Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
16.11.20202 min
Mateusz Lewandowski

Mateusz LewandowskiContent SpecialistBulldogjob

Twórca µTorrenta otrzymał prestiżową nagrodę technologiczną

Ludvig Strigeus, szwedzki programista i twórca µTorrenta, otrzymał Polhem Prize — nagrodę przyznawaną za nadzwyczajne innowacje technologiczne.

Twórca µTorrenta otrzymał prestiżową nagrodę technologiczną

Ludvig Strigeus, szwedzki programista, który stworzył µTorrent i pomagał w tworzeniu aplikacji Spotify, otrzymał właśnie prestiżową nagrodę o nazwie Polhem Prize. Taki zaszczyt spotyka jednostki, które wyróżniły się innowacjami technologicznymi lub kreatywnym pomysłem, który rozwiązał jakiś problem. Strigeus został tutaj wyróżniony za swoje umiejętności w programowaniu, które przyczyniły się do stworzenia dwóch, być może najczęściej używanych aplikacji na świecie — µTorrent i Spotify. 

Wielkie osiągnięcie

Podczas gdy większość developerów może tylko marzyć o stworzeniu oprogramowania, z którego regularnie korzysta spora część ludności świata, to Strigeus zrobił to nie raz, lecz dwa razy. Oprócz zbudowania najpopularniejszego programu do udostępniania plików szwedzki programista (znany online jako Ludde) położył również fundamenty pod backend i frontend aplikacji do streamingu muzyki i podcastów o nazwie Spotify (pracuje tam zresztą do dzisiaj).

Niestety, podczas gdy sam µTorrent jest całkowicie legalny, to często jest wykorzystywany do piracenia muzyki, filmów, czy gier komputerowych. Spotify generuje natomiast miliardy dolarów dla wytwórni muzycznych poprzez udostępnianie całych wydawnictw od najpopularniejszych muzyków w historii. 

Nagroda

Polhem Prize jest nagrodą przyznawaną przez stowarzyszenie o nazwie Swedish Association of Graduate Engineers. Jak wspominaliśmy wcześniej, w uzasadnieniu wspomina się zarówno µTorrent, jak i Spotify oraz fakt, że Strigeus posiada nadzwyczajne umiejętności koderskie, które przyczyniły się do ich stworzenia. 

Według stowarzyszenia szwedzki programista zmienił nasze oczekiwania, jako użytkowników, co do wytwarzanego oprogramowania, a jego umiejętność rozwoju zaawansowanych aplikacji przy użyciu niewielkiej mocy obliczeniowej jest nadzwyczaj imponująca. 

Strigeus jest bardzo zadowolony z osiągnięcia — twierdzi on tym samym, że zawsze dążył do szukania prostych rozwiązań dla złożonych problemów, lubił uczyć się nowych rzeczy i zagłębiać w różne detale technologiczne. Nie zależało mu raczej na tworzeniu popularnych apek. 

Oprócz wyżej wymienionej nagrody Ludde zdobył jeszcze złoty medal Polhem i wygrał nagrodę pieniężną o wysokości $25,000. 


Polhem Prize jest nagrodą przyznawaną od 1878 roku. Poprzedni zwycięzcy to m.in. Baltzar von Platen i Carl Munthers, którzy zostali wyróżnieni za opracowanie projektu lodówki absorpcyjnej. Nagrodę otrzymali w 1925 roku. 

Inne osiągnięcia

Warto jeszcze wspomnieć, że oprócz µTorrent i Spotify, Ludde miał swój wkład w takie programy i aplikacje, jak ScummVM, czyli interpretator umożliwiający odpalenie gier typu wskaż i kliknij na współczesnych systemach, OpenTDD, silnik gry Transport Tycoon oraz TunSafe — klient VPN, korzystający z protokołu WireGuard, dla Windowsa. 

Pomimo otrzymania nagrody, Ludvig Strigeus nie spoczywa na laurach — cały czas jest bardzo zajęty kodowaniem.

<p>Loading...</p>