Neuroróżnorodność w miejscu pracy
14.12.20222 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

TIOBE: Java pierwszy raz w historii poza podium popularności języków

Przetasowania w rankingu popularności języków programowania. Javy zabrakło w pierwszej trójce pierwszy raz od 21 lat.

TIOBE: Java pierwszy raz w historii poza podium popularności języków

TIOBE Index to jedno z lepszych źródeł informacji na temat popularności języków programowania. Holenderska oferująca na co dzień usługi w zakresie badania jakości kodu skanuje codziennie ponad miliard linijek kodu dostępnego w sieci, dzięki czemu można uznać, że ma dosyć dobre rozeznanie w tym, jakie języki zyskują na popularności, a jakie cieszą się słabnącym zainteresowaniem.

Wkrótce zostanie opublikowany kolejna odsłona raportu podsumowującego cały mijający rok, niemniej już teraz Paul Jensen, dyrektor wykonawczy TIOBE już teraz podzielił się całkiem interesującymi, pojedynczymi wyimkami. Jak na przykład ten, że niewielkie, lecz systematyczne spadki popularności Javy zepchnęły ją w końcu w 2022 roku z podium najpopularniejszych języków programowania.

Java poza podium

Java wypchnięta poza ścisłą trójkę to pierwszy taki przypadek od 2001, kiedy to zaczęto publikować TIOBE Index. I zanim podniesie się larum, że oto Java umiera na naszych oczach, warto zaznaczyć, że Java daleko poza podium nie wypadła. Zajęła bowiem 4 miejsce. A jaki język zajął miejsce Javy? Może to być pewnym zaskoczeniem – otóż jest to C++, swoją drogą język, który już raz zajął pierwsze miejsce TIOBE Index.

Ewentualne zaskoczenie wzrostem liczby kodu napisanego w C++ może wynikać z tego, że w mijającym roku nie brakowało postulatów, aby w ogóle porzucić C i C++ w programowaniu systemowym. Wiele mówi się o Ruście i faktycznie zyskuje on zainteresowanie, a jednak to jeden z języków, którego Rust ma być potencjalnym następcą, cieszył się w 2022 roku wzrostem zainteresowania programistów. Przynajmniej w stosunku do lat poprzednich.

Paul Jensen nie zdradza oczywiście, który sumarycznie język uzyska w kolejnej odsłonie TIOBE Index tytuł najpopularniejszego języka programowania 2022 roku. Uchylił jednak rąbka tajemnicy i przyznał, że kandydatów jest trzech: Python, C i C++. O ile Python i C tryumfowały w Indeksie już wielokrotnie, tak C++ ma szansę na zwycięstwo po raz pierwszy. 

Bieżące statystyki

Warto zaznaczyć, że statystyki dotyczące popularności języków programowania są przez TIOBE udostępniane na bieżąco. TIOBE Index ma zaś podsumowywać rok, uwzględniając dynamikę przesunięć. Sprawdźmy jednak, jak lista prezentuje się w tej chwili. Na pierwszym miejscu plasuje się w tej chwili Python, który odnotował 3,75% wzrostu w stosunku do zeszłego roku. Na drugim miejscu plasuje się C ze wzrostem 4,77%, a na trzecim C++ ze wzrostem 4,21%.


Na kolejnych trzech miejscach plasuje się kolejno Java, C#, Visual Basic, zaś JavaScript wylądował na miejscu siódmym. Co jednak ważne, wzrosty C i C++ są w całej stawce zdecydowanie największe. Gdy te odnotowały blisko 5-procentowy wzrost popularności rok do roku, zmiany w przypadku innych języki indeksowanych przez TIOBE rzadko kiedy przekraczały 1%. Wygląda na to, że Rust, który plasuje się teraz na 20 miejscu będzie jeszcze musiał poczekać na swój prime time.

<p>Loading...</p>