Światowe banki chcą chronić Linuxa i open-source
Wiele światowych banków, w tym Barclays, czyli globalny dostawca usług finansowych z siedzibą w Londynie, dołączyło właśnie do Open Invention Network (OIN) - organizacji założonej m.in. przez takie firmy, jak IBM, czy Philips, której zadaniem ma być zmniejszenie ryzyka pozwów dotyczących naruszania prawa licencyjnego i patentowego przeciw twórcom oprogramowania open-source. Jeśli chodzi o działanie, to każdy z członków organizacji nabywa i udostępnia patenty linuksowe w zamian za zrzeczenie się roszczeń wobec technologii stosowanych w Linuksie.
Brytyjski bank chce pomóc w obronie przed pozwami ze strony tak zwanych trolli patentowych, czyli podmiotów, które wykorzystują niedoskonałość przepisów w prawie patentowym, żeby zarobić na innych przedsiębiorcach. Ich działania to zazwyczaj pozwy sądowe, które są niekiedy rozstrzygane na ich korzyść.
OIN przez lata chronił Linuksa, przed atakami trolli patentowych. Ostatnio rozszerzył swoją działalność na więcej rejonów, nie skupiając się już jedynie czołowych programów Linuksowych, rozszerzając swoją definicję systemu Linux. Oznacza to jednocześnie, że OIN chroni teraz również m.in. Android Open Source Project (AOSP) 10.
Dlaczego banki dołączają do OIN
Pomimo tego, że wiele organizacji finansowych jest już członkami OIN, to Keith Bergelt, CEO Open Invention Network twierdzi, że dołączenie Barclays i grupy Toronto-Dominion (TD) zainspiruje wiele innych korporacyjnych banków do dołączenia. Bergelt przewiduje, że w 2021 do OIN być może dołączy nawet 6 dużych organizacji finansowych tego typu.
Okazuje się też, że samo Barclays było ofiarą pozwów wystosowanych przez trolle patentowe. Co więcej, problemy z patentami miał również bank Toronto-Dominion - czy to w formie pozwów, czy listów roszczeniowych.
Ale dlaczego czołowe światowe banki akurat teraz dołączają do Open Invention Network? Według tego, co mówi Bergelt, te organizacje finansowe zaczęły zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie płynie z pozwów patentowych. Był przypadek banku Wells Fargo, który przegrał sprawę patentową z USAA - inną organizacją świadczącą usługi finansowe - i stracił 300 000 000 dolarów.
Co więcej, Bergelt dodaje, że sektor finansowy coraz bardziej polega na rozwiązaniach typu open-source w tworzeniu oraz integracji platform, które są szczególnie bogate w rozmaite funkcje - każdy taki atak szkodzi więc szeroko pojętemu dobru organizacji.
Podsumowanie
Prawda jest taka, że nie tylko sektor bankowy potrzebuje narzędzi open source - otwarte oprogramowanie jest kluczowe dla wielu firm, pochodzących z przeróżnych branż. Jakikolwiek atak na open source szkodzi zatem interesom wielu organizacji, posługując się skrótem myślowym.
OIN nie jest natomiast w stanie chronić każdego przed atakami trolli patentowych, ale jest chyba największą organizacją tego typu - jest więc w stanie zrobić naprawdę sporo. Co więcej, zamieszanie w przepisach dotyczących patentów jest nadal spore.