p>Loading...</p>