Bulldogjob
Bulldogjob

Powiedz coś o sobie, czyli co odpowiedzieć podczas rekrutacji

Stałe pytanie na wielu rekrutacjach. A wręcz zadanie - opowiedzenia o sobie. Sprawdź, jak to sprawnie ogarnąć.
24.03.20237 min
Powiedz coś o sobie, czyli co odpowiedzieć podczas rekrutacji

Stawiasz się na rozmowie kwalifikacyjnej. Przed wejściem w Twojej głowie kłębi się tysiące myśli. Szukasz odpowiedzi na pytanie, czego możesz się spodziewać. Jest jeden moment podczas rekrutacji, który możemy uznać za pewniak – prośba rekrutera o krótkie przedstawienie Twojej osoby. Próbujesz poskładać myśli, zastanawiasz się, co możesz powiedzieć, co lepiej zachować dla siebie i od czego zacząć. Przygotuj w domu notatki i nie daj się zaskoczyć. 

Z badania dotyczącego rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonego przez InterviewMe wynika, że najczęściej pojawiającym się pytaniem jest „Powiedz nam coś o sobie”. To nawet nie pytanie, a prośba, nakaz, a nawet (zaryzykujmy) rozkaz. Nie ma miejsca na Twoją twierdzącą lub przeczącą odpowiedź, nie masz więc wyboru, musisz poskładać myśli i zacząć mówić. Ale co mówić, żeby się nie skompromitować i nie zanudzić rekrutera, a go zainteresować i przekonać do swojej osoby?

Bezpieczny grunt – Twoje doświadczenie zawodowe

Oczywiście uwzględniłeś swoją drogę kariery zawodowej w CV i raczej nie warto przedstawiać jej w takiej samej formie jeszcze raz. Najprawdopodobniej rekruter ma Twoją cefałkę przed sobą. No to po co właściwie o tym mówić raz jeszcze? 

Ważne jest nie tylko, co mówisz, ale też w jaki sposób. Twój rozmówca sprawdza, czy potrafisz się sprzedać i jak postrzegasz samego siebie. Opisując swoje doświadczenie, skoncentruj się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, z czego jesteś naprawdę dumny i wyjaśnij, co konkretne studia, kursy czy praca wniosły do Twojej kariery, czego Cię nauczyły i jakie piętno (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) pozostawiły na Tobie. 

Nie musisz mówić o wszystkim, na to raczej nie ma czasu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która średnio trwa 30-60 minut. Czas na wypowiedź o sobie to kilka minut, a chyba nie chcesz skończyć swojej wypowiedzi na swoich doświadczeniach zawodowych. Niech będzie to esencja Twojej dotychczasowej kariery. 

Jaki jesteś – odpowiednia osoba na właściwym miejscu 

Możesz też nieco wyprzedzić kolejne pytania podczas rozmowy – jakie są Twoje mocne strony, wymień swoje 3 zalety, które pomagają Ci w pracy w branży IT. To kolejne pytania z serii tych trudnych i niewygodnych. Aby ich uniknąć, po prostu sam wspomnij o tym, jaki jesteś i jakiej postawy można od Ciebie oczekiwać. 

Jest to dobry moment, aby się sprzedać, ale niestety też okazja, aby strzelić sobie w kolano. Jeśli jesteś już doświadczonym deweloperem, analitykiem danych lub testerem oprogramowania, nie musisz wspominać o tym, że masz umiejętności analityczno-badawcze, wykazujesz się zdolnością logicznego myślenia, jesteś dociekliwy i ciekawy. Rekruter zakłada, że taki jesteś, skoro już na dobre zadomowiłeś się w branży. Skoncentruj się na tym, co czyni Cię dobrym pracownikiem, dlaczego można Ci zaufać i powierzyć odpowiedzialne obowiązki. 

Być może wiesz, ale nigdy nie doceniałeś tej cechy, ale specjalista IT, aby być dobry, musi być też kreatywny. Identyfikowanie i wykrywanie błędów, proponowanie konkretnych rozwiązań, kodowanie i rozwój oprogramowania wymaga otwartości umysłu, nieszablonowego myślenia i często odchodzenia od utartych i powielanych schematów. Jeśli działasz w tej branży już dłuższy czas, to najprawdopodobniej kreatywność płynie w Twoich żyłach. 

Mówiąc o swoich cechach charakteru, możesz też pójść drogą obalania mitów. Istnieje stereotypowe przekonanie, że programista to samotnik i z natury raczej introwertyk. Gdyby tak było, to nie powstałoby wiele projektów, ponieważ rzadko który wymaga pracy tylko jednego specjalisty. Najczęściej jest to praca zespołowa i burza mózgów, więc trzeba odnaleźć się w towarzystwie i współpracować. Nawet jeśli jesteś człowiekiem spokojnym, to warto o tym wspomnieć podczas rozmowy. Umiejętność pracy w grupie jest pożądana w pracy w IT, jednak często się jej nie docenia. Ty w ten sposób zwrócisz uwagę na kluczowy aspekt wielu dużych projektów, w których liczy się współpraca a nie pojedyncza jednostka. 

To jeszcze jedna cecha, żeby Twoje notatki na tym etapie były już kompletne. Jak z Twoją cierpliwością? Czy potrafisz panować nad emocjami? Jak się zachowujesz w obliczu niepowodzenia? Błędy w kodzie to chleb powszechni i zdarzają się stosunkowo często. Pomyłki podczas projektowania też nie są rzadkim zjawiskiem, szczególnie u innych, jeszcze mniej doświadczonych programistów. W obliczu takich sytuacji trzeba zachować spokój, nerwy chwycić za wodze i naprawić to, co nie działa, jak powinno. To Twój przełożony na pewno doceni. 

Co Cię właściwie tutaj sprowadza? 

Nie kończymy serii trudnych pytań. Jeśli jeszcze nie zostałeś o to zapytany, to możesz być prawie pewien, że to pytanie pojawi się za chwilę. Mówiąc o swojej motywacji dotyczącej złożenia CV do tej konkretnej firmy podczas wypowiedzi o sobie, zaakcentujesz, że to ważny dla Ciebie moment w Twojej karierze zawodowej. Jest duża szansa, że zaplusujesz. 

Wcześniej przyda Ci się dobry research. Przypomnij sobie ogłoszenie pracy, na które odpowiedziałeś, zapoznaj się z profilem firmy i zastanów się, co sprawiło, że się nią zainteresowałeś. Możliwe, że były to po prostu zarobki lub potrzeba szybkiego znalezienia nowej pracy, o czym jednak lepiej nie wspominaj. Zgłębiaj temat dalej. Możesz wspomnieć, że to dla Ciebie kolejna szansa na rozwój lub chciałbyś się realizować zawodowo w firmie o ustabilizowanej pozycji w branży. To potwierdza Twoje inne cechy – jesteś ambitny, nie stoisz w miejscu, szukasz możliwości doskonalenia swoich umiejętności i wykorzystywania tych nabytych w praktyce. 

Zainteresowania i czas wolny – ujawniaj się, ale powoli 

To teraz odrobina prywaty. Nie samą pracą człowiek żyje i możesz wierzyć lub nie, ale Twój pracodawca jest tego świadomy i nie będzie próbował przywiązać Cię na 24 godziny do krzesła w biurze. Oczywiście dla niego i tym samym rekrutera najważniejsze jest to, co możesz zaoferować firmie, jakie masz umiejętności, doświadczenie i kompetencje. Rozmowa kwalifikacyjna to jednak czas, aby się lepiej poznać, również od tej strony mniej zawodowej. To, czy masz zainteresowania i hobby, świadczy o Twojej ciekawości świata, poświęceniu dla tego, co sprawia Ci przyjemność i jest dla Ciebie ważne, a także umiejętności dobrego planowania swojego czasu wolnego. Twoje zainteresowania odzwierciedlają Twój charakter, dzięki nim możesz dać się lepiej poznać. 

Pamiętaj jednak, żeby nie podawać rekruterowi wszystkiego na tacy. Nie zdradzaj wszystkiego od razu. Postaraj się zaciekawić rozmówce, czyli wspomnieć o czymś, ale bez szczegółów. Jeśli lubisz podróże, to nie podkreślaj od razu, że wyjeżdżasz kilkanaście razy w roku, więc swój limit dni urlopowych zawsze wykorzystujesz w całości. Lubisz boks i trenujesz kilka razy w tygodniu? Nie kryj się z tym, ale informacje o swoich osiągnięciach zachowaj póki co dla siebie, chyba że zostaniesz o nie zapytany. Pozwól rekruterowi na prowadzenie rozmowy. Nie zdradzając wszystkiego, pozwalasz mu na zadawanie pytań w temacie, w którym czujesz się pewnie i na który masz dużo do powiedzenia. Zyskujesz przewagę, to dobrze rokuje. 

Śliski temat – życie prywatne na tapecie 

Niezależnie od tego, czy jesteś singlem, masz drugą połówkę czy też rodzinę i dzieci, życie prywatne nie powinno być głównym tematem rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli się obawiasz niewygodnych pytań, to lepiej mówiąc o sobie, nie poruszaj w ogóle tych kwestii. To grząski grunt, ale w niektórych przypadkach może Ci pomóc. Mając duże osiągnięcia zawodowe i będąc jednocześnie ojcem i mężem, udowadniasz, że potrafisz świetnie łączyć życie zawodowe z prywatnym. Jeśli jesteś singlem i dopiero zaczynasz swoją karierę w IT, to traktujesz ten czas jako szansę na swój rozwój, więc będziesz w stanie się mocno poświęcić swojej pracy. 

O swoim życiu prywatnym lepiej wspominać, niż opowiadać. Nie wchodź w szczegóły. Rekruter nie chciałby wiedzieć o Twoich konfliktach z narzeczoną czy pierwszych krokach syna. Na rozmowę na takie tematy jeszcze przyjdzie czas, np. podczas integracji czy piątkowego wyjścia po pracy do baru. 

Nie daj się ponieść fantazji 

To Twój czas, kiedy możesz mówić, o czym i jak chcesz, ale tylko o sobie. Pokaż, kim jesteś, nie udawaj kogoś innego, kogo, jak Ci się może tylko wydawać, rekruter widziałby w firmie. Nie zakłamuj rzeczywistości, mów tylko to, co naprawdę miało miejsce i co jest zgodne z prawdą. Kłamstwa prędzej czy później zawsze zostają odkryte, a wtedy pozostaje już tylko podkulić ogon i przyznać się do błędu, co nie wszystkim przychodzi łatwo. 

Nie wygłaszaj poematów na temat swojego życia nie tylko prywatnego, ale i zawodowo. Masz tylko albo aż kilka minut, żeby zaprezentować swoją osobę od jak najlepszej strony. Mów konkretnie, ale swobodnie. Jesteś specjalistą w swojej dziedzinie i masz teraz okazję to udowodnić. Jeśli nie koloryzowałeś w CV i dobrze zapoznałeś się z wymaganiami na to konkretne stanowisko, nie masz się czego obawiać. 

Podsumowanie

Słowa „powiedz coś o sobie” nie muszą wiązać języka na supeł. To pewniak, który pojawia się na większości rozmów kwalifikacyjnych i jest to jedna z tych rzeczy, do których możesz się przygotować. Możesz spontanicznie podejść do tematu i pójść na żywioł albo zastanowić się nad tym, jak chciałbyś być odebrany przez rekrutera i co warto byłoby o sobie powiedzieć. Trudno jest mówić o sobie, ale masz szansę zdać ten egzamin. 

<p>Loading...</p>