Neuroróżnorodność w miejscu pracy
30.06.20174 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Praca z domu - kilka tricków dla programisty

Poznaj sposoby na radzenie sobie z trudnościami związanymi z pracą w domu.

Praca z domu - kilka tricków dla programisty

Praca z domu ma coraz większe znaczenie dla programistów. Jednak nie każdy nadaje się do wykonywania obowiązków zawodowych w domu. Powody są bardzo różne. Jednak w tym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę, że nawet jeśli ktoś ma predyspozycje do pracy zdalnej, musi zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i przeciwnościami. Dlatego podpowiadamy, jak się do nich przygotować, a przede wszystkim, jak ich uniknąć.

Poznaj własne możliwości

Praca zdalna jest nastawiona najczęściej na efekt, a nie konieczność przesiedzenia przed komputerem określonej liczby godzin. Aby być jak najbardziej efektywnym, musisz poznać swoje możliwości. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, w jakich porach dnia (albo nocy, ponieważ są również zwolennicy kodowania po zmroku) jesteś najbardziej efektywny.

Niektórzy są w stanie więcej zrobić bardzo wczesnym rankiem, inni – odwrotnie, dopiero późnym popołudniem lub wieczorem. Nie ma sensu planować najintensywniejszej pracy wtedy, gdy nie jest to nasza pora. Oczywiście bywają sytuacje, gdy nie można tego uniknąć, ale w pozostałych przypadkach warto planować harmonogram dnia i ustawiać go pod swoją osobę.

Należy również sprawdzić, co nam pomaga w kodowaniu, a co nas najbardziej rozprasza. Na przykład dla jednych developerów irytujący będzie każdy hałas, inni nie wyobrażają sobie kodowania bez głośnej muzyki itd.

Szybkie łącze to podstawa

Jak w nagłówku – szybki internet w pracy zdalnej programisty to element konieczny. Zapewne będziesz musiał być online nie raz, nie tylko pisząc e-maile, ale po prostu korzystając z zasobów umieszczonych w chmurze itd. Światłowody, z których często korzystają firmy w swoich siedzibach, zapewniają błyskawiczny transfer. Jednak w domu bywa z tym różnie. W najlepszej sytuacji są koderzy mieszkający w dużych miastach. Nawet jeśli posiadają wolne łącze, przeważnie mogą je łatwo wymienić na lepsze, zmieniając dostawcę internetu lub pakiet. Gorzej z mieszkańcami mniejszych miejscowości lub terenów wiejskich.

Bez względu jednak na to, gdzie mieszkasz, musisz zadbać o jak najszybsze łącze. Nie tylko przyspieszysz w ten sposób pracę, ale również unikniesz wielu frustracji.

Odgrodź się od zewnętrznych bodźców

Pracując w domu, jesteś narażony na wiele bodźców, które rozpraszają. Z jednej strony może to być hałas z sąsiedniej ulicy, z sąsiednich mieszkań, a z drugiej – krzątanie się domowników.

Jeśli nie masz pokoju do pracy, który możesz zamknąć, dobrym rozwiązaniem będą słuchawki na uszy. Dzięki nim najłatwiej zablokujesz szum tła. To o tyle uniwersalne rozwiązanie, że możesz wykorzystać słuchawki do muzyki, uspokajających dźwięków, ale równocześnie do rozmów telefonicznych lub kontaktu za pomocą komunikatorów głosowych. Nie ma tu znaczenia, jaki model słuchawek wykorzystasz, przewodowe czy bezprzewodowe, nauszne czy douszne. Najważniejsze, aby były wygodne.

Blokuj pożeracze czasu

Praca w domu wymaga ogromnej samokontroli. Jesteś narażony na różne rozpraszacze, pokusę wykonania jednego czy drugiego obowiązku domowego. To jednak nic w porównaniu z takimi „pożeraczami” czasu jak Facebook i inne portale. Nikt Cię nie kontroluje, nie zagląda Ci przez ramię, to rodzi pokusę, aby zajrzeć na jedną lub drugą stronę www, a potem na kolejną. W rezultacie, zamiast kodować skaczesz pomiędzy portalami.

Dlatego w pracy zdalnej przydadzą się aplikacje do blokowania ulubionych stron internetowych lub do ograniczania czasu przy korzystaniu z tych serwisów. Przykładem może być prosty w obsłudze KeepMeOut, gdzie możesz określić, ile czasu chcesz poświęcić na przeglądanie danej witryny.

Wstaw odpowiednie biurko

Praca w domu powinna być nie tylko efektywna, ale również wygodna. Jednym z kluczowych elementów tej wygody jest odpowiednie biurko. Oczywiście powinno być na tyle duże, aby pomieścić wszystkie potrzebne do pracy narzędzia i rzeczy. Biurko musi być także przystosowane do Ciebie – właściwa wysokość, miejsce pod blatem na nogi itd. Idealnym rozwiązaniem są biurka, które pozwalają zarówno na pracę siedzącą, jak i stojącą. To najlepsza kombinacja, którą stosuje się coraz częściej także w biurach.

Praca siedząca bez odpowiedniego przygotowania może narazić Cię na kłopoty ze zdrowiem. Dlatego powinieneś zaopatrzyć się w biurko z regulowanym elektrycznie blatem, które najłatwiej, bo za pomocą jednego przycisku, można przystosować zarówno do siedzącej, jak i stojącej pracy. Tego rodzaju biurko to koszt zaczynający się od 1800 zł, ale i tak warto zainwestować w zwiększenie komfortu pracy. Jeśli jednak chcesz ograniczyć wydatki, możesz także zdecydować się na biurko z ręczną regulacją blatu – koszt 500-600 zł w przypadku najprostszych modeli, jednak już za biurka tego typu znanych producentów musisz zapłacić co najmniej 1500 zł, więc trudno twierdzić, że opłaca się ta oszczędność.

Sprawdź materiały biurowe i eksploatacyjne

Na koniec sprawa nie mniej ważna od pozostałych. Przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić, czy mamy w domu wszystkie niezbędne materiały biurowe, które mogą nam się przydać (np. zszywacze, długopisy, ołówki). Czasami konieczne jest także użycie drukarki, dlatego należy sprawdzić, czy jest sprawna, nie brakuje w niej tuszu lub tonera, czy mamy pod ręką papier do drukowania itd. Nie ma nic bardziej irytującego niż konieczność przerwania pracy z powodu braku jakiegoś drobiazgu, co zmusi Cię do wyjścia do sklepu. Mając wszystko pod ręką, będziesz mógł skupić się tylko na kodowaniu.

Podsumowanie

Ze względu na rosnącą popularność pracy z domu, różne problemy z tym związane będą dotykały coraz większą liczbę programistów. Ważne, aby potrafili sobie odpowiednio radzić z tymi kłopotami. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki, chociaż odrobinę Ci pomogą. 

<p>Loading...</p>