Neuroróżnorodność w miejscu pracy
9.04.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Windows 10 umożliwi dostęp do plików Linuxa

Microsoft dalej rozwija integrację z Linuxem - tym razem firma testuje dostęp do plików Linuxa z poziomu windowsowego Eksploratora plików.

Windows 10 umożliwi dostęp do plików Linuxa

Microsoft zintegrował dostęp do plików Linuxa ze swoim Eksporatorem plików. Oznacza to zatem, że po lewej stronie File Explorera pojawi się ikonka z maskotką Linuxa — Tuxem, przez którą użytkownicy dostaną łatwy dostęp do linuksowych systemów plików. Microsoft czeka obecnie na feedback społeczności przed ostatecznym sfinalizowaniem integracji. Firma zakłada jednak, że dostarczy aktualizację do wszystkich Windowsów 10 jeszcze w tym roku.

Szybszy dostęp

Jeśli masz zainstalowany WSL, to w nowej integracji w File Explorerze pojawi się ikona Linuxa. Kliknięcie w nią pokaże listę wszystkich zainstalowanych dystrybucji.

Oto, jak to wygląda:


Jeśli podwójnie klikniemy w daną dystrybucję, to pokaże się jej system plików. Stanie się to, nawet jeśli dana dystrybucja nie jest obecnie uruchomiona. Brzmi to, jak duże ułatwienie, szczególnie biorąc pod uwagę, jak do tej pory działała ta integracja.

Obecny dostęp

Obecnie, jeśli ktoś chce dostać się do plików WSL w Eksploratorze Windowsa, to musi odpalić określoną dystrybucję Linuxa, wejść do katalogu, który chce podejrzeć i wpisać polecenie explorer.exe . Polecenie to otworzy katalog, używając jego lokalizacji UNC:


Nie jest to szczególnie kłopotliwe, ale nie jest też tak wygodne, jak zwykłe otwarcie Eksploratora plików z poziomu Windowsa. Nowa integracja wydaje się więc sporym ułatwieniem, ale warto poczekać jeszcze na feedback użytkowników. 

Podsumowanie

Microsoft w ciągu ostatnich kilku lat całkowicie zmienił retorykę w stosunku do Linuxa. Sukcesywnie dodaje nowe funkcje, które integrują Windows z Linuxem. Poza ogłoszeniem o wprowadzeniu do Windowsa 10 jądra Linuxa firma wrzuciła również do swojego systemu operacyjnego powłokę Bash, natywny OpenSSH, czy umieściła Ubuntu, SUSE Linux oraz Fedora w Windows Store. Testując nową funkcję Eksploratora plików, Microsoft daje do zrozumienia, że chce, aby Windows stał się platformą developerską pierwszego wyboru i to nie tylko dla ludzi pracujących na .NET. 

<p>Loading...</p>