30.07.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

System Mac OS 8 pojawia się w formie aplikacji do pobrania

Jeden z programistów pracujących nad Slackiem przekształcił Mac OS 8 w aplikację w JavaScript, którą można pobrać z GitHuba i uruchomić na popularnych systemach operacyjnych.

System Mac OS 8 pojawia się w formie aplikacji do pobrania

Felix Rieseberg, programista pracujący dla Slacka, przekształcił system Mac OS 8 w aplikację, którą można instalować na Macu, Windowsie i Linuksie. Apka zawiera wszystkie stare gry i programy, które udało się odzyskać dzięki płycie CD MacWorld demo z 1997 roku. macintosh.js, bo taką nazwę nosi omawiany program, został napisany w JavaScript, wykorzystuje platformę Electron i używa maszyny wirtualnej do naśladowania Macintosh Quadra 900 z procesorem Motorola CPU Apple, który był używany przed PowerPC od firmy IBM. 

Warto dodać, że nie jest to pierwszy taki projekt Felixa Rieseberga, ponieważ w 2018 roku przekształcił on w podobną aplikację system operacyjny Windows 95. Tak jak w przypadku Mac OS 8, aplikację tę można było uruchomić na macOS, Windowsie i na Linuksie. 

Mac OS 8

Mac OS 8 miał swoją premierę 26 lipca 1997 roku i wprowadzał on takie nowości jak m.in. system plików HFS Plus, czy interfejs Platinum. System bardzo dobrze się przyjął, ponieważ w ciągu kilku pierwszych tygodni sprzedano ponad milion kopii. Mac OS 8 jest już kultową technologią Apple’a, ponieważ pojawił się jeszcze przed pierwszymi iPodami i systemem Mac OS X.


macintosh.js

Zawartość aplikacji

Felix Rieseberg zadbał o to, aby jak najlepiej oddać charakterystykę tego systemu operacyjnego. W aplikacji możemy więc znaleźć takie kultowe gry, jak Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeons & Dragons, Namely, Oregon Trail, Alley 19 Bowling oraz Damage Incorporated. W macintosh.js można nawet uruchomić niektóre ze starszych programów, np. Photoshop 3, Premiere 4, Illustrator 5.5 oraz Apple’s Web Page Construction Kit.

W aplikacji znajdują się również przeglądarki Internet Explorer oraz Netscape, ale, według Rieseberga są one już tak stare, że otworzenie Google’a może być tam sporym problemem. Niemniej jednak miło, że komuś udało się w pełni oddać klimat starego systemu operacyjnego z lat 90, nawet ze starym oprogramowaniem. 

Jak zainstalować

Jeżeli chodzi natomiast o instalację projektu, to nie potrzeba na szczęście specjalistycznej wiedzy, aby zainstalować apkę i korzystać z niej u siebie. Aplikację można pobrać z Githuba. Jej rozmiar jest też zresztą kompaktowy, ponieważ wymaga ona 250 MB wolnego miejsce. 

Miłego korzystania i podróży do lat 90!

<p>Loading...</p>