2.09.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

USB4 v2 - skorzystasz na większej przepustowości

Co nowego czeka nas w zakresie przepustowości łączności przewodowej? Coraz więcej!

USB4 v2 - skorzystasz na większej przepustowości

Na standardach USB można sobie zęby połamać. Nie każdy na przykład zdaje sobie sprawę, że stosowane dziś powszechnie USB-C jest bardziej standardem wtyczki, a w mniejszym stopniu przesyłu danych. To wydaje się mało istotne, a jednak dla samej specyfikacji Universal Serial Bus jest kluczowe. Podobnych różnic i nieporozumień jest więcej. I będzie ich jeszcze więcej.

Wszystko to za sprawą standardu USB4 v2. Tutaj znów nastąpił nazewniczy fikołek. Bo niby czym ma być USBv4? Ani to USB 4.0, ani to USB v.2. Poza tym na rynku funkcjonuje już system USB4, który czwórkę w nazwie zawdzięcza właśnie przepustowości 40 Gb/s. Nie czepiajmy się jednak systematyki, która na tym tle wypada jako szczegół. 

USB4 v2 – co to jest?


Mowa bowiem o czymś ważniejszym, o podwojeniu przepustowości w ramach tego samego standardu przesyłu danych. Ogłoszona właśnie specyfikacja ma wykorzystywać powszechne już obecnie wtyczki/gniazda znane jako USB-C, natomiast jej zaletą ma być zastosowanie specjalnego przewodu. Dzięki niemu przepustowość ma sięgać 80 Gb/s. Dla porównania, dziś najczęściej szczytową przepustowością na tym interfejsie jest 40 Gb/s.

Oczywiście nie ma tu mowy o wprowadzeniu kolejnego, nowego standardu – jednym z założeń jest zachowanie możliwie jak najszerszej wstecznej kompatybilności. Ponadto twórcy standardu deklarują, że jest on przygotowany na obsługę nie tylko obecnych, ale także przyszłych specyfikacji Display Port i nowych PCIe. Warto więc śledzić dokumentację rozwoju standardu USB4

<p>Loading...</p>