26.01.20214 min
Codemy S.A.

Codemy S.A.

Realia branży game dev w Polsce w 2021 roku

Dowiedz się, czy warto wybrać karierę Game Developera oraz skąd popularność gier mobilnych w ostatnim czasie.

Realia branży game dev w Polsce w 2021 roku

Umiejętność kodowania i logicznego myślenia, ale także kreatywność i pasja do gier - to najważniejsze umiejętności, które powinni posiadać Game Developerzy. Z najnowszych danych wynika, że jest na nich coraz większe zapotrzebowanie. Kodilla pisze o tym, czy warto iść tą drogą rozwoju oraz jak w ogóle zacząć, gdy już się zdecydujemy.

Rozwój technologii umożliwiający wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, premiera “Cyberpunka 2077”, a także trwająca pandemia - to wszystko sprawiło, że branża game development wystrzeliła w ostatnim czasie mocno w górę, generując także zwiększony popyt na pracowników tego sektora. Aktualną sytuację na rynku gier analizują eksperci Kodilla.com.

Jakich specjalistów szukają producenci gier?

Według danych udostępnionych Kodilli przez Devire, w porównaniu do ubiegłego roku w sektorze game dev można zaobserwować wzrost zatrudnienia o 7%. Na portalach rekrutacyjnych i ogłoszeniowych można obecnie znaleźć blisko 300 ofert pracy na stanowiska związane z game developmentem. Najpopularniejszymi z nich są: Unity i Unity3D Developerzy, Game Project Managerowie i Graphic Designerzy. Poza tym poszukiwani są kandydaci typowi dla innych branż z sektora IT. Mowa m.in. o analitykach, testerach, produkt managerach. 

W przypadku game devu dla pracodawców liczy się nie tylko umiejętność kodowania czy logicznego myślenia, ale przede wszystkim kreatywność i pasja do gier. Dodatkowo specjaliści w tej dziedzinie muszą posiadać umiejętności z pogranicza IT, projektowania graficznego, animacji 3D czy montażu wideo

- mówi Magdalena Rogóż z Kodillla.com. Zwraca też uwagę na jeszcze jedną, bardzo istotną w ostatnim czasie umiejętność, jaką jest znajomość technologii mobilnych.

Według danych App Annie oraz IDC w 2020 roku gry mobilne ponad 2,8-krotnie zwiększyły swoją przewagę nad komputerowymi i ponad 3-krotnie w stosunku do gier konsolowych. Co więcej, w trzecim kwartale tego roku wydatki konsumentów na gry mobilne przekroczyły 20 miliardów dolarów! Obok takich danych nie można przejść obojętnie.

Ile zarabia programista gier?

Mimo wciąż rosnącej popularności i zainteresowania grami wideo, zarobki stale plasują się jednak nieco niżej niż te w web developmencie, Jednocześnie nie odbiegają one jednak bardzo mocno od poziomu wynagrodzeń juniorów na innych stanowiskach w świecie IT. 

Junior, zazwyczaj na UoP lub umowie zlecenie, zarabia od 4 do 6 tys. zł brutto. Programista gier na poziomie mid otrzymuje średnio 7 – 11  tys. zł netto przy kontrakcie B2B, a na poziomie senior 12 – 18 tys. zł netto.

Na stanowisku mid, pracodawcy wymagają minimum 2-3 lat doświadczenia. Warto jednak zaznaczyć, że lata doświadczenia w przypadku Game Developerów nie są decydujące, ponieważ pracodawcy zwracają przede wszystkim uwagę na realne umiejętności i kompetencje. 

Kandydat powinien mieć w swoim portfolio co najmniej kilka realizacji komercyjnych. Niestety, jak przyznają rekruterzy, często brakuje tego elementu w aplikacjach potencjalnych pracowników. Dla pracodawcy istotne jest również posiadanie przez kandydata gier opublikowanych na iOS App Store czy Google Play.

O reliach pracy w game devie opowiada Kodilli Piotr Rudnicki, Lead Game Developer w firmie FreeMind:

Pandemia zwiększyła popyt na gry mobilne

Z analiz wynika, że do wzrostu znaczenia rynku gamingowego w Polsce w dużej mierze przyczyniła się pandemia i fakt, że gracze zaczęli szukać sposobów na rozrywkę w domu. Choćby krótką, w przerwie między codziennymi obowiązkami, pracą, nauką, czy po prostu taką, która nie angażuje zbyt dużo uwagi i jest szybko dostępna. Łatwiej bowiem chwycić za telefon czy tablet i odpalić aplikację, niż włączyć komputer czy konsolę i czekać na uruchomienie się systemu. Inna sprawa, że w przypadku gier mobilnych dużo łatwiej wydać kilkakrotnie mniejsze sumy, niż jednorazowo zapłacić większą kwotę za gry konsolowe czy komputerowe.

Czy warto wiązać swoją przyszłość zawodową z rynkiem gier?

Polskie studia, w których powstają gry, stają się jedną z sił napędowych krajowej gospodarki. W Polsce jest ich nieco ponad 400 i już teraz zatrudniają ok. 10 tys. pracowników. To programiści gier, graficy, testerzy, scenarzyści, dźwiękowcy czy kompozytorzy. Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dowiadujemy się, że ponadto w Polsce jest już 16 milionów graczy, a pod względem generowanych przychodów (ponad pół miliarda euro, z czego sam eksport generuje blisko 96% tej kwoty) znajdujemy się na 20. miejscu na świecie.

Ponad 40 firm z polskiego sektora gier notowanych jest na warszawskiej giełdzie (12 na głównym parkiecie). Na dzień 1 lipca 2020 r. kapitalizacja przekroczyła 11,7 miliarda euro, z czego niemal 8,7 mld to CD Projekt (Wiedźmin i Cyberpunk 2077), a przecież światowe triumfy święcą też Techland i Ten Square Games (drugie miejsce w rankingu najwyżej wycenianych spółek na warszawskiej giełdzie w lipcu 2020 roku) oraz Huuuge Games.

Bardzo duży udział mają w tym właśnie gry mobilne, podkreśla Magdalena Rogóż:

- W raporcie agencji marketingu mobilnego Spicy Mobile z 2019 r. (dane oparto na analizach Newzoo i Wargaming), polski rynek gier jest aktualnie wart 541,5 mln dolarów, przy czym 40% tej kwoty (216,2 mln $) stanowią wydatki na gry mobilne na smartfony i tablety. Pozostałe 325,3 mln dolarów polscy gracze przeznaczają na gry PC oraz gry konsolowe. To pokazuje jak bardzo ten rodzaj rozrywki zyskuje na znaczeniu i że można liczyć na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze rynku gier, ale też technologii mobilnych.

<p>Loading...</p>