Przybliżmy Wam dziś, czym jest TalentBank i do kogo skierowany jest ten program. Zapytaliśmy o to Aleksandrę Korczyńską, która koordynowała poprzednią edycję programu stażowego.
Aleksandra: Zacznę od tego, że TalentBank to program stażowy w Commerzbanku, Centrum Technologii Cyfrowych, gdzie dostarczamy usługi cyfrowe dla banku. Program kierujemy głównie do studentów, pasjonatów, chcących się rozwijać i stawiać swoje pierwsze kroki w świecie biznesu i IT.
Aleksandra: Na ten moment nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie konkretne stanowiska będziemy mieli otwarte, to zależy od aktualnych zapotrzebowań. Mogę zdradzić, że mamy stanowiska stricte programistyczne, ale także stanowiska bardziej analityczne, biznesowe. Dla przykładu w ostatniej edycji mieliśmy głównie stanowiska z Javą, C++, Pythonem, z obszarów bardziej biznesowych były to stanowiska analityczne, bazodanowe, a także związane z utrzymaniem aplikacji. Myślę, że każdy znajdzie jedno bądź nawet kilka stanowisk odpowiadających jego zainteresowaniom.
Pewnie, że mieliśmy. Często po targach pracy mamy napływ aplikacji bez sprecyzowanych stanowisk. Drogi są dwie. Pierwsza to aplikacja na kilka stanowisk, które odpowiadają naszym zainteresowaniom i umiejętnościom. Druga możliwość to zaaplikowanie przez ogólny formularz aplikacji. Zawsze zapoznajemy się z CV i próbujemy dopasować do konkretnej oferty. Jeśli mamy tę samą aplikację na kilka stanowisk działamy podobnie. Najczęściej doprecyzowujemy kierunek rozwoju na pierwszej rozmowie.
Osobiście rekomenduje zaaplikować na kilka ofert, bądź dopisać w aplikacji kierunek rozwoju, preferowane technologie, wszystko to, co może usprawnić proces dopasowania oferty i określić, w jakim kierunku możemy dalej rozmawiać. Na pewno żadna aplikacja nie pozostaje nam obojętna.
Miło, szybko i przyjemnie! Rekrutacja składa się z dwóch rozmów. Pierwsza rozmowa, ma na celu poznanie się. My opowiadamy o firmie, kandydaci opowiadają nam o sobie, swoich doświadczeniach, oczekiwaniach. Drugi etap to rozmowa techniczna. Czasem wymaga rozwiązania jakiegoś zadanka. Na rozmowę jest zapraszany manager i osoba techniczna z danego zespołu. Tutaj już bardziej szczegółowo rozmawiamy o projekcie, technologiach, potrzebnych umiejętnościach. Nasze rozmowy przebiegają w luźnej atmosferze.
Spotykamy się pierwszego dnia na onboardingu, gdzie możemy się poznać face to face, w całym stażowym gronie. Tego dnia stażyści poznają swoich managerów, członków zespołu. Staż trwa 9 miesięcy, więc jest sporo czasu na zintegrowanie się z zespołem i organizacją. Dbamy również o to, by wszyscy stażyści tworzyli własną społeczność, żeby mieli ze sobą stały kontakt. Jest to świetna sprawa, kiedy pracujemy przy różnych projektach.
Pewnie, każdy stażysta ma swojego mentora, z którym współpracuje. Mentorem czasem jest manager zespołu, a czasem inna odpowiednia do tej roli osoba. Nasi mentorzy dbają o rozwój swoich podopiecznych i wspierają ich w codziennej pracy.
Jedną z głównych idei programu jest integracja z organizacją. Po 9 miesiącach, stażyści już dobrze wiedzą co i jak, więc proces wdrożenia na dane stanowisko przebiega sprawniej. Ciężko przewidzieć na początku stażu, czy po skończeniu programu osoby będą mogły być zatrudnione, to wszystko zależy od zapotrzebowania. Pomocny jest fakt, iż jesteśmy sporą organizacją i mamy dużo różnych zespołów, więc dokładamy starań, by osoby mogły pozostać z nami na dłużej, czy to w nowym, czy obecnym zespole.
Szerokie możliwości rozwoju przede wszystkim. Można rozwijać się w danym obszarze, można próbować sił w innych, by wybrać po stażu najlepszy kierunek dla siebie. Ciekawe inicjatywy, szkolenia, warsztaty, sesje programowania, grupy zainteresowań, a to wszystko wraz z ludźmi pełnymi pasji. Dbamy też o to, by wszyscy stażyści mieli ze sobą kontakt, tworząc stażową społeczność.
Aplikować można do 18 grudnia pod tym adresem. Staż zaczyna się w marcu.
Oto dostępne staże: