22.04.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Wersja 14 Node.js już dostępna

Wersja 14 wieloplatformowego środowiska uruchomieniowego Node.js została właśnie wydana i zawiera takie usprawnienia, jak stabilny raport diagnostyczny, czy ulepszony silnik V8 JS.

Wersja 14 Node.js już dostępna

Node.js 14 został właśnie wydany. Do najważniejszych usprawnień w najnowszym wydaniu należą poprawiona diagnostyka, nowe V8, utrwalenie API strumieni oraz usunięcie ostrzeżenia Experimental Modules. Według kalendarza wydań Node.js 14 będzie wersją „current” przez następne pół roku, po czym otrzyma ona rangę Long-Term-Support (LTS) w październiku 2020. Zarówno Node.js 12, jak i Node.js 10 pozostaną jeszcze ze wsparciem LTS odpowiednio do kwietnia 2022, oraz kwietnia 2021. 

Oto opis najważniejszych usprawnień, które pojawiły się wraz z wydaniem Node.js 14.

Raport diagnostyczny staje się stabilną funkcją

Raport diagnostyczny stanie się stabilny w wydaniu Node.js 14. Pierwotnie był on dodany jako funkcja eksperymentalna w Node.js 12. Jest to dosyć poważny krok w budowaniu lepszej diagnostyki tego środowiska uruchomieniowego JS. Użytkownicy mogą teraz generować raporty na żądanie lub w przypadku wystąpienia problemu albo określonego eventu. Raport ten będzie zawierał informacje, które mogą pomóc w diagnostyce takich przeszkód, jak wyciek pamięci, wysokie zużycie procesora, czy niespodziewane błędy. W stabilnej wersji można go też uruchomić łatwiej niż poprzednio, co ułatwi używanie go w środowiskach produkcyjnych. 

V8 podbite do wersji 8.1

Najważniejsze ulepszenia w silniku V8 JavaScript to optional chaining, nullish coallescing oraz Intl.DisplayNames. JavaScript umożliwia teraz również opcje calendar oraz numbering system dla Intl.DateTimeFormat.Więcej informacji o silniku V8 JavaScript, a zwłaszcza o ulepszeniach optional chaining i nullish coallescing znajdziecie w jednym z naszych poprzednich artykułów

Strumienie

Najnowsze wydanie zawiera kilka zmian w implementacji strumieni w Node.js. Zmiany te mają na celu poprawę spójności w API strumieni oraz usprawnienie zachowań w niektórych częściach Node.js core. Zmiany oznaczone są jako major przez developerów Node'a, jednak nie powinny zupełnie wpłynąć na większość aplikacji. Jedną z głównych nowości jest opcja `autoDestroy`, która od teraz jest ustawiona domyślnie na true, co spowoduje, że strumień wywoła `_destroy`, gdy się zakończy. Reszta poprawek dotyczy w zasadzie przypadków brzegowych. Problemy mogą mieć aplikacje, które bardzo intensywnie wykorzystują strumienie. Takie aplikacje warto przetestować, zanim Node 14 stanie się LTS.

Brak Experimental Module Warning

W najnowszej wersji Node.js nie pojawia się już ostrzeżenie ExperimentalWarning: The ESM module loader is experimental.`, gdy korzystamy tam z modułów ECMAScript. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że implementacja ESM w Node jest eksperymentalna i tworzenie modułów nową metodą może się znacznie różnić od tego, do czego przyzwyczaiły nas szeroko używane transpilatory JS. Zespół Node.js ma jednak nadzieję, że wraz z wydaniem 14 są oni coraz bliżej stabilnego ESM. 

Reszta usprawnień

Do reszty usprawnień, o których warto jeszcze wspomnieć, należy również eksperymentalne API o nazwie Async Local Storage, które pomoże w utrzymaniu asynchronicznego stanu w łańcuchu wywołań zwrotnych czy obietnic. Z pełną listą zmian oraz usprawnień w najnowszym wydaniu Node.js można zapoznać się na oficjalnej stronie.

<p>Loading...</p>