Iwona Tur
Iwona TurCEO @ Bulldogjob

Przekwalifikowanie się - czy jest to możliwe?

Sprawdź, jak podejść do procesu przekwalifikowania się na branżę IT, żeby rzeczywiście Ci się udało.
26.07.20214 min
Przekwalifikowanie się - czy jest to możliwe?

Zarobki programistów kuszą niejedną osobę. Dlatego też niektórzy decydują się na przekwalifikowanie. Często zdarza się, że osoba po studiach technicznych, humanistycznych czy przyrodniczych, postanawia odnaleźć w sobie “informatyka” i rozpoczyna albo studia, albo uczy się jakiegoś języka programowania. Czy osiągnięcie pożądanych skutków jest możliwe? Sprawdźmy to.

Na rynku pracy IT stale rośnie zapotrzebowanie na nowych specjalistów. Nie ma co ukrywać - jest ich ciągle za mało. Oferty pracy, w których zawarte są wysokie zarobki, fajne miejsce do pracy, chillout roomy, masaże i wiele, wiele innych benefitów, sprawiają, że zainteresowanie branżą programistyczną coraz szybciej rośnie.

Osoby, które ukończyły kierunki nieinformatyczne, często nie mogą znaleźć pracy w zawodzie albo ich miesięczne wynagrodzenia nie zaspokajają ich potrzeb. Od jakiegoś czasu istnieje mit programisty, który zarabia - powiedzmy - 10 tysięcy na rękę, siedzi przy kompie, wcinając pizzę, wpisuje kilka kodów, po czym przegląda Wykop, a następnie gra “w wolnej chwili w pracy” w Herosa.

Wiele osób łapie się na ten absurdalny stereotyp i myśli sobie: “O! Też tak chcę!”. Prawda jest taka, że praca programisty nie jest aż tak usłana różami - to ciągła nauka w szybko zmieniającym się środowisku i technologiach. A powyższy mit, może ma w sobie jakieś ziarnko prawdy - nie wziął się przecież znikąd. Jednak zdarza się bardzo rzadko i na wdrażanie go w życie mogą sobie pozwolić na pewno tylko bardziej doświadczenie "wyjadacze", a nie początkujący juniorzy.

Praca programisty nie kończy się po ośmiu godzinach. Częstokroć zatrudnieni specjaliści muszą robić nadgodziny albo uczyć się na własną rękę w domu nowych rzeczy, zaniedbując rodzinę czy rezygnując z jakichś rozrywek.

Cechy dobrego programisty

Nie każdy nadaje się do programowania. Nie warto wierzyć w kolejny mit: mogę zostać, kim chcę, bo to nieprawda. Aby stać się specjalistą IT, trzeba mieć następujące cechy i umiejętności, które przydadzą się do nauki.


Analityczny umysł

Do pracy nad kodowaniem potrzebne jest algorytmiczne myślenie: co zrobić, krok po kroku, aby dojść do wyznaczonego celu.


Cierpliwość

Nauka programowania opiera się na metodzie prób i błędów, a dla początkującej osoby rzeczy do przyswojenia jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego warto nie zniechęcać się po kilku miesiącach pracy. Poza tym programowanie to ciągłe udoskonalanie swoich umiejętności oraz żmudna praca, która często wymaga współpracy innych programistów.


Dociekliwość

“Jak to działa?” “Czy można to ulepszyć?” Są to pytania, które często zadają dobrze zapowiadający się programiści.


Umiejętność abstrakcyjnego myślenia

Zdolność widzenia zależności między wieloma obiektami jest niezbędna dla przyszłego dewelopera.


Znajomość języka angielskiego

Jest to warunek konieczny. A przynajmniej bierna znajomość angielskiego. Większość kursów, poradników, książek, a także dokumentacja, są napisane w tym języku.

Z naszych dotychczasowych obserwacji wiemy, że jako programiści świetnie sprawdzają się prawnicy, filozofowie, chemicy, szachiści oraz osoby po szkołach muzycznych.

Co dalej?

Jest kilka dróg, którymi można pójść. Oprócz studiów, które będą bardzo czasochłonne, możesz zapisać się na kurs programowania (od jakiegoś czasu powstaje sporo szkół/kursów) albo uczyć się samemu, koniecznie pod okiem mentora. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wszystko to, co łączy te możliwości, to przede wszystkim samodzielna nauka po godzinach oraz determinacja.

Podczas nauki warto zdać sobie sprawę z tego, że programowanie to przede wszystkim język. Poznaje się składnię i semantykę. Dlatego, jeśli znasz jakieś języki obce, prawdopodobnie łatwiej przyswoisz sobie programowanie.

Jak się uczyć?

Internet jest pełen poradników do nauki programowania… po angielsku. Warto spojrzeć na portale MOOC, Edx, Coursera. Jest na nich wiele wykładów, zadań programistycznych, które są sprawdzane automatycznie lub przez innych uczestników kursu ‒ co jest plusem, ponieważ nawzajem można sobie pomagać i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Przydatna może być również seria książek wydawnictwa Helion Head first. Rusz głową, która może być dobrym dodatkiem dla tych osób, które kompletnie nie miały wcześniej styczności z informatyką.

Od jakiego języka zacząć?

Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że nie ma różnicy, a inni, że najlepiej zacząć od… najprostszego ‒ i tutaj nie mamy jasnej odpowiedzi. Zdaniem blogerki Na miękko, Python to przyszłościowy, w miarę szybki w nauce język programowania. W artykule Mariusza Dembińskiego można się dowiedzieć, że to jednak Ruby jest w miarę prosty, ponieważ “jego składnia zaprojektowana jest tak, aby ułatwić pracę z kodem”. Autor wspomina jeszcze o C++, C# i Javie, których zasady pracy z kodem są dosyć podobne, więc zrozumienie systemu jednego, pozwala opanować następne.

Najlepszym pomysłem będzie sprawdzenie ofert pracy, jakie są w Twojej okolicy, a następnie znalezienie najbardziej popularnego języka i… do nauki :)

Jakich błędów należy unikać podczas procesu przekwalifikowania?

Tego na pewno nie powinieneś robić podczas zmiany zawodu, jeśli chcesz zacząć dobrze:

  • Korzystanie z dokumentacji w języku polskim
  • Nauka programowania jedynie z książką
  • Niezaplanowanie nauki


Być może ostatni punkt to oczywistość, ale zazwyczaj brak organizacji doprowadza do zaniechania nauki. Niestety ucząc się samemu, trzeba dobrze zaplanować  sobie czas i podzielić etapy nauki. W ten sposób szybciej osiągniesz swój cel.

Jak rozpocząć pracę jako świeżo upieczony programista?

Musisz się pogodzić z faktem, że nie masz doświadczenia i jesteś świeżakiem. Niektóre firmy w ogóle nie chcą zatrudniać początkujących, bo nie mają na to czasu. Istnieje jednak duża liczba pracodawców, którzy przyjmą Cię z otwartymi rękoma. Poświęcą czas na przeszkolenie i dopasowanie Twoich umiejętności do ich potrzeb. Informacji o tego typu firmach możesz znaleźć w tym artykule.  

Podczas rozmowy rekrutacyjnej należy być szczerym i nie zmyślać - bo w tej branży jest to niewybaczalne. Jeśli nie jesteś bardzo pewny/a swoich umiejętności i chcesz spokojnie rozpocząć pracę, zachęcam do wypróbowania swoich sił jako tester oprogramowania.

Powodzenia!

<p>Loading...</p>