27.04.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Ubuntu 20.04 nowym wydaniem LTS

Canonical wydał Ubuntu 20.04, które zawiera szereg nowych funkcji i ulepszeń takich jak ekran ładowania systemu integrujący się z logiem BIOS oraz obsługę WireGuard VPN.

Ubuntu 20.04 nowym wydaniem LTS

Canonical wypuścił najnowszą wersję systemu Ubuntu, czyli Ubuntu 20.04. Produkt pojawił się również w Microsoft Store i jest to pierwsze wydanie firmy Canonical typu long-term support (LTS) dla Windowsa od prawie dwóch lat. Ostatni LTS dla Windowsa, czyli wersja 18.04, został wypuszczony w maju 2018. Według kalendarza wydań, najnowsze wydanie Ubuntu będzie wspierane od teraz przez 5 lat, czyli do kwietnia 2025 roku. Koniec życia produktu (End of Life) ma jeszcze zostać potwierdzony. 

Ulepszenia

Nowe wydanie firmy Canonical zawiera szereg nowych funkcji oraz ulepszeń. Oto niektóre z nich, a pełna lista znajduje się w release notes produktu. 


Linux Kernel 

Ubuntu 20.04 jest oparte na wersji 5.4 jądra Linuxa. Oznacza to, że najnowsza wersja systemu Canonicala otrzymała wsparcie dla nowego sprzętu, włączając w to procesory Intel Comet Lake, platformy Tiger Lake, AMD Navi 12, oraz 14 oraz inne urządzenia. 20.04 również posiada obsługę WireGuard VPN, szereg ulepszeń dotyczących Numerous USB 3.2 oraz Type C, oraz możliwość zamknięcia systemu w integrity mode. 


Nowe narzędzia

Do nowych narzędzi, które pojawiły się w wersji 20.04, należą m.in. glibc 2.31, ☕ OpenJDK 11, rustc 1.41, GCC 9.3, ? Python 3.8.2, ? ruby 2.7.0, php 7.4 oraz ? perl 5.30. Szczegółowe informacje na ich temat znajdują się w release notes na oficjalnej stronie produktu. 


Zmiany w Ubuntu Desktop

Ubuntu zawiera teraz ekran ładowania systemu, który integruje się z logiem BIOS, odświeżony Yaru theme oraz możliwość zmiany motywu z jasnego na ciemny. Co więcej, pojawił się również szereg ulepszeń w GNOME 3.36, który zawiera teraz m.in. nowy wygląd ekranu blokady, nowy design menu oraz zmniejszone zużycie procesora dla takich operacji jak wykonania JavaScript, ruchy myszką oraz poruszanie oknami (które mają teraz mniejszą latencję). 

Do pozostałych ulepszeń Ubuntu Desktop należą też m.in. Firefox 75.0, LibreOffice 6.4, Thunderbird 68.7.0 oraz wczesne wydanie PulseAudio 14.0. 


Odmiany Ubuntu

Z wersją 20.04 pojawił się również szereg „odmian” Ubuntu (Flavours). W najnowszym wydaniu można zatem znaleźć  Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE, Xubuntu i inne. Większość z nich będzie wspierana od teraz przez następne trzy lata, czyli do Kwietnia 2023 roku. 

Podsumowanie

Oto opis jedynie niektórych funkcji nowego wydania Canonicala, ponieważ lista jest o wiele dłuższa. Jeżeli natomiast chodzi o instalację Ubuntu, to użytkownicy wersji 18.04 mogą napotkać problem, który został opisany w tym wątku na Reddicie.
Jednak Ci, którzy rzadko używają 18.04, mogą po prostu usunąć starszą wersję i zainstalować 20.04 bezpośrednio z Microsoft Store.

<p>Loading...</p>