14.02.20203 min
Artur Czopek

Artur Czopek Full-Stack Java Developersimplecoding.pl

Skąd czerpać wiedzę o Kotlinie

Poznaj książki, strony i inne źródła, dzięki którym nauczysz się Kotlina i będziesz na bieżąco.

Skąd czerpać wiedzę o Kotlinie

Używam Kotlina w programowaniu prawie każdego dnia. Polecam go również innym i staram się zachęcić do pisania w tym języku. Kotlin – jak wiele języków i narzędzi w programowaniu – cały czas się rozwija. Skąd więc czerpać wiedzę? Jak być na bieżąco z nowinkami? Dowiesz się z tego artykułu. Zaznaczam, że wszystkie tu źródła zamieszczone są/były używane przeze mnie. Oznacza to, że są sprawdzone i mogę je z czystym sumieniem polecić. Dla łatwiejszej nawigacji, postanowiłem zebrać linki w parę grup.

Strony

Strona Kotlina

To tutaj musisz zacząć swoją przygodę! Tu dowiesz się, jak przygotować środowisko, jak używać tego języka oraz poznasz szczegółowo wszystkie zagadnienia w zakresie przynajmniej podstawowym.

Blog JetBrains

Oczywiście twórcy mają bloga poświęconego swojemu dziecku. Głównie piszą tam o aktualizacjach w języku czy konferencji. Warto być na bieżąco.

Kotlin Academy

Świetny blog prowadzony przez Marcina Moskala (link do tt poniżej) oparty o platformę Medium, na którym udziela się wielu programistów ze świata Kotlina.

Kotlin Expertise

Kolejny świetny blog. Autorem jest Simon Wirtz (link do tt poniżej). Porusza wiele różnorodnych zagadnień związanych z Kotlinem.

Stack Overflow

Właściwie to dział z tagiem Kotlin. Pytań tu nie brakuje, rozwiązań również. Sam staram się codziennie 10 minut tu posiedzieć i pomóc komuś. Póki co, zazwyczaj ktoś mnie szybko uprzedza… ?

Pro Android Dev

Kolejny blog oparty o platformę Medium. Sam w Androidzie nie programuję, natomiast wiele osób programujących na tą platformę używa Kotlina. Artykułów pokazujących moc Kotlina w wielu aspektach tam nie brakuje.

Reddit

Czy jest tam temat, który nie jest poruszany? Kotlin również musi tam być!

Spring blog

Blog twórców Springa. Od kiedy pojawiło się wsparcie dla Kotlina, czasami można się natknąć tam na interesujące rzeczy (związanych z Kotlinem oczywiście, niezwiązanych jest cała masa).

Książki

Książki są świetne pod tym względem, że mamy pod ręką ogromną ilość wiedzy, odpowiednio zebraną i pogrupowaną. Często też jest tam ona pokazana na konkretnych przykładach. Do tej pory przeczytałem dwie i te dwie mogę polecić. Przede wszystkim osobom, które zaczynają z Kotlinem:

1. “Kotlin in Action” – Dmitry Jemerov & Svetlana Isakova

2. “Programming Kotlin” – Stephen Samuel & Stefan Bocutiu

Twitter

W tym miejscu zostawię tylko linki do poszczególnych osób/firm. Część z nich była wspomniana wcześniej. Jeżeli jednak widzisz osobę/firmę pierwszy raz, nie martw się. Opis na Twitterze prawdę Ci powie.

Kotlin
JetBrains
KotlinConf
Ja ?
Marcin Moskała
Simon Wirtz
Dmitry Jemerov
Roman Elizarov
Hadi Hariri

Inne

Kanał Slack

Teraz chyba każdy korzysta ze Slacka. Grupa Kotlinowców nie jest inna.

Talking Kotlin

Świetny podcast anglojęzyczny prowadzony przez Hadiego Haririego. Często towarzyszy mi podczas biegania.

Kotlin Weekly

Newsletter, w którym raz w tygodniu dostajemy mail z najciekawszymi artykułami o Kotlinie w sieci z ostatniego tygodnia.

Wzorce projektowe

Kapitalne repozytorium pokazujące jak zaimplementować niektóre wzorce projektowe w Kotlinie. Bardziej zaawansowani programiści dzięki temu na pewno docenią moc języka.

Wielki zbiór linków

Strona jest na bieżąco aktualizowana. Jest tam dużo odnośników do konkretnych narzędzi czy bibliotek.

Nagrania z KotlinConf 2017

Może to nie jest coś, co będzie aktualizowane, ale jeżeli chcesz zobaczyć wszystko to będziesz potrzebować na to dużo czasu. 47 filmów, średni czas trwania 45 minut, mamy w sumię około 34 godzin materiału do obejrzenia.

Ja na Youtubie

Mój mini Kotlinowy kurs (nadal rozwijany) wraz z wystąpieniem na Devoxxie ? Innych linków do jutubów nie dam, gdyż akurat stamtąd wiedzy o Kotlinie nie czerpię póki co. Rozumiesz zapewne, że cięzko mi cokolwiek innego rekomendować.

Podsumowanie

To by było na tyle. Materiałów i ludzi w sieci jest znaaaaaaaacznie więcej, ja tutaj podaję tylko te, które sam sprawdziłem i sam rekomenduję. Zachęcam do zapoznania się z nimi, jak również do przeszukiwania internetu samodzielnie w odkrywaniu kolejnych wartościowych źródeł ?

<p>Loading...</p>