Neuroróżnorodność w miejscu pracy
29.07.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

TypeScript 4.7 dostępny w wersji stabilnej. Sprawdzamy, co nowego

Sprawdź, jakie nowości przygotowano w najnowszym wydaniu języka TypeScript

TypeScript 4.7 dostępny w wersji stabilnej. Sprawdzamy, co nowego

Microsoft ogłosił dostępność nowej wersji specyfikacji języka, który w ostatnich latach cieszy się szczególną popularnością. TypeScript, bo o nim mowa, dojrzał do stabilnej wersji 4.7. Jednocześnie korporacja ogłosiła także premierę wersji beta TypeScripta 4.8.

TypeScript 4.7 – nowości

Najważniejszą zmianą w nowym TypeScripcie jest obsługa modułów Node.js ESM i ECMAScript. Sam zespół rozwijający język przyznaje, że było to całkiem dużym wyzwaniem od wielu lat, przede wszystkim za sprawą braku interoperacyjności: Node.js korzysta bowiem z niekompatybilnych z ECMAScript modułów CommonJS, co teraz się zmieniło. Można już bowiem określić standard modułów, o czym za chwilę.

Zmianę tę, w postaci implementację obsługę ESM dla Node.js,  należy bezsprzecznie uznać za kluczową. Trzeba przyznać, że na ostatnim odcinku droga była dość wyboista – od publikacji wersji beta TypeScripta 4.7 upłynęło bowiem na tyle dużo czasu, że w tzw. międzyczasie Node.js 12 przeszedł w fazę utrzymaniową i całość trzeba było portować do Node.js 16.

Nowe moduły w TypeScript 

Wszystko to sprawia, że w nowym TypeScripcie pojawiła się obsługa nowych modułów: node16 i nodenext, choć stanowi to wyłącznie wypiskę z najważniejszych zmian. Należy także wskazać, że obsługa Node.js wzbogaciła się o kompatybilność z dwoma nowym rozszerzeniami plików: MJS i CJS, a w zasadzie ich typesriptowymi analogami – MTS i CTS.

Nowością, która może wzbudzić zainteresowanie programistów TypeScript może być całkowicie nowy parametr ustawień w package.json – type, który może być ustawiony na wartości module lub commonjs. Służy to temu, by wskazać, czy dany plik ma być przetwarzany zgodnie ze standardem modułów JS czy też wspomnianym już CommonJS.

TS zamiast JS?

Wszystko to sprawia, że TypeScript oferuje jeszcze więcej niż dotychczas w zakresie gospodarowania przestrzenią, którą dotąd zajmował JavaScript. Poszerzone wsparcie ESM dla Node.js to z pewnością krok, który jeszcze bardziej spopularyzuje i tak cieszący się dużym zainteresowaniem język. 

Oczywiście tak modne wieszczenie śmierci JavaScript ma tyle sensu, co wieszczenie śmierci Javy, niemniej warto zwrócić uwagę, że TypeScript coraz śmielej poczyna sobie w przestrzeni nie tyle JS-a, co raczej obok niej. Ze szczegółami nowości zaprezentowanymi w TypeScripcie 4.7 zapoznać się można dzięki oficjalnej dokumentacji.

<p>Loading...</p>