26.01.20213 min
Dimitris Poulopoulos

Dimitris PoulopoulosMachine Learning ResearcherArrikto

Poznaj nowe funkcje GitHuba i ich korzyści

Poznaj nowe funkcje wprowadzone na GitHuba i dowiedz się, jak usprawnią Twoją pracę.

Poznaj nowe funkcje GitHuba i ich korzyści

Jakiś czas temu odbyło się GitHub Universe, czyli coroczna konferencja poświęcona m.in. zmianom na tej popularnej platformie do hostowania kodu. Zespół prowadzący pokazał podczas otwarcia, jak się wewnętrznie korzysta z GitHuba, aby zademonstrować nowe funkcje oraz zmiany produktowe. Przeczytasz tutaj o najważniejszych nowościach wprowadzonych przez GitHuba. Mam nadzieję, że ułatwią Wam one pracę i staną się nieodłączną częścią Waszego workflow. Zaczynajmy!

GitHub to bez wątpienia najbardziej popularna platforma do hostowania repozytoriów Git. Można tam dokonać kontroli wersji w swoim programie oraz współpracować z innymi programistami nad przeróżnymi projektami. 

Na konferencji można było zobaczyć, jak team GitHuba korzysta z platformy oraz jej nowych funkcji. Nowości te być może zmienią sposób, w jaki komunikujesz się z kolegami/koleżankami z teamu, otwierasz dany issue, tworzysz pull requesty, czy monitorujesz deployment. 

Przyjrzyjmy się im krok po kroku.

Funkcja GitHub Discussions

GitHub mówił o tej funkcji już kilka miesięcy temu. Szybko stała się ona miejscem, w którym można porozmawiać z developerami, którzy utrzymują Twój ulubiony projekt. Od niedawna korzystać z niej mogą już wszyscy, a to dzięki nowemu wydaniu Beta. 

Aby ją włączyć, przejdź do swojego repozytorium i zaznacz pole Discussions. Co więcej, otrzymasz też natywną obsługę tej funkcji dla aplikacji mobilnych oraz kilka innych rzeczy, takich jak konfigurowalne kategorie. 

Już nie wspominając o tym, że wystarczy jeden klik, aby przekształcić daną dyskusję w issue. Możesz więc tworzyć workflow tam, gdzie odbywa się brainstorming, a potem w GitHub Issues planować i śledzić pracę, którą trzeba wykonać, tak aby nie zmieniać kontekstu. 

GitHub CLI

GitHub CLI to narzędzie, które umożliwia korzystanie z GitHuba w wierszu poleceń. Dzięki temu mamy pull requesty, issues oraz inne koncepcje bezpośrednio w terminalu. Nowy wiersz poleceń umożliwia wstępne przygotowywanie pull requestów w terminalu, w taki sam sposób, w jaki tworzysz commity. 

Nowy asystent pokaże Ci, jak to wszystko wygląda, pomagając m.in. w wyborze gałęzi, tytułu oraz opisu pull requesta. Następnie możesz przejrzeć szkic i sprawdzić, czy jest on zgodny ze standardami społeczności. 

Możesz również tworzyć forki repozytoriów i releasy, oraz otwierać i zamykać issues, a także tworzyć Gists. Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź dokumentację

Przegląd zależności

Załóżmy, że stworzyliśmy nowego pull requesta, który potrzebuje sporej ilości zależności, aby wesprzeć nowe funkcje. Ale co jeśli zależności te mają problemy z zabezpieczeniami?

GitHub stworzył w tym celu funkcję przeglądu zależności, która będzie częścią danego pull request. Narzędzie to automatycznie poszukuje luk w zabezpieczeniach, a także innych przydatnych informacji o nowych zależnościach. 

GitHub Sponsors

Jeśli Twój projekt jest w dużej mierze zależny od jakiejś biblioteki, to fajnie by było wesprzeć developerów, którzy ją utrzymują. GitHub Sponsors pozwala na finansowanie ulubionych projektów oraz developerów, którzy nad nimi pracują. 

Funkcja ta to swego rodzaju game-changer dla społeczności open-source - dzięki niej wielu developerów może nawet odejść z pracy i całkowicie poświęcić się projektom, które mają dla nich duże znaczenie. 

Co więcej, firmy mogą finansować developerów i ich pracę dzięki byciu finansowo związanymi z GitHubem. Takie organizacje, jak Amazon czy Microsoft już teraz wspierają co ważniejsze projekty na platformie. 

GitHub Actions

Jest to propozycja związana z praktykami CI/CD. Możesz zautomatyzować, co chcesz, a Actions Marketplace daje Ci nieograniczone opcje. 

Będziesz w stanie obserwować, jak przebiega workflow danego elementu z Actions dzięki narzędziu o nazwie Actions Visualizer. Dzięki nowemu UI zobaczysz, co się dokładnie dzieje, które kroki odbywają się równolegle i na jakim są etapie. 

Możesz zażądać, aby kroki wymagały ręcznego potwierdzenia, czy też stworzyć środowiska dedykowane dla Actions, chronione regułami i przechowujące własne sekrety.

Ciemny layout

GitHub ma teraz ciemny layout, czyli coś, czego prawdopodobnie pragnie większość developerów. Znajdziesz go w sekcji Appearance w swoich ustawieniach.

Podsumowanie

GitHub działa w zgodzie z postawionym sobie celem. Niezależnie od tego, czy jesteś developerem open-source, pracujesz w dużej firmie, czy jesteś studentem, GitHub pomoże Ci w stworzeniu takiego oprogramowania, jakie sobie wymarzyłeś.


Oryginał tekstu w języku angielskim możesz przeczytać tutaj

<p>Loading...</p>