Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
6.04.20204 min
Agnieszka Małek
Codecool Poland

Agnieszka Małek Marketing SpecialistCodecool Poland

Przyszłość pracy zdalnej i e-learningu

Jak zmieni się praca zdalna po koronawirusie? Czy e-learning stanie się normą? W tym artykule przyglądamy się przyszłości pracy i nauki online.

Przyszłość pracy zdalnej i e-learningu

Kiedyś rzadko spotykana, dziś nikogo nie dziwi. Praca zdalna staje się standardem, na który zgadza się coraz więcej pracodawców. To trend, który już wcześniej miał tendencję wzrostową, lecz dopiero pandemia koronawirusa sprawiła, że o pracy zdalnej mówi się właściwie wszędzie. W jaki sposób SARS-CoV-2 zmienił nasze podejście do zdalnej nauki i pracy? Czy nowe standardy i metody zostaną z nami na dłużej, czy może to tylko chwilowa zmiana w odpowiedzi na kryzys? 

W tym wpisie zastanowimy się nad przyszłością pracy zdalnej i e-learningu. Na początek przyjrzyjmy się najnowszym statystykom.

Praca zdalna i e-learning jako odpowiedź na koronawirusa

Aby zrozumieć skalę zwiększonego zainteresowania telepracą, warto spojrzeć na dane z Google Trends. Zwróćmy uwagę na drugi tydzień marca, kiedy zaostrzył się kryzys wywołany COVID-19. Na wykresie widać wyraźnie, że ilość wyszukiwań hasła „praca zdalna” w Polsce wzrosła wtedy pięciokrotnie: 


Nie tylko tryb pracy został gwałtownie zmieniony przez koronawirusa. W związku z pandemią zostały zamknięte budynki szkół i uczelni wyższych. Nauczyciele i wykładowcy stanęli przed trudnym zadaniem: w bardzo krótkim czasie byli zmuszeni wdrożyć nauczanie online, nierzadko od zera. Na wykresach Google Trends widać wyraźnie, że po 15 marca 2020 roku polscy użytkownicy zaczęli masowo szukać treści o e-learningu:

Co zmieni się w pracy zdalnej

Nagłe przejście na pracę zdalną może być problematyczne, szczególnie dla dużych firm. Do tej pory każdy myślał o cyberbezpieczeństwie w obrębie biura. W obliczu pandemii pojawiła się konieczność stworzenia odpowiednich systemów zabezpieczeń, które będą działać również w domach pracowników. 

Rzecz jasna, taki projekt pochłania czas i koszty. Firmy, które zainwestowały już w odpowiednie zabezpieczenia, mogą być w przyszłości bardziej otwarte na pracę zdalną. Pandemia koronawirusa to test zarówno dla pracowników, jak i dla właścicieli firm. Każda strona ma szansę sprawdzić, czy praca zdalna odpowiada jej potrzebom. 

Zwiększy się również zapotrzebowanie na narzędzia do zarządzania zespołem. Startupy i inne firmy z branży IT były już wcześniej zaznajomione z takimi narzędziami jak Zoom, Slack, Asana, Trello i Jira. Inne branże muszą wdrażać te rozwiązania dopiero teraz. To dobra okazja, aby zainteresować się tworzeniem aplikacji pomocnych przy pracy zdalnej. Popyt na takie rozwiązania rośnie bardzo szybko. Platforma do pracy zdalnej monday.com odnotowała od wybuchu pandemii 60-procentowy wzrost użytkowania na całym świecie.

Wielu liderów opinii przewiduje, że pandemia koronawirusa poskutkuje trwałymi zmianami w organizacji pracy. Forbes sugeruje, że pracownicy będą chętniej zostawać w domu, gdy czują się źle, dzięki czemu nie będą zarażać innych osób w biurze. Eksperci z Harvard Business School zwracają uwagę na inny ważny aspekt. W obliczu zmian pracodawcy są zmuszeni stworzyć kulturę pracy opartą na wzajemnym zaufaniu. Kryzys wymusza w zespole zbudowanie poczucia odpowiedzialności za swoją pracę. 

Jak będzie wyglądać e-learning

Nawet firmy, które zajmowały się do tej pory tradycyjnymi, stacjonarnymi kursami muszą się w tym momencie zainteresować e-learningiem. Oto niektóre z form nauki, które zyskają na popularności:

  • Kursy wideo – To najczęściej stosowana forma, gdy chcemy nauczyć się jakiejś umiejętności od zera. Kursy w odcinkach są dostępne na różnych platformach szkoleniowych, takich jak Udemy.  
    • Webinary – W przeciwieństwie do klasycznych kursów wideo, webinary wyróżniają się swoją interaktywnością. Prezentacje prowadzone są na żywo, a uczestnicy zajęć mogą w nich czynnie uczestniczyć. Gdy coś jest niejasne, zawsze można zadać pytanie, na przykład za pomocą czatu tekstowego. W czasie kryzysu COVID-19 podobne rozwiązania wykorzystują różne szkoły programowania. Codecool łączy różne formy zdalnego nauczania, od webinarów, przez nagrania na YouTube i testy online, aż po komunikatory (Slack, Discord) i bazę wiedzy na dedykowanej platformie edukacyjnej. 
    • Podcasty – Jeżeli jesteś bardziej słuchowcem niż wzrokowcem, ta forma będzie idealna dla Ciebie. Podcasty świetnie nadają się zarówno do wprowadzenia w jakąś dziedzinę, jak i do opowiedzenia o konkretnym zagadnieniu lub case study. Najpopularniejsze polskie serie o branży IT to DevTalk, Just4Fun oraz Człowiek, Biznes, Technologia.
  • Aplikacje mobilne– To świetna opcja, żeby uczyć się programowania niezależnie od tego, gdzie właśnie jesteś. Potrzebujesz tylko telefonu, odpowiedniej aplikacji i możesz powtarzać materiał. Jedne z najciekawszych darmowych propozycji to SoloLearn i Encode.
  • Gamifikacja – Wykorzystanie mechanizmów znanych z gier może pomóc w nauce programowania i utrzymaniu motywacji. Wiele aplikacji, na przykład Grasshopper, zachęcają użytkownika do mierzenia się z różnymi wyzwaniami i przechodzenia kolejnych poziomów. 

Jak przygotować się na zdalną naukę i pracę

Zachęcamy do testowania różnych rozwiązań ułatwiających pracę i naukę z domu. To dobry czas, aby sprawdzić, co działa na nas najlepiej. Nawet jeśli pierwsza wypróbowana metoda nie zda egzaminu, warto szukać dalej – wybór jest bardzo szeroki, a do tego w najbliższym czasie na pewno się zwiększy. 

<p>Loading...</p>