Neuroróżnorodność w miejscu pracy
12.04.20224 min
Keri Savoca

Keri SavocaContributing WriterMedium

Programowanie jest trudne

Przekonaj się, że nie tylko Ty czasem masz trudności związane z programowaniem i rozwiązywaniem problemów.

Programowanie jest trudne

Istnieje wiele początkujących programistów. Jest też wielu ekspertów w dziedzinie oprogramowania. Bez wątpienia łatwo jest dziś trafić na teksty pisane przez nich, od których lektury z kolei łatwo odejść z poczuciem, że jednak wcale nie nadajesz się do kodowania.

Chciałabym raz na zawsze wyjaśnić sytuację, gdyż syndrom oszusta naprawdę istnieje:

  1. Programowanie jest trudne dla każdego.
  2. Nie musi Ci przychodzić naturalnie.
  3. Możesz osiągnąć sukces, jeśli nauczysz się odpowiednio się uczyć.

Programowanie jest trudne dla każdego

Zaczęłam „programować”¹, kiedy byłam młoda i w tym wieku jak najbardziej przyszło mi to naturalnie. Cóż, HTML przyszedł mi naturalnie. Nie zapuszczałam się w JavaScript ani Ruby, dopóki nie skończyłam 20 lat i w tym momencie powiedzmy, że nie było już to intuicyjne. Nie ma ani jednego dewelopera na tej platformie — ani poza tą platformą — który zamyka oczy, pisze doskonały kod przed porą lunchu, klepie się po plecach za dobrze wykonaną robotę, po czym się na nich kładzie, by oglądać jak wlatują mu przez okno banknoty.

Firmy nie zatrudniałyby na stałe inżynierów, gdyby była to łatwa praca. Co najwyżej na zlecenie do samego sprawdzenia kodu po jego napisaniu. Nie płaciliby im na pewno więcej niż lekarzom. Nie chce wcale powiedzieć, że jest to niemożliwe lub że jest jakimś zadaniem nie do pokonania. Oznacza to po prostu, że każdy deweloper w pewnym momencie ma trudności i nie powinien być z tego powodu oceniany. Nawet najlepsi programiści wpatrują się w swoje ekrany, zakłopotani, zastanawiając się, czy powinni poprosić kogoś innego, by rzucił okiem na to, co stworzyli.

Nie przejmuj się, jeśli nie przychodzi Ci to naturalnie

Wiele rzeczy nie przychodzi nam naturalnie, ale wciąż uczymy się je robić… i często uczymy się je robić dobrze. Zapytaj kogoś, kto nauczył się obcego języka jako dorosła osoba, czy przyszło mu to z łatwością. Zapytaj łyżwiarkę olimpijską, czy potrójny axel przyszedł jej naturalnie. Zapytaj niesamowitego lekarza, czy kiedykolwiek postawił złą diagnozę. Pomyśl o tym, co robisz w swoim codziennym życiu i zadaj sobie pytanie, ile z tych rzeczy było intuicyjnych. Czy urodziłeś się, wiedząc, jak gotować? Czy dowiedziałeś się, jak poruszać się po niezręcznym oprogramowaniu wewnętrznym firmy w pierwszym dniu pracy?

Nie chodzi o intuicję. Chodzi o świadomość, że jesteś w stanie nauczyć się nowych rzeczy, bez względu na to, ile masz lat i jak bardzo jesteś niedoświadczony.

Możesz i odniesiesz sukces, jeśli nauczysz się, jak się poprawnie uczyć

Prawie nie zdałam trygonometrii i hiszpańskiego w szkole średniej, ale skończyło się na nauczaniu dwujęzycznym kilka lat później. Nie martw się - nie miałem wcale kwalifikacji. Po prostu nauczyłam się poprawnie się uczyć.

Programowanie jest jedną z niewielu dziedzin, w których samokształcenie może doprowadzić do tego samego — lub więcej — niż formalne studia. Musisz tylko dowiedzieć się, jak się poprawnie uczyć. Niektórzy używają kursów online lub gier, aby nauczyć się składni języka. Są w stanie wykorzystać to, czego nauczyli się z tych ćwiczeń do stworzenia aplikacji na pełną skalę. Inni ludzie dotrą do końca tego samego kursu online, a następnie będą wpatrywać się w pusty edytor tekstu, nie znając sposobu na połączenie zapamiętanej składni z funkcjonalnym zastosowaniem kodu, który próbują napisać.

Niektórzy ludzie rozwijają skrzydła dopiero na bootcampach, ponieważ pracują wspólnie i uczą się od innych. Inni ludzie zdają sobie sprawę, że muszą po prostu użyć inaczej tego samego kodu, którego się nauczyli… lub wykorzystać przepisany na boku kod instruktora.

Youtube jest pełen tutoriali programowania. Obejrzałem kilka. Wiele z nas tak zrobiło. Niektórzy ludzie są w stanie obejrzeć samouczek, a następnie natychmiast zastosować to, czego się nauczyli, do zbudowania czegoś własnego. Inni przechodzą przez cały samouczek i zostawiają komentarze typu Jak u siebie zmienić kolor tego pudełka na górze?

Najważniejsze jest to, że tylko Ty wiesz, jak uczysz się najefektywniej. Nigdy nie poddawaj się, myśląc, że jesteś do czegoś niezdolny. Jeśli masz problemy z konceptualizacją czegoś — przełam to. Poproś kogoś o wyjaśnienie. Nie bądź jednym z tych ludzi, którzy boją się zadawać pytania. Obiecuję Ci — starszy backendowy programista, którego podziwiasz, zadał dziś komuś przynajmniej jedno pytanie.


¹ Dodano cudzysłów wokół „kodowania” z powodu widocznej debaty na temat tego, czy budowanie całych stron internetowych w samym HTML / CSS liczy się jako „kodowanie”.

<p>Loading...</p>