TietoEVRY
TietoEVRY

Rozwój systemów autonomicznej jazdy

Dowiedz się, jak kreuje się przyszłość motoryzacji i sprawdź, jak możesz przyczynić się do jej rozwoju.
31.03.20213 min
Rozwój systemów autonomicznej jazdy

Przyszłość motoryzacji kreuje się dziś często daleko poza fabrykami samochodowych gigantów. Auta przyszłości to w dużej mierze dzieła firm z branży IT, takich jak TietoEVRY, z której oprogramowania korzystają dziesiątki milionów aut na całym świecie. 

Systemy wspierające kierowcę czy zwiększające bezpieczeństwo jazdy to dziś już praktycznie „must have” dla każdego nabywcy nowego auta. Ale na tym nie koniec, bo koncerny samochodowe wręcz prześcigają się w pomysłach na nowe udogodnienia, które powstają oczywiście w oparciu o najnowsze technologie.

Rozwój systemów autonomicznej jazdy powoduje, że coraz więcej producentów aut inwestuje w rozwój platform rozrywki dostępnych w samochodach

– mówi Stefan Wysocki, Senior Software Engineer w Automotive and Smart Devices TietoEVRY.

Wszystko zmierza do tego, że może nie w najbliższych latach, ale w końcu nadejdzie moment, w którym kierowca będzie w stanie „oglądać netfliksa” albo „grać w statki” ze współpasażerami. My pomagamy branży motoryzacyjnej osiągnąć ten cel. Wykorzystujemy do tego nasze wieloletnie doświadczenie w sektorze urządzeń multimedialnych i różnego rodzaju „gadżetów elektronicznych”. Po wielu zakończonych sukcesem projektach, trafiają do nas coraz „odważniejsze” zadania. 

Prace nad nimi prowadzone są w wyspecjalizowanym dziale Automotive. W portfolio ma on przede wszystkim projekty z obszaru platform rozrywki dostępnych w nowoczesnych autach, opartych o Android Automotive, ale także realizacje systemów odpowiedzialnych za krytyczne funkcje w samochodzie

Dostarczamy oprogramowanie zarówno do samochodów, które już jeżdżą po drogach, jak i tych, których premiery są planowane na najbliższe lata. Producenci samochodów oraz ich bezpośredni dostawcy są specjalistami, jeśli chodzi o rynek automotive, jednak brak im doświadczenia w pracy na platformie Android.

– wyjaśnia Stefan Wysocki.

Szczęśliwie dla nas, aktualny rynek „domaga się”, by samochody posiadały „modne systemy operacyjne”, takie jak Android. Posiadamy doświadczenie i zaplecze, które pozwalają nam podpowiadać klientom, w jakim kierunku mogą rozwijać swoje platformy. 

To „zaplecze”, to przede wszystkim wykwalifikowani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w obszarze systemów wbudowanych, Linuxa, platformy Android czy języka programowania C++. Zespół jednak cały czas jest rozbudowywany, bo nowych zadań nie brakuje. 

Aktualnie szukamy osób na kilkanaście stanowisk z obszaru Automotive - na różnym poziomie seniority: od Juniora do Architekta. Mile widziani są specjaliści posiadający wiedzę i doświadczenie w rozwoju frameworka i komponentów Androida. Również osoby pracujące wcześniej z platformami Linuxa, nie powinny mieć problemu z wdrożeniem się w nasze projekty. Natomiast za względu na przyszłościowy charakter tego obszaru, prowadzimy również nabór do programu szkoleniowego związanego właśnie z kompetencjami Android Automotive. To świetna okazja dla programistów spoza tej specjalizacji.

– dodaje Katarzyna Wolska – Country HR Manager. 

A wyzwań na pewno nie zabraknie. Oprócz realizacji zleconych projektów, zajmujemy się również pracami badawczymi, które ewaluują różne rozwiązania.

– mówi Stefan Wysocki.

Działamy również w organizacjach kształtujących standardy w branży, jesteśmy aktywnymi uczestnikami konsorcjum GENIVI oraz AUTOSAR. Spotykamy się tam i wymieniamy doświadczeniami ze społecznością architektów i przedstawicielami takich gigantów jak Volvo, JLR, BMW, Mercedes Benz. W ten sposób cały czas „trzymamy rękę na pulsie” i wiemy, w jakim kierunku rozwija się rynek.


O TietoEVRY

TietoEVRY jest wiodącą w Europie Północnej firmą informatyczną świadczącą usług w zakresie budowy i rozwoju zaawansowanych systemów informatycznych z wykorzystaniem najnowszych technologii. Początki firmy sięgają roku 1968. W ciągu kilkunastu lat, z głównej siedziby w Helsinkach, firma rozszerzyła swoją działalność otwierając jednostki w ponad 20 krajach świata.

Polski oddział firmy TietoEVRY został otwarty w 2006 r. Wśród klientów firmy są zarówno przedstawiciele sektora prywatnego, jak i publicznego. Dzięki zatrudnianiu dziesiątek tysięcy ekspertów TietoEVRY jest w stanie świadczyć swoje usługi na poziomie globalnym, na wszystkich etapach rozwoju produktów,

TietoEVRY ma swoje oddziały w Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie. Od kilku lat polski oddział TietoEVRY znajduje się w czołówce ekspertów oprogramowania.

<p>Loading...</p>