Programista nie musi mieć CV, aby dostać wymarzoną pracę
Choć CV daje spore pole do rozwinięcia swojej kreatywności, to niestety bardzo ogranicza nas pod względem ilości informacji, które możemy zamieścić. To dobrze, bo wymaga to od nas selekcji informacji - wybrania tych najbardziej istotnych. Ale z drugiej strony ciężko jest pochwalić się swoją aktywnością w branży, fachowością czy realną znajomością danego tematu, robiąc to tylko na papierze.
Na szczęście branża IT to specyficzny świat, w którym można być aktywnym na wiele sposobów. Bycie aktywnym oznacza budowanie marki osobistej, która dobitniej niż CV pokazuje, jaki poziom umiejętności reprezentujemy i - co najważniejsze - poświadcza nasze praktyczne umiejętności. Zasada trzech Z (zakuć, zdać, zapomnieć) przestaje wtedy obowiązywać, bo każdy przestój w rozwoju jest bardzo widoczny.
Gdzie w takim razie „błyszczeć”, aby nie oślepić przyszłego pracodawcy, ale zwrócić na siebie jego uwagę?
GitHub / GitLab
Branża IT oddycha kodem Open Source. Biznesy warte setki milionów dolarów wykorzystują w swoich rozwiązaniach kod stworzony przez innych programistów, niezwiązanych z daną firmą. Jeżeli chodzi o tworzenie oprogramowania o otwartym źródle, nie ma lepszego miejsca na jego publikację niż GitHib oraz jego konkurent, zyskujący coraz większą liczbę fanów, Gitlab.com.
Posiadanie publicznych repozytoriów w obu serwisach jest darmowe, więc możesz opublikować dowolną ilość swoich bibliotek, które będą świadczyły o Twoich umiejętnościach. Poza publikacją własnych rozwiązań, możesz także dołożyć własną cegiełkę do rozwoju innych popularnych bibliotek poprzez naprawianie błędów oraz ulepszanie dokumentacji.
Jedyne miejsce w sieci skupiające tak wielu specjalistów z różnych branż. Poza możliwością prezentacji historii kariery oraz innych informacji, LinkedIn umożliwia także publikację własnych artykułów, statusów oraz branie udziału w dyskusjach z innymi użytkownikami. Cała aktywność jest dostępna publicznie, więc łatwo można stwierdzić, czy aktywnie bierzesz udział w dyskusjach, dzielisz się własną wiedzą albo nawiązujesz nowe kontakty.
Mając konto w tym serwisie otrzymujesz także możliwość wygenerowania CV na podstawie informacji zawartych w profilu. Nie musisz więc martwić się o przygotowywanie tradycyjnego dokumentu i - jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba - możesz pobrać specjalną wersję swojego profilu w formacie PDF.
Stack Overflow / Quora
Dowodem Twoich umiejętności nie jest wyłącznie napisany kod, czy aktywność w dyskusjach, ale także chęć dzielenia się wiedzą z innymi i pomoc w rozwiązywaniu ich problemów. Jeżeli mowa o rozwiązywaniu programistycznych problemów, nie ma na to lepszego miejsca w sieci niż Stack Overflow. Za przydatne i poprawne odpowiedzi otrzymujesz tam punkty od innych użytkowników, a za aktywność na portalu dostajesz różne odznaki. Aktywny profil w tym serwisie jest więc bardzo dobrym dowodem na to, że posiadasz dużą wiedzę w danej dziedzinie, a ponadto potrafisz ją przekazać.
Jeżeli czujesz się lepiej w udzielaniu bardziej merytorycznych odpowiedzi, to z pewnością powinieneś sprawdzić serwis Quora, który działa na podobnej zasadzie jak wyżej wspomniany Stack Overflow - tyle, że skupia się na odpowiedziach mniej technicznych. Specyfika tego serwisu sprawia, że aktywność w nim nie dubluje się serwisem wyżej wspomnianym - jest raczej jego doskonałym uzupełnieniem. A także dowodem dobrze rozwiniętych umiejętności miękkich, które także pełnią bardzo ważną rolę w pracy programisty.
Własny blog
Blog to wisienka na torcie zawodowej aktywności programisty w Internecie. Bez względu na to, czy będziesz publikował poradniki, krótkie porady, czy po prostu dokumentował przebieg nauki, blog jest znakomitym dowodem na to, że posiadasz wiedzę, chęć dzielenia się nią, a także samodyscyplinę, która pozwala Ci na znajdowanie czasu, by tworzyć pomocne treści.
Na pierwszy rzut oka prowadzenie bloga może nie wydawać się tak istotne, jednak własny blog to tak naprawdę rozbudowane CV. Na podstawie bloga można prześledzić ścieżkę rozwoju, znajomość języka, zdolność do przekazania wiedzy oraz ocenić samodyscyplinę, zainteresowania czy sposób myślenia danego programisty.
Nie ma jednej reguły
Każda firma ma własną politykę rekrutacyjną. Możesz spotkać się z przypadkami, kiedy firmie będzie zależało tylko na CV, ale także z firmami, gdzie aktywne konto na GitHubie finalnie zadecyduje o tym, czy zostaniesz przyjęty. Zawsze jednak aktywność w wyżej wymienionych serwisach będzie wartością dodaną - nie tylko dla przyszłego pracodawcy, ale przede wszystkim dla Ciebie.