23.02.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Windows 11 zawodzi a za rogiem już Windows 12

Sprawdź, co zdradziły przecieki pracowników Microsoft o kolejnej wersji Windowsa.

Windows 11 zawodzi a za rogiem już Windows 12

Niedawno światem wstrząsnęła premiera Windowsa 11, co odbiło się gromki echem w mediach. Mimo wielu niedociągnięć już pojawiły się przecieki w sieci o ich ambitnych planach kontynuacji, czyli Windowsa 12 z premierą w okolicach września 2024 r.

Co na razie wiemy o Windows 12?

Ze szczątkowych informacji, które dotychczas się pojawiły, wiemy, że Microsoft kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo. Koreluje to z licznymi prognozami dla branży IT na przyszłe lata, które sygnalizują, że duży nacisk na przenoszenie biznesów do chmury wymusi zwiększenie środków i uwagi na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.

Windows 12 będzie wymagał konta Microsoft zarówno dla użytkowników biznesowych, jak i prywatnych. Również możemy się spodziewać, że TPM 2.0 i Secure Boot okażą się niezbędne do pracy systemu.

Win32

Pojawiły się również sygnały o pozbyciu się Win32 ostatecznie w kolejnej aktualizacji. Być może to ponowna próba zachęcenia użytkowników do korzystania z Universal Windows, ale oznaczałoby to rezygnację z kompatybilności wstecznej. Przekonany się niebawem.

W każdym razie rzekome tajne źródła z Microsoftu potwierdzają, że będą rezygnować z niektórych starszych rozwiązań — jakich? Na razie nie zdradzili.

Microsoft Pluton

Z kolejnych planowanych nowości Lenovo ma być pierwszym producentem, który w swoich urządzeniach zastosuje układ zabezpieczający opracowany przy współpracy Microsoftu z AMD, Intelem i Qualcomm jako alternatywa dla chipów TPM. Microsoft Pluton będzie wbudowany bezpośrednio w procesor “uzbrojony” w technologię Secure Hardware Cryptography Key (SHACK).

Jako ciekawostkę zdradzimy, że istnieje ryzyko, że jeśli producent sprzętu nie zadba o furtkę wyłączającą to nowe rozwiązanie, nie będzie można instalować innych systemów operacyjnych jak np. Linuxa.

Niech przemówią fakty

Wszystkie powyższe doniesienia to niejasne przecieki, więc będziemy obserwować, co przyniesie przyszłość. Dotychczas Microsoft potwierdził tylko, że poszukuje nowych pracowników.

Obecnie możemy potwierdzić, że na razie zmagają się z błędami po publikacji Windowsa 11, a poprzednia wersja (Windows 10) z ma zapewnione wsparcie do 2025.

Niezależnie co się wydarzy i tak masa ludzi będzie narzekać, że “kiedyś było lepiej”, “po co zmieniać coś, co działało”, “dlaczego to zepsuli” itd. Polacy uwielbiają narzekać i jak sugerują badania modelu kulturowego Hofstede staramy się za wszelką cenę uniknąć niepewności. 

Propozycje zmian dla Windowsa 12 od użytkowników

(pół żartem pół serio)

  • większy wybór dostosowania menu startowego, nowe motywy do wyboru,
  • animowane tapety obsługiwane natywnie podobnie jak Dreamscene,
  • przywrócenie widżetów pulpitu zamiast wrzucenie ich w pasek zadań.


A tego typu pomysłów jest oczywiście o wiele więcej.

Czy przetestowałeś już Windows 11? Co o niej myślisz? Co chciałbyś zobaczyć w Windowsie 12? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

<p>Loading...</p>