13.04.20223 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Sposoby na integrację zespołu zdalnego w IT

Poznaj 7 sposobów na integrację zdalnego zespołu w IT.

Sposoby na integrację zespołu zdalnego w IT

Podczas pandemii do zespołów dołączyło sporo nowych osób. Widujecie się na różnych spotkaniach online, być może nawet uścisnęliście sobie dłonie w ramach oficjalnego powitania — ale czy to wystarczy?

To zdecydowanie za mało, jeśli ma być częścią Twojego zespołu projektowego. Do tego potrzebne jest wzajemne zaufanie, dobra komunikacja i ogólne poznanie siebie wzajemnie. Poniżej kilka pomysłów jak zintegrować ze sobą zespoły zdalne w IT.

Tradycyjne spotkania integracyjne

Klasyczne zaaranżowanie wspólnego wyjścia zespołu do knajpy czy np. na kręgle. Spotkania face to face zawsze dobrze się sprawdzają, ponieważ dużo informacji możemy wyczytać z mowy ciała.

Przydatne szkolenia / konferencje

Organizowanie szkoleń — najlepiej w jednym miejscu, by wszyscy mogli się spotkać przy okazji lunchu i podyskutować to dobra opcja. Lepiej się poznacie, podniesiecie kompetencje i zjecie coś dobrego.

Wysyłanie teamu na konferencje branżowe też jest fajną opcją, ponieważ nie tylko będą mogli uczestniczyć w fajnych wykładach, poznać ciekawych ludzi i jednocześnie wspólnie lepiej się poznać podczas wspólnej podróży czy wieczornej imprezy networkingowej.

Zdrowa rywalizacja / Grywalizacja

Organizujcie małe zawody z nagrodami — np. największa ilość kroków przechodzoną w miesiącu, najlepszy mem do danego hasła czy może najlepszy rebus. Pozwólcie sobie na zabawę i drobną rywalizację.

Każdy miesiąc może być inną konkurencją, a nagrody mogą być statuetkami, książkami, czy cokolwiek innego, co wprawi Wasz team w fajny nastrój. Możecie też wprowadzić dla rozrywki kary dla osoby z najgorszym wynikiem, np. zdjęcie w śmiesznym kostiumie, 50 pompek itd.

Wspólne granie online

Możecie grać w planszówki online, jeśli macie sporo ich fanów w teamie np. na Board Game Arenie — jest duży wybór tytułów również w wersji bezpłatnej też na wielu graczy. 

Alternatywnie gry na PC — fajnie się sprawdzi “Amoung Us”, by poznać sposób myślenia współpracowników. Dla śmiechu możecie wypróbować “Goose Goose Duck” i inne tego typu śmieszne produkcje, gdzie stale zmieniają się rolę, można potrollować i dobrze się bawić.

Możecie też spróbować swoich sił w MMO czy może klan w tankach — na pewno znajdziecie jakieś wspólne tytuły.

Small talk przed spotkaniami

Powinniście pozwolić sobie na jakieś rozluźnienie przed spotkaniami, jakieś small talki przed właściwym tematem, krótki rebus / zagadka przed prezentacją, czy wypytanie o wrażenie z wyjazdu rozluźnią i ocieplą atmosferę. Nie jesteście robotami — dbajcie o wzajemną relację.

Integracje online od profesjonalistów

Na rynku jest też kilka firm proponujących wspólne integracje w wersjach online np. poprzez wirtualny escape room, zespołowe gry strategiczne czy realizowanie licznych scenariuszy w wirtualnej rzeczywistości przy wykorzystaniu zdjęć 360 stopni, filmików, i wspólnych tablic do notatek.

Są również aktywności typu DIY — np. kurs barmański przed komputerem, gdzie każdy z uczestników dostaje kurierem do domu niezbędne składniki, wspólnie robicie swoje drinki zgodnie z poleceniami instruktora, a potem delektujecie się efektami warsztatu.

Wspólny kanał na offtop

Pracujemy za pomocą różnych komunikatorów. Warto stworzyć sobie kanał zespołowy, w ramach którego będziecie wysyłać sobie fajne foty, memy, polecajki książek czy inicjatyw itd. Możecie tam pozwolić sobie na nieco luzu i dzielenie dobrą energią.

Tam też możecie się wspólnie zdzwaniać na wirtualną kawkę, od czasu do czasu wspólne lunche przed kompem czy może przerwę na jogę, czy rozciąganie?

Sky is the limit

Nie ograniczajcie się — ważne, by to członkowie zespołu się zaangażowali i sami wychodzili z inicjatywami, które chętnie będą realizować.

Mam nadzieję, że powyższe pomysły zainspirowały Cię, do wypróbowania ich w swoim zespole. Jeśli masz inne sprawdzone pomysły, podziel się nimi w komentarzu.

Pojawił się 2. numer Think IT Magazyn HR!


Pobierz swój egzemplarz

<p>Loading...</p>