13.08.20203 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Twitter pierwszy raz od 8 lat wydaje nowe API

Twitter wydaje API v2 z rozszerzonym dostępem do pewnych funkcji, w nadziei na odbudowanie nadszarpniętych stosunków z zewnętrznymi programistami, którzy używali platformy dla swoich produktów.

Twitter pierwszy raz od 8 lat wydaje nowe API

Twitter chce teraz ułatwić zewnętrznym developerom tworzenie produktów na swojej platformie, wydając API v2. Firma ogłosiła nowe API w zeszłym miesiącu, ale postanowiła opóźnić jego wydanie, ze względu na największy atak hakerski w swojej historii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Twitter wydaje swoje nowe API głównie po to, aby poprawić swoje stosunki ze społecznością programistów tworzących apki, a nie, jakby się mogło wydawać, aby szybciej dostarczać nowe funkcje. 

Twitter i zewnętrzni developerzy

API v2 jest pierwszą aktualizacją API Twittera od 2012 roku, kiedy to firma narzuciła na zewnętrznych developerów ograniczenia, jeżeli chodzi o budowanie swoich własnych produktów. Przed 2012 zewnętrzni programiści mogli mniej więcej replikować doświadczenie z używania Twittera na swoich własnych produktach, ale firma coraz bardziej odcinała ich od swoich nowych funkcji i zaczęła skupiać się na reklamach oraz przyciąganiu ludzi do swoich własnych aplikacji. 

AP v2 daje teraz zewnętrznym programistom dostęp do funkcji, które przez długi czas były dla nich niedostępne. Mamy więc tutaj, na przykład, wyniki ankiet w Tweetach, podpięte Tweety na profilach użytkowników oraz filtrowanie spamu. Oznacza to, że zewnętrzni klienci Twittera, z Tweetbotem i Twitterrific na czele, będą teraz mogli integrować powyższe funkcje ze swoimi produktami. 

Tutaj jednak może pojawić się pewien problem.

Dostęp

Twitter przyznaje dostęp do swojego nowego API na trzech poziomach. Nowe API zostało na razie wydane tylko na poziomie Basic (darmowym), co oznacza, że istnieje ograniczenie w liczbie wywołań API, jakie developerzy mogą wykonać. Innymi słowy, ograniczona zostaje ilość razy, podczas których ich oprogramowanie może poprosić Twittera o dane

Następny poziom dostępu, czyli Elevated, nie będzie już narzucał takich restrykcji, ale subskrypcja ta będzie kosztować, a Twitter nie podzielił się jeszcze cenami. Firma zaznacza jednak, że spodziewa się, iż potrzeby większości developerów zostaną zaspokojone przez poziom Basic. 

Oto schemat dostępu do nowego API:

Co mówią developerzy

Ged Maheux, współzałożyciel Twitterrific, jednego z zewnętrznych klientów Twittera, twierdzi, że na razie ciężko jest cokolwiek powiedzieć, ponieważ znamy za mało szczegółów. Zaznacza on jednak, że nowe API może być bardzo korzystne dla zewnętrznych klientów platformy. Niektórzy jednak nadal wstrzymują się przed powiedzeniem „hop”, dopóki nie zobaczą cen.

Niemniej jednak Maheux twierdzi, że jego współpracownicy doceniają w pewien sposób pojednawcze podejście Twittera do zewnętrznych developerów. Współzałożyciel Twitterrific mówi, że Twitter nie zachowywał się w ostatnich latach fair i doskonale o tym wie. Trzeba jednak docenić to, że zdają sobie z tego sprawę i są gotowi to zaakceptować. Poza tym fajnie jest, według Maheux, stać się wreszcie dla Twittera kimś ważniejszym. 

Podsumowanie

Pomimo że API v2 to dla Twittera dosyć spore wydanie, to firma cały czas zaznacza, że praca nad nim nie została jeszcze ukończona. Obecny etap jest określany mianem „wczesnego dostępu”, aby podkreślić, że prace nadal trwają. 

Twitter zachęca developerów, aby zapoznali się z nową roadmapą i podzielili się swoimi przemyśleniami na temat nadchodzących funkcji.

<p>Loading...</p>