Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
9.06.20216 min
Lokajit Tikayatray

Lokajit TikayatrayConsultant, IT ArchitectureDell

Programisto - zarządzaj swoim czasem lepiej. 5 wskazówek

Poznaj 5 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zarządzać swoim czasem i być efektywniejszym programistą.

Programisto - zarządzaj swoim czasem lepiej. 5 wskazówek

Każdy inżynier oprogramowania chce być dobry w tym, co robi. Chce projektować i implementować świetne programy oraz mocno skupia się na zdobywaniu nowych umiejętności technicznych, wymaganych do osiągania szczytów w branży. Niemniej jednak niewielu developerów naprawdę wyciąga wnioski ze swoich doświadczeń i się rozwija. Skąd taka dysproporcja między ambicją a rzeczywistością? Dlaczego nie każdy, kto umie pisać piękny kod, staje się świetnym inżynierem oprogramowania, osiągając tym samym swój cel?

Ponieważ nie chodzi tutaj tylko o to, żeby kodować szybciej i lepiej. Nie chodzi też o nieprzeciętne umiejętności techniczne. Pomimo że to wszystko jest potrzebne, aby dowieźć dobry produkt wysokiej jakości, to bycie świetnym inżynierem oprogramowania wymaga czegoś więcej, niż umiejętności technicznych. 

Taką dodatkową umiejętnością jest m.in. zarządzanie czasem. Dzięki efektywnemu zarządzaniu czasem możesz być niezwykle produktywny, mniej zestresowany i mieć więcej czasu “na wypadek”. A taki czas można wykorzystać, aby łapać więcej okazji na osiąganie swoich własnych celów. 

Przeanalizujmy 5 kroków, dzięki którym będziesz lepiej zarządzać swoim czasem i tym samym lepiej sobie radzić w pracy. 

1. Naucz się przypisywać priorytety

Jednym z ważniejszych błędów popełnianych przez inżynierów oprogramowania jest nienadawanie priorytetów swoim zadaniom. Umieszczają je wszystkie w jednym miejscu i pracują nad nimi na zasadzie „które wpadnie, takie zrobię”. Wielu stara się również spędzać dużo czasu na pracy nad zadaniami, które najbardziej ich interesują.

Niestety najbardziej ekscytujący projekt może nie być aż tak istotny dla osiągnięcia zamierzonego celu, a pierwszy task może być mniej ważny, niż następne.

Gdy nie ustalasz priorytetów, to nie wiesz, które zadania wybrać jako pierwsze. Spędzasz większość swoich produktywnych godzin na czymś, co Ci się podoba, lub na zadaniu, które zostało przydzielone jako pierwsze. Ostatecznie nie uda Ci się wykonać zadania, które może mieć kluczowe znaczenie dla projektu, lub wykonujesz tandetną robotę.

To dlatego należy nadawać zadaniom priorytety. Podstawową formą jest oznaczenie ich jako ważne i pilne, ważne, ale nie pilne, nieważne, ale pilne, oraz ani pilne, ani ważne. Gdy już je odpowiednio oznaczysz, to masz rozeznanie w tym, w jakiej kolejności możesz rozpocząć pracę nad swoimi zadaniami.

Jeśli masz problemy z ustaleniem priorytetów, poproś o pomoc menedżera lub product ownera - na pewno Ci pomogą.

2. Naucz się efektywnie delegować

Jedną z podstawowych sztuczek na bycie produktywnym jest robienie tego, w czym jest się dobrym. Nikt nie jest dobry we wszystkim, a każdy członek zespołu ma swoje wyjątkowe umiejętności, a zatem robić coś lepiej, niż inni.

Zaletą delegowania jest możliwość pracy nad zadaniami o wyższym priorytecie. Oznacza to również, że możesz skupić się na pracy, która odpowiada Twoim umiejętnościom i poziomowi doświadczenia. Delegowanie umożliwia jednocześnie wszystkim innym członkom zespołu robienie tego, w czym czują się najlepiej. Wilk syty i owca cała.

Następnym krokiem po ustaleniu priorytetów jest sprawdzenie, jakie zadania możesz przekazać innym. Wybierz mądrze w oparciu o priorytet zadania i możliwości członka zespołu, do którego chcesz coś oddelegować. Da Ci to więcej czasu na wykonanie najważniejszych zadań, co obniży stres i zwiększy jakość dowożonych zadań.

Krótka wskazówka — możliwość delegowania zadań zależy od Twojego stanowiska. Zawsze możesz więc poprosić team leadera lub menedżera o pomoc w przydzielaniu zadań innym. Jeśli jesteś natomiast leadem, to delegowanie jest konieczną umiejętnością.

3. Skup się na swojej pracy

Ustaliliśmy priorytety i upewniliśmy się, że odpowiednio oddelegowaliśmy zadania. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to skupić się swojej pracy i dać z siebie wszystko. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje.

Wielu z nas uważa, że multitasking jest umiejętnością stawiającą nas nad innymi developerami. W pewnych okolicznościach może być to nawet nieuniknione. Uważam jednak, że najbardziej produktywnym jesteśmy, gdy skupiamy się na jednym zadaniu - dlatego staraj się unikać multitaskingu. Jeśli musisz ustawić "nie przeszkadzać" na swoim komunikatorze, to zrób to.

Inną rozpraszającą rzeczą są media społecznościowe. Wiele osób myśli, że sprawdzą kilka rzeczy i wrócą do pracy w ciągu dwóch minut. Ale te dwie minuty szybko zamieniają się w dwadzieścia.

Ciężko jest odzyskać utraconą koncentrację - utraconego czasu nie da się odzyskać. Będziesz musiał się śpieszyć, aby dotrzymać terminu. Będziesz musiał poświęcić jakość lub zostać dłużej w pracy. Wkładasz w to wszystko dużo wysiłku i stresujesz się, a wynik jest zawsze kiepski.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś pracować przez osiem godzin bez przerwy. Robienie przerw pomaga odciążyć mózg, sprawiając, że masz więcej siły. Planowanie przerw powinno być częścią zarządzania czasem - podczas tych przerw wykonuj czynności, które sprawią, że poczujesz się odświeżony.

4. Wyczuj sytuacje, w których możesz powiedzieć “nie”

Zarządzanie czasem oznacza nie tylko robienie rzeczy, w których jesteś dobry, a następnie robienie tego szybciej i lepiej. Oznacza to również nierobienie rzeczy, których nie powinno się robić - nie masz oficjalnego obowiązku wykonywania pracy za cały zespół.

Musisz wiedzieć, jak stawiać granice. Na początku niezręcznie może być komuś odmówić. Nikt nie lubi spięć w życiu, a zwłaszcza w miejscu pracy, ale jeśli będziesz się zgadzać na wszystko, to wkrótce zostaniesz przytłoczony zadaniami, które nie znajdują się na Twojej liście priorytetów.

Im więcej pracy, za którą nie jesteś odpowiedzialny, tym wolniej dowozisz swoje zadania. Zawsze będziesz czuł, że jest jeszcze wiele do zrobienia i nie masz wystarczająco dużo czasu. Będziesz zestresowany i zaniepokojony. Wkrótce Twój dobry charakter wpłynie na twoje wyniki.

Twoim obowiązkiem jest więc nadanie priorytetu swojej własnej pracy. W wolnym czasie możesz pomagać innym, a wykonywanie własnych zadań i pomagania innym da Ci sporo satysfakcji. Pamiętaj — mówienie „nie” innym oznacza mówienie „tak” sobie.

5. Wiedz, kiedy prosić o pomoc

Każdy czasem potrzebuje pomocy. Oznaką dojrzałości inżynierów oprogramowania jest wiedza, kiedy potrzebna jest im pomoc. Przyjmowanie pomocy i odwzajemnianie jej poprawia więź i ogólną produktywność zespołu.

Jeśli nie możesz sobie z czymś poradzić, nie bój się z tym do kogoś zwrócić. Może nie możesz pojąć obecnego zachowania systemu, albo masz problem z błędem w kodzie. Czasami problem może być też zbyt trudny do rozwiązania. Bądź uprzejmy i sprawdź, czy członkowie zespołu mają czas, aby Ci pomóc.

Gdy nie tracisz czasu na problemy, które inni mogą szybko rozwiązać, to oszczędzasz czas na zadania wymagające Twojej wiedzy. Bez względu na to, jak mały lub duży może się wydawać problem, to jeśli uważasz, że zajmuje więcej czasu, niż powinien i wpłynie na Twoje zaangażowanie, możesz dać znać, że masz problem.

Nie pozwól, aby Twoja nieśmiałość lub ego przeszkodziły Ci w zwróceniu się o pomoc. Doświadczeni programiści wiedzą, że nie mogą cały czas pracować na maksa. To dlatego rozsądnie jest skorzystać z niezbędnego wsparcia, jeśli oznacza to lepszą jakość pracy w określonym czasie.

Podsumowanie

Jeśli nie umiesz dobrze zarządzać czasem, nie będziesz efektywnie dowozić wysokiej jakości produktów. Z czasem przekonasz się, że Twój dzień mija bez odpowiedniego skupienia w pracy. Nawet jeśli jesteś świetny w kodowaniu, nie wyprodukujesz niczego solidnego, jeśli dobrze nie zorganizujesz sobie czasu.

Dlatego wiesz, że zarządzanie czasem to umiejętność konieczna, jeśli chcesz się rozwijać jako programista. Dowiedziałeś się również, co musisz zrobić, aby lepiej zarządzać czasem.

Dostosuj swoje techniki do okoliczności i stosuj się do nich, aby uzyskać z nich maksymalne korzyści. Trochę praktyki i poczujesz swój rytm oraz zaczniesz optymalnie zarządzać czasem. Gdy uda Ci się to osiągnąć, pomoże Ci to zwiększyć produktywność i odnieść sukces jako developer.


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj.

<p>Loading...</p>