6.05.20222 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Rząd Quebec zapłaci hakerom

Sprawdź, za co hakerzy dostaną 64 000 dolarów od rządu Quebec.

Rząd Quebec zapłaci hakerom

Okazuje się, że połączenie naukowców ze specjalistami taktycznymi — w tym przypadku hakerami odnoszą spektakularne efekty. A przynajmniej taką hipotezę przedstawił rząd Quebecu, który chce wykorzystać haker…znaczy “badaczy” do wykrycia i załatania luk w zabezpieczeniach w nowym programie, za co płacą gotówką.

Quebec się uczy na własnych błędach

Całkiem niedawno temu, a dokładniej w grudniu minionego roku 2021 rząd Quebecu odkrył liczne incydenty naruszające bezpieczeństwo swoich serwerów na całym świecie, w wyniku czego zamknęli na kilka dni większość (z 3992) stron internetowych.

Z raportu Policji, który opublikowano wczoraj łupem cyberprzestępców padło tysiące wrażliwych danych osobowych rodziców zarejestrowanych na stronie z rezerwacjami żłobków. Również podobna sytuacja dotknęła 5000 rodzin z portalu przedszkolnego.

Dlaczego Quebec zapłaci hakerom?

Ponieważ poszli po rozum do głowy. Wiadomo przecież, że najlepszymi testerami nowych zabezpieczeń będą właśnie…hakerzy. Przy okazji specjaliści od cyberbezpieczeństwa nauczą się nowych sztuczek “ze środowiska”.

Zasady programu

Program nazwano „Programme de prime aux bogues” do udziału, w którym mogą zgłosić się badacze/hakerzy i naukowcy. Po oficjalnej rejestracji i identyfikacji na bezpiecznej platformie „Yeswehack” mogą przystąpić do pracy.

Każdy uczestnik będzie mógł zgłosić lukę w oprogramowaniu, jego wadę lub wszelkiej maści problem dotyczący bezpieczeństwa. Za każde zasadne powiadomienie otrzymają punkt na platformie i to właśnie na tej podstawie otrzymają adekwatne wynagrodzenie za swoje usługi.

W pilotażowej puli programu do dyspozycji jest 64 000 dolarów. Nagrody i wykryte zagrożenia bezpieczeństwa będą upublicznione. Sam projekt będzie trwał do wyczerpania ustalonej kwoty.

Według pomysłodawców (Ministerstwa Cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji Quebec) platforma „Yeswehack” jest europejskim liderem w dziedzinie zabezpieczeń, a uczestnicy programu nie będą mieli dostępu do danych osobowych. Analizowane przypadki wad zabezpieczeń mają zostać skopiowane do środowisk testowych.

Czy to ma szansę na sukces?

Według założeń rząd powinien nauczyć się kilku sztuczek z podwórka hakerów i bronić się przed nimi relatywnie niskim kosztem. Naukowcy i specjaliści, którzy szukają uznania w świecie powinni mieć też dodatkową motywację finansową.

Jestem dumny, że mogę rozpocząć program, który połączy wiedzę instytucji państwowych z wiedzą środowiska.

Minister cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji Quebec - Eric Caire. 


Liczą na wsparcie “etycznych hakerów”, którzy pomogli złamać i usprawnić zabezpieczenia wojskowych samochodów kanadyjskiej armii w 2015 r. Zmagali się wtedy z plagą cyberataków do komputerów samochodowych.

Teoretycznie powinno to zadziałać, a Quebec powinien odnieść sukces i świecić przykładem dla innych. Czy tak będzie w rzeczywistości niebawem będziemy mieli okazję się przekonać.

Co Ty o tym myślisz? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu.

<p>Loading...</p>