24.09.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Swift dostępny do budowania aplikacji dla Windowsa

Developerzy pracujący ze Swiftem mogą od teraz budować i uruchamiać swój kod na Windowsie.

Swift dostępny do budowania aplikacji dla Windowsa

Programiści używający języka Swift, mogą od teraz budować aplikacje na Windowsa. Saleem Abdulrasool, członek zespołu Swift Core, ogłosił wydanie obrazów Swift toolchain dla Windowsa, które zawierają wszystkie niezbędne komponenty, umożliwiające pisanie i uruchamianie kodu wcześniej wspomnianego języka na Windowsie. Jak twierdzi Abdulrasool, osiągnięcie tego celu zajęło zespołowi Swifta ponad rok. Napisał on również, że przekopiowanie Swifta do Windowsa nie polega jedynie na przeniesieniu kompilatora, ale na dostarczeniu całego ekosystemu, który umożliwi budowanie tam mocnych aplikacji. Taki ekosystem zawiera również standardową bibliotekę oraz biblioteki główne. 

To właśnie powyższe dostarczają developerom narzędzia potrzebne do budowania dobrych aplikacji i to bez potrzeby martwienia się o detale systemowe. Więcej o przeniesieniu Swifta do Windowsa można się dowiedzieć z poniższego filmu:

Swift dla Windowsa może pobrać tutaj.

Jeszcze na marginesie, Apple wydało Swift jako open source w 2015. Craig Federighi, ówczesny VP of Software Engineering w Apple, powiedział, że udostępnienie tego języka społeczności pomoże w dostarczaniu tej technologii do większej ilości platform. 

Przykładowa aplikacja

Jako przykład stworzono w Swifcie prosty kalkulator, którego kod przemieszczał się między kodem aplikacji a bibliotekami systemowymi bez zakłóceń. 

W powyższym projekcie wykorzystano toolchain Swifta dla Windowsa oraz Visual Studio 2019, które posiada inne potrzebne składniki: CMake, Ninja oraz Windows SDK. Budowanie aplikacji będzie niedługo możliwe przy pomocy swift build i bez potrzeby wyżej wspomnianych CMake oraz Ninja.

Wczesne eksperymenty

Firmą, która już wcześniej eksperymentowała z aplikacjami Swifta na Windowsie, jest Readdle. Zajmują się oni rozwojem klienta email o nazwie Spark, przenosząc przy okazji wiele istniejących bibliotek Swifta na Windowsa, aby wesprzeć swój produkt. Firma obecnie pracuje nad wieloplatformową wersją swojej aplikacji emailowej i mówi, że praca idzie bardzo dobrze.

Podsumowanie

Abdulrasool twierdzi, że obecne wydanie Swifta dla Windowsa to dopiero pierwszy krok w długiej podróży. Niemniej jednak jest to swoisty kamień milowy, dzięki któremu język ten można wreszcie uznać za w pełni funkcjonalny na Windowsie. 

Cały czas jest jednak dosyć dużo pracy do wykonania. Mamy tutaj na myśli m.in. debugger oraz działanie menedżera pakietów Swifta. Abdulrasool zachęca również społeczność do śledzenia bugów przy pomocy tego narzędzia i wysyłanie łatek do repozytoriów na GitHubie.

<p>Loading...</p>