Neuroróżnorodność w miejscu pracy
27.10.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Użytkownicy zalewają GitHuba repozytoriami z kodem usuniętego youtube-dl

Użytkownicy zirytowani usunięciem z GitHuba youtube-dl, czyli repo z programem z ściągania multimediów, zalali platformę do hostowania kodu własnymi repozytoriami z kopią jego kodu źródłowego.

Użytkownicy zalewają GitHuba repozytoriami z kodem usuniętego youtube-dl

Ostatnio dosyć głośno było o tym, że GitHub usunął repozytorium o nazwie youtube-dl, które zawierało kod oprogramowania używanego do pobierania filmów z YouTube oraz kilku innych platform. Stało się tak, ponieważ Recording Industry Association of America (RIAA) wystosował zawiadomienie o naruszeniu praw autorskich i nasza platforma do hostowania się do niego dostosowała. Repozytoria te były jednak dosyć popularnie, więc wielu użytkowników się zirytowało — w rezultacie zalali oni GitHuba repozytoriami, które zawierają kod źródłowy wspomnianego wcześniej narzędzia. 

Jak wspomniano wcześniej, kod źródłowy z YouTube-dl był częścią programu umożliwiającego pobieranie multimediów z tej popularnej platformy i wielu innych. Narzędzie to nie było jednak tylko używane do ściągania ulubionych remixów hitów wakacyjnych z YouTube’a. Korzystali z niego również dziennikarze oraz inni ludzie tworzący różnego rodzaju treści, którzy potrzebowali pewnych multimediów do swojej pracy.

Kiedy ktoś próbuje dostać się do repozytorium, to wyskakuje mu następujące powiadomienie:

“Repository unavailable due to DMCA takedown.”


Wszyscy raczej spodziewali się szybkiej reakcji użytkowników, ale nikt nie spodziewał się aż tak ogromnej liczby repozytoriów dodanych po usunięciu oryginału.


Oprócz dużej liczby repozytoriów oznaczonych jako youtube-dl mamy jeszcze kopię kodu źródłowego, który jest teraz w repozytorium GitHuba używanym do hostowania zawiadomień o naruszeniu praw autorskich. Użytkownik, który to zrobił, wykorzystał bug, który pozwala dokonać commit w dowolnym repozytorium, którego się nie kontroluje.

Według Lance’a R. Vicka, inżyniera ds. bezpieczeństwa, bug ten jest dobrze znany zespołowi GitHuba, ale jego członkowie postanowili go z jakiegoś powodu ignorować. 

Podsumowanie

Problem z usunięciem repozytorium youtube-dl jest taki, że jest to niebezpieczny precedens, który może się przyczynić do przyszłego usuwania repozytoriów, które niekoniecznie łamią jakiekolwiek prawo. Co więcej, Ricardo Garcia, twórca youtube-dl, twierdzi, że nigdy nie otrzymywał żadnych gróźb związanych z poniesieniem odpowiedzialności prawnej za stworzenie youtube-dl.

<p>Loading...</p>