Ubuntu 20.04 z innymi funkcjami na urządzeniach certyfikowanych przez Canonical
Korzystanie z Ubuntu 20.04 na sprzęcie, który nie jest certyfikowany przez Canonical, może skutkować innym doświadczeniem użytkownika, niż gdy odpalimy system na sprzęcie przez tę firmę certyfikowanym. Do ulepszeń wspieranych przez oficjalne urządzenia może należeć m.in. korzystanie z nowszego jądra Linuxa.
W poszukiwaniu nowych urządzeń
Programiści Ubuntu chcą wyszukiwać certyfikowane urządzenia w programie rozruchowym GRUB przy użyciu modułu SMBIOS. Poprzez zestawienie ciągu identyfikatora urządzeń ze znanymi certyfikowanymi OEM-ami, system może zadecydować o odblokowaniu niektórych funkcji, które nie są standardowo dostępne.
Ubuntu 20.04 planuje użyć jądra Linuxa w wersji 5.4, natomiast na certyfikowanych urządzeniach będą w przyszłości oferowane nowsze kernele, takie jak Linux 5.5, czy 5.6. Opcja nowszego jądra niestety nie będzie oferowana użytkownikom z niecertyfikowanymi urządzeniami, co może zapalić lampkę ostrzegawczą, bo to w pewnym sensie dzielenie użytkowników na dwie kategorie, ze względu na sprzęt, którego używają. Tak więc działanie to może wydawać się niezgodne z filozofią Linuxa. Z drugiej strony możliwość aktualizacji kernela na określonych urządzeniach może być bardzo przydatna w wydaniu LTS.
Na początku Ubuntu 20.04 zostanie wydane tylko z jądrem 5.4. I tak naprawdę dopiero w przyszłości mogą pojawić się opcje uaktualnienia do wyższych, jeszcze nieopublikowanych wersji. Canonical dopuszcza jednak możliwość instalowania dodatkowych paczek z oficjalnych repozytoriów na certyfikowanym sprzęcie.
Wydanie
Po wypuszczeniu Ubuntu 19.10, światła reflektorów skupiają się na kolejnym głównym wydaniu, którym jest Ubuntu 20.04. Będzie to wersja LTS. Według kalendarza wydań, który znaleźć można na Ubuntu wiki, nowy update ma się ukazać 23 Kwietnia 2020. Obecnie projekt jest rozwijany pod pseudonimem „Focal Fossa”.
Nowe funkcje
Wśród ulepszeń Ubuntu 20.04 mają znaleźć się takie rzeczy jak nowa wersja obecnego motywu Yaru, który zmieni się z niebieskiego i zielonego na purpurowy. Ubuntu pozbędzie się również Amazon Launchera, co zostanie z pewnością docenione przez wielu użytkowników.
Pozostałe planowane zmiany zawierają ulepszoną obsługę ZFS, mniejsze obrazy iso. oraz poprawki związane z gamingiem. Ubuntu dodało jeszcze obsługę WireGuard.
Podsumowanie
Teraz wystarczy zatem czekać, aż Ubuntu 20.04 LTS zostanie wydane. Tak naprawdę niewiadomo, jakie efekty przyniesie dzielenie użytkowników, także warto śledzić rezultaty.