Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
10.08.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Programy wokół różnorodności w firmach - to potrzebne, czy nie?

O czym warto, a o czym nie warto rozmawiać? Jakie programy świadomościowe i wyrównujące szanse są potrzebne w polskim IT, a które są do wywalenia?

Programy wokół różnorodności w firmach - to potrzebne, czy nie?

Dość mówienia o kobietach w IT! Po co to robić!
Trzeba wspierać kobiety wchodzące do IT.

Niepełnosprawni są dyskryminowani w zespołach.
Firmy IT zatrudniają niepełnosprawnych, jeśli spełniają wymogi rekrutacji. Jak wszyscy…

Osoby z ADHD nie przyznają się do niego, żeby nie wyjść na odmieńców.
Neuroróżnorodność nie ma wpływu na odbiór przez środowisko pracy, jeśli człowiek jest zadaniowy i profesjonalny.

Po co zatrudniać obcokrajowców? Mało mamy naszych pracowników?
Nie ma różnicy, skąd pochodzi potencjalny pracownik. Jeśli jest profesjonalistą lub juniorem otwartym na naukę, jest mile widziany w zespole. O ile nie jest bucem
😏


I tak dalej. Można długo wymieniać zdania, które padają czy to w rozmowach, czy to w głowach nas wszystkich, gdy mowa o jakichkolwiek różnorodnościach. Jedni uważają, że o tych sprawach trzeba rozmawiać, aby zacierać pewne granice między innościami. Inni nie tolerują różnych odmienności. Są też tacy, których zdaniem mówienie na szczeblu firmowym czy politycznym o tym, kto ma jaką orientację, płeć w odniesieniu do zawodu, w którym jest mniejszością, kolor skóry czy jakiekolwiek spektrum, tylko podkreśla, że niby coś z tego tytułu mogłoby być nie tak. Bo niby czemu o tym w ogóle mówić, skoro to finalnie nie robi różnicy?

To, co mówi się w kuluarach lub nawet myśli w monologu wewnętrznym, to jedno. A programy w firmach, które powstają, potrzebne, czy niepotrzebne, to drugie. Warto nareszcie zweryfikować, czy sami zainteresowani, jak i otoczenie, przychylnie patrzą na tego typu akcje wyrównujące szanse lub informujące o "tolerancji" tzw. odmienności w miejscach pracy. 

O czym warto, a o czym nie warto rozmawiać? Jakie programy są potrzebne, a które są do wywalenia? Akcje świadomościowe szyte na miarę potrzeb, a nie kieszeń interesantów, to by było coś!

Daj znać w krótkiej ankiecie, która zaowocuje ogólnodostępnym raportem. Dołóż cegiełkę do odkręcania tego, co zakręcone 🙂

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

<p>Loading...</p>