Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
18.02.20213 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Pierwsza wersja preview .NET 6 już jest!

Microsoft opublikował pierwszą wersję preview dla najnowszego wydania .NETu, czyli .NET 6.

Pierwsza wersja preview .NET 6 już jest!

Microsoft podzielił się właśnie wersją preview .NET 6. Najważniejsze cele nowego wydania obejmują rzeczy, które ostatecznie nie trafiły do .NET 5, czyli np. nowszy i lepszy Xamarin, który obniża bariery między developmentem desktopowym a natywnym mobilnym, czy lepsza integracja między różnymi zestawami narzędzi Windows UI.  

Wydanie pełnej wersji platformy jest planowane na listopad 2021. Będzie ono również wspierane przez 3 następne lata jako wydanie Long Term Support (LTS). Sama platforma będzie też o wiele większa w porównaniu do .NET 5 - została dodana obsługa dla Androida, iOS, Mac oraz Mac Catalyst, oraz dla Windows Arm64 (a dokładniej Windows Desktop).

Poniżej szczegółowo przyjrzymy się najważniejszym nowościom, które pojawią się w najnowszej wersji .NET.

Wieloplatformowość .NET-u

Feedback użytkowników .NET dotyczył m.in. tego, że chcą oni budować aplikacje na różnych platformach oraz dzielić się swoim kodem w apkach mobilnych i desktopowych. Od teraz developerzy będą więc mogli tworzyć na Android, iOS, macOS oraz Windows. Obsługa tak wielu platform przez .NET 6 będzie możliwa dzięki integracji i ulepszenia toolkitu Xamarin.Forms. 

Co więcej, preview .NET 6 pokazuje nam, jak mogą wyglądać aplikacje mobilne tworzone za pomocą .NET Multi-platform App UI na Androida or iOS. Dalsze wersje preview zdradzą natomiast, jak będzie wyglądało tworzenie tam apek na macOS i Windowsa. 

Blazor desktop

Blazor stał się ostatnio popularny, jeśli chodzi o tworzenie aplikacji webowych w .NET. Twórcy platformy rozszerzają teraz jego funkcjonalność tak, aby można było przy jego pomocy tworzyć aplikacje z Blazor desktop. Można dzięki temu tworzy apki, które łączą ze sobą UI webowe oraz natywne w jednej natywnej aplikacji. 

Blazor desktop daje sporo swobody w tym, jak go się używa. Możliwe jest podejście, w którym niemal cała aplikacja kliencka jest oparta o Blazora i technologie webowe, a natywne są tylko komponenty takie jak pasek tytułowy aplikacji. Można też pójść w drugą stronę i do aplikacji natywnej dodać nowe elementy webowe.

Blazor jest generalnie tworzony dla aplikacji dotnetowych, ale twórcy zaznaczają, że nie ma przeszkód, by użyć go z innym stosem technologicznym.

Arm64

Spore usprawnienia dotyczące wydajności Arm64 poczyniono już przy okazji wydania .NET 5.0 - twórcy chcą jednak dalej pracować w tym obszarze, zaznaczając tym samym, że jest on dla nich bardzo istotny.

Jeśli chodzi o Windowsa, to twórcy dodają obsługę Windows Forms oraz Windows Presentation Framework (WPF), które wstępnie będzie można zobaczyć w preview 1. Planują oni jeszcze więcej usprawnień, dla których inspiracją będzie feedback użytkowników


Powyżej możecie zobaczyć Windows Presentation Framework, który już wstępnie działa na Windows Arm64. Nie różni się on za bardzo od tego, jak działało Windows Forms podczas preview .NET 5. Co więcej, preview .NET 6 będzie częściowo działać na nowych procesora Apple'a (szersze wsparcie zostanie zaimplementowane w kolejnych iteracjach).

Kontenery

Team rozwijający .NET ma w tym obszarze spore plany. Będzie to np. skalowanie w kontenerach oraz lepsza obsługa odizolowanych kontenerów Windowsa. Jest również plan na stworzenie nowej formy testowania wydajności kontenerów, skupiając się m.in. na kompleksowej wydajności całej maszyny. Twórcy chcą również zredukować rozmiar obrazów, korzystając z PGO, ale nie zdradzają na razie więcej szczegółów.

Podsumowanie

.NET 6 będzie wydaniem wyjątkowym, głównie ze względu na to, że dostosowuje się do współczesnej wieloplatformowej rzeczywistości. Według twórców, .NET staje się również o wiele bardziej otwarty, w ogólnym tego słowa znaczeniu.

Pełna lista nowości wraz z ich kompleksowym opisem znajduje się tutaj. Jeśli ktoś chciałby zainstalować wersję preview, to może to zrobić stąd.

<p>Loading...</p>