6.06.20232 min
Vention

Vention

Jak nie dać się oszukać w sieci? Podcast ze specem od cyberbezpieczeństwa

Poznaj video-podcast Technologika, który w najnowszym odcinku porusza temat AI w cyberbezpieczeństwie w rozmowie z Piotrem Koniecznym – CEO Niebezpiecznika.

Jak nie dać się oszukać w sieci? Podcast ze specem od cyberbezpieczeństwa

Na radarze inżynierów IT pojawił się nowy video-podcast oraz profil LinkedIn poświęcony technologii  – Technologika. Po krótkiej rozbiegówce wypływa na szersze wody i zaprasza do rozmów Piotra Koniecznego – założyciela i CEO serwisu Niebezpiecznik.pl. O czym rozmawiają? 

- Cyberbezpieczeństwo jest jak powietrze – przypominasz sobie, że istnieje, gdy zaczyna się psuć albo nie ma czym oddychać – mówi prowadzący podkast dziennikarz Marcin Makowski. - O tym, ile kosztują luki w zabezpieczeniach systemów, przekonał się w 2021 r. m.in. operator rurociągu Colonial Pileline, zaopatrującego w ropę niemal całe wschodnie wybrzeże USA. Atak typu ransomware, polegający na szyfrowaniu danych firmy, wstrzymał przepływ surowca, powodując wyraźne zaniepokojenie na rynkach finansowych. Aby odblokować rurociąg, firma musiała zapłacić 4,4 mln USD. 


Czy po rewolucji modeli AI będziemy jeszcze bardziej podatni na cyberataki?
A może - jak przekonuje Piotr Konieczny – to nasza psychika jest najsłabszym ogniwem łańcuchu zabezpieczeń nawet najbardziej wyrafinowanego systemu? 

- Termin sztuczna inteligencja to jak określenie adidasy na buty.


– twierdzi Konieczny, argumentując, że pod tym terminem kryje się tak wiele zmiennych, że trudno określić, co realnie miałoby wpłynąć do skuteczniejsze działanie przestępców w sieci. Generowanie obrazów, maili czy symulacja głosu nie są rozwiązaniami nowymi, natomiast zawsze ostatecznie idzie albo o brutalną moc obliczeniową wielkich graczy, albo zaawansowane socjotechniki czy personalizowanie ataków, które obecne było na długo przez opublikowaniem ChatuGPT. 

O tym, oraz o sposobach na radzenie sobie z cyberatakami w najnowszym podcaście i magazynie Technologika. 

Magazyn Technologiki, YT, Spotify i Soundcloud znajdziecie na profilu LinkedIn. 


Podcast Makowski&Konieczny w formie video już na YouTube.  

Piotr Konieczny, od ponad 16 lat pomaga największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu ich sieci przed atakami. Jest laureatem prestiżowej nagrody Digital Shapers 2018 magazynów Forbes i Business Insider oraz wykładowcą studiów podyplomowych z cyberbezpieczeństwa na Akademii Marynarki Wojennej i AGH.

Partnerem Technologiki jest firma Vention. 

<p>Loading...</p>