Neuroróżnorodność w miejscu pracy
27.04.20234 min
Mayank Vikash

Mayank Vikash

Poznaj pierwszych na świecie stażystów AI

Poznaj pierwszy stażystów na świecie i dowiedz się więcej, na czym ma polegać praca Aiko i Aidena.

Poznaj pierwszych na świecie stażystów AI

Do 2050 roku AI ma zastąpić całkiem sporo zawodów, takich jak kurierzy, czy ludzi od contentu. Z tego powodu większość zatrudnionych w tych (i innych pokrewnych) dziedzinach przerzuci się z pracy w tych rolach na budowanie, zarządzanie i współpracę z systemami AI.

Dzięki konsekwentnemu ulepszaniu starszych technologii i powstawaniu nowych, programy AI są lepsze niż kiedykolwiek. Na przykład ChatGPT, chatbot AI, może generować prawdziwe i naturalne teksty podobne do tych stworzonych przez człowieka i może odpowiedzieć na prawie każde pytanie użytkownika. Stable Diffusion to program AI typu text-to-image, który na podstawie dostarczonych informacji, za pomocą podpowiedzi, potrafi stworzyć obraz, który przypomina scenę z prawdziwego życia.

Nad własnymi programami AI pracują niemal wszyscy giganci technologiczni, jak Google, Microsoft, Meta czy Adobe. Wykorzystują je, aby poprawić jakość swoich produktów i dać użytkownikom bardziej intuicyjne rozwiązania, niezależnie od tego, jakie są ich potrzeby. Czy to inteligentne algorytmy, które dostarczają najlepsze wyniki wyszukiwania, czy oprogramowanie do edycji zdjęć, które wykonuje edycję zdjęć na poziomie branżowym.

Te organizacje pracowały i iterowały przez lata, aby uzupełnić swoją kadrę o AI, eliminując przy tym konieczność zatrudniania pracowników nie posiadających specjalnych zadań związanych z podstawową funkcją firmy. Przykładowo, bot AI może być przydatny w marketingu, radząc sobie z takimi zadaniami, jak generowanie pomysłów na treści i pisanie postów na blogach. To z kolei zmniejszy koszty wydawane na płacenie pensji agencjom marketingowym i ludziom od contentu.

Ostatnio firma Codeword stworzyła dwa programy AI z pomocą technologii takich jak ChatGPT i zatrudniła je na trzymiesięczny staż. Zespół Codeword będzie nadzorował ich zadania i tworzył sprawozdanie z wyników według ich dokładności, umiejętności rozwiązywania problemów i czasu potrzebnego do wykonania zadania. Imiona stażystów to Aiko i Aiden.

Jak nadano im imiona? Zespół Codeword poprosił program AI o zaproponowanie nazw, które zaczynają się od „AI”. Program zaproponował sześć imion:

  • Aiden
  • Aiko
  • Aileen
  • Ailish
  • Ainsley
  • Aisha


Z sześciu otrzymanych imion, zespół wybrał, jak już wiemy, Aiko i Aiden. Teraz wspomogą oni zespół 106 pracowników. 

Stażyści AI są tworzeni przy użyciu różnych technologii, takich jak ChatGPT, Midjourney, Dall-E 2 i innych.

  • ChatGPT to chatbot AI generujący odpowiedzi podobne do tych stworzonych przez człowieka, stworzony przez OpenAI, o czym była mowa wcześniej.
  • Midjourney to program AI typu text-to-image. Dall-E 2 to także generator typu text-to-image autorstwa OpenAI.


Aiko będzie pracować ramię w ramię z zespołem projektowym Codeword i będzie raportować do Emilio Ramosa, starszego dyrektora artystycznego. Będzie opracowywał koncepcje, tworzył projekty, edytował zdjęcia i wykonywał wszelkie prace, do których zobowiązani są stażyści.

Aiden z kolei będzie pracował w zespole redakcyjnym Codeword składającym się z trzydziestu niesamowitych osób, podlegających starszemu redaktorowi Terrence'owi Doyle'owi. Będzie tworzyć drafty, wpisy na bloga i wymyślać content dla bloga Codeword, Cover Story na Medium.

Programy AI stworzyły swoje Awatary. Blog Codeword podaje, że Aiden i Aiko będą „pełnoprawnymi członkami zespołu Codeword” i będą wymienieni w katalogu pracowników. Mogą też pisać artykuły na firmowego bloga.

Ponieważ nie są ludźmi, nie otrzymają wynagrodzenia, ale Codeword przekaże pieniądze równoważne pensji dwóch stażystów na Grace Hopper Celebration, gdzie kobiety z branży technologicznej z całego świata spotykają się, by omówić swoje prace badawcze i zainteresowania zawodowe.

Jak podaje blog, Codeword planuje wykorzystać Aidena i Aiko do pomocy innym pracownikom. Zespół poda programowi informację o zadaniu, program zwróci wynik z różnymi sposobami na jego rozwiązanie, a następnie zespół wybierze odpowiednie rozwiązanie i w razie potrzeby je zmodyfikuje. Jest to tak zwany „sandwich workflow”

Nasuwa się zatem pytanie, czy owe programy AI będą w stanie zastąpić ludzkich pracowników Codeword. Na blogu wyraźnie zaznaczono, że owe programy AI służą obecnie do celów testowych i Codeword nie zamierza zastąpić nimi ludzkich pracowników.

Na blogu firma podaje również, że obecnie zatrudniają nowe osoby i nie są pewni, jaką pracę mogą wykonać programy AI i w jakim stopniu są niezawodne. Jak na razie Aiden i Aiko nie będą bezpośrednio obsługiwać żadnego klienta.

Codeword zapewnia, że nie zastąpi ludzkich pracowników programami AI, ale nie jest to pewne w przypadku innych firm, np. Google, Amazon, Meta czy Twitter. Firmy te zwolniły ostatnio tysiące pracowników i szukają sposobów na obniżenie kosztów. Szukają każdego możliwego stanowiska, które może zostać zastąpione przez AI i zrobią to, gdy tylko zbudują gotową do rekrutacji siłę roboczą AI.

Można przewidywać, że giganci technologiczni pracują nad zbudowaniem wielotysięcznej siły roboczej sztucznej inteligencji, która zastąpi miliony ludzi.

Jeśli nie chcesz zostać zastąpiony przez AI to znajdź pracę, która wymaga budowania tych programów lub poszukaj pracy, która nie ma związku z żadną technologią (co jest niemożliwe).

Nie należy się jednak zbytnio przejmować. Jest jeszcze kilka dziedzin, których nie da się zastąpić przez AI w obecnym kształcie. Jak np. prowadzenie badań w laboratoriach, eksploracja kosmosu, czy pisanie opinii i książek. Ale, kto wie, co przyniesie przyszłość? AI jest w stanie wykonywać prace szybko i tanio z dokładnością bliską ideału, ale nigdy nie rozwinie logicznego myślenia.

Pamiętaj, że AI nie może podejmować decyzji, zawsze potrzebuje kogoś, kto ją poinstruuje i poprowadzi w kierunku właściwych decyzji.Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>