Diversity w polskim IT
infoShare Academy
infoShare Academy

Pierwsza praca w IT. Jak ją znaleźć?

Zaczynasz karierę w IT? Nie wiesz od czego zacząć? Przeczytaj ten artykuł, który pomoże Ci w znalezieniu pierwszej pracy.
22.08.20185 min
Pierwsza praca w IT. Jak ją znaleźć?

Aplikacje bankowe, nowoczesne systemy zabezpieczeń, upraszczanie powtarzalnych i czasochłonnych procesów… rozwój branży IT i nowych technologii nie zwalnia tempa. Mimo tego, że coraz więcej działań ulega automatyzacji i jest realizowanych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, wciąż całym procesem steruje człowiek. Na całym świecie w 2020 roku ma brakować nawet ponad 1 mln specjalistów IT. Czy to oznacza, że każdy, kto ukończył kurs programowania, od razu znajdzie pracę? Zdecydowanie nie.

Podczas procesu rekrutacji liczy się nie tylko dyplom, a faktyczna wiedza i umiejętności kandydata. Nie bez znaczenia są też kompetencje miękkie. Developerzy to nie tylko osoby, które cały dzień spędzają na kodowaniu. Część z nich ma kontakt z klientem, bierze udział w spotkaniach, przedstawia możliwości realizacji projektu. 

Dlatego podczas bootcampów organizowanych przez infoShare Academy pokazujemy kandydatom, że warto rozwijać zarówno umiejętności stricte technologiczne, jak i miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole czy umiejętność autoprezentacji. Podczas kursu realizujemy szkolenia z obszarów HR, wspieramy kursantów w przygotowaniu do rozmów rekrutacyjnych, stwarzamy środowisko do pracy w teamie, a podczas Sprint Review dajemy merytoryczny feedback dotyczący jakości projektów oraz sposobów ich przedstawiania.

Działaj

Prawdą jest, że programiści to jedna z najbardziej pożądanych grup zawodowych na rynku pracy. Mowa tu jednak głównie o developerach z doświadczeniem, a nie świeżo upieczonych juniorach. Ci drudzy muszą wziąć sprawy w swoje ręce - aktywnie szukać zatrudnienia, nie czekając na prywatne wiadomości na portalach zawodowych, o których krążą legendy.

Co można zrobić? Osoba stawiająca pierwsze kroki w branży powinna zadbać o swoje CV oraz profil zawodowy na portalach internetowych. Powinny być one czytelne i spójne, dawać jasny komunikat potencjalnemu pracodawcy: kim jesteśmy, jakiej pracy szukamy i dlaczego warto zaprosić nas na rozmowę.

Ważne jest także aktywne korzystanie z GitHuba - to 85 mln repozytoriów i 28 mln użytkowników (2018). Regularne commitowanie, dbanie o jakość kodu, podpinanie wszystkich repozytoriów - także tych open source’owych - powinno stać się nawykiem osób poszukujących pracy w branży IT.

Jestem widoczna/y online. Co dalej? Nadszedł czas na szukanie ogłoszeń oraz pierwsze aplikacje. Jeśli absolwent nie ma doświadczenia w rozmowach rekrutacyjnych i wie, że takie spotkanie będzie dla niego bardzo stresujące, to polecamy na początku aplikowanie do dwóch-trzech firm, w których... nieszczególnie chce pracować. Nawet jeśli powinie się noga i nie dostanie pracy, to nie będzie żalu, a przynajmniej zobaczy, jak może wyglądać rozmowa, jakich spodziewać się pytań na kolejnych i jaką wiedzę powinien jeszcze doszlifować.

Skąd czerpać wiedzę? Na przykład z ogromnej kopalni informacji, jaką jest popularny serwis społecznościowy StackOverflow. Developerzy mogą tam zadawać pytania dotyczące wytwarzania oprogramowania i pomagają sobie nawzajem rozwiązywać problemy.

Zaczynając kurs programowania byłem kompletnie „zielony”. Po jego ukończeniu miałem już gotowe ramy własnej aplikacji, którą niedługo później udało mi się dokończyć na tyle, żeby wszystkie założone funkcje działały. To był główny temat mojej rozmowy kwalifikacyjnej do mojej obecnej pracy, więc na pewno własna praca przyśpiesza ten proces. Jedno jest pewne -  jeżeli chcemy w ogóle znaleźć pracę, to nie możemy iść na kurs z nastawieniem „nauczą mnie”, a raczej: „dzięki nim ja się tego szybko i skutecznie nauczę”. Nasza praca wciąż jest tu najważniejsza.

- Jarosław Mazur, absolwent kursu Junior Frontend Developer w infoShare Academy.

Networking i odwrócenie ról

Minął miesiąc, a ja nadal bez pracy…. Czy to oznacza, że nie nadaję się do świata IT? Zdecydowanie nie. Obecnie na rynku pracy mamy stosunkowo dużo juniorów. Konkurencja jest spora, dlatego - aby się wyróżnić - warto odwrócić role, poszerzając sieć kontaktów na LinkedIn i pisząc wiadomości do rekruterów z wybranych firm. Zwiększa to szanse na zaproszenie do procesu rekrutacyjnego i zakończenie go sukcesem.

Mimo, że nasza firma zatrudnia głównie doświadczonych programistów i testerów po studiach specjalistycznych, dajemy również szansę kandydatom z mniejszym doświadczeniem komercyjnym. Ważnym czynnikiem jest znajomość angielskiego oraz osobowość. Największe plusy to chęć do nauki i umiejętność pracy w zespole.

- Magdalena Misiewicz, Retention and HR Support Manager w Sii Gdańsk.

Oko w oko z rekruterem

Proces rekrutacji programisty jest najczęściej dwustopniowy. W pierwszym etapie ma miejsce rozmowa z rekruterem. Po ustaleniu wstępnych warunków oraz po pierwszym sprawdzeniu wiedzy osoba zainteresowana jest zapraszana do drugiego etapu. Ten składa się już nie tylko z rozmowy, ale także z części praktycznej, np. testu czy zadania sprawdzającego wiedzę i umiejętności kandydata.

Osoby, których kompetencje pokrywają się z naszymi wymaganiami, odbywają rozmowę rekrutacyjną, podczas której zadawane są pytania o doświadczenie kandydata, odbyte staże, praktyki, projekty uczelniane oraz hobbystyczne. Sprawdzana jest również znajomość języka angielskiego. Drugim etapem jest rozmowa techniczna, w trakcie której weryfikowane są jego kompetencje związane ze stanowiskiem, o które ubiega się kandydat. Osoby z niewielkim doświadczeniem powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na wygląd CV, ponieważ jest to wizytówka kandydata. Przed rozmową warto dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której się aplikuje.

- Magdalena Misiewicz, Retention and HR Support Manager w Sii Gdańsk.

Junior już przy biurku

Firmy zatrudniają nie tylko specjalistów IT z wieloletnim stażem, ale także początkujących, których dalej na własną rękę doszkalają. To także jeden ze sposobów radzenia sobie firm z brakiem doświadczonych programistów. Junior nie tylko wykonuje zadania, ale ma możliwość poszerzenia swoich umiejętności.

Jak wyglądają pierwsze tygodnie w pracy? Wszystko zależy od projektu. Niekiedy nowi pracownicy odbywają szkolenia, w innych przypadkach zaczyna się od poznawania narzędzi bądź technologii wykorzystywanych w danym projekcie. Ponadto każdy nowy pracownik w zespole ma przypisaną osobę, która się nim „opiekuje” i sukcesywnie wdraża w projekt.

- Magdalena Misiewicz, Retention and HR Support Manager w Sii Gdańsk.


Podsumowanie

Naszym orężem w pierwszych rekrutacyjnych wyzwaniach jest nie tylko analityczny umysł i zdolność logicznego myślenia, a także cierpliwość, gotowość do ciągłej nauki i podnoszenia kwalifikacji. Liczy się umiejętność autoprezentacji - zarówno na żywo, jak i na portalach zawodowych i w CV.  Nie ukrywajmy - bardzo dobra znajomość języka angielskiego również bardzo pomaga. Rekruterzy cenią proaktywność - a stworzona przez Was aplikacja może stać się motywem przewodnim rozmowy!

Jeżeli nie jesteś pewna/y, czy programowanie jest dla Ciebie oraz jaką technologię wybrać - skorzystaj z jednego z dostępnych w Internecie testów predyspozycji zawodowych i dowiedz się, jak zacząć. Jeśli jednak jesteś już zdecydowany podjąć wyzwanie i chcesz ukończyć kurs programowania, który w kilka miesięcy (a czasem tygodni) przygotuje Cię do rozpoczęcia pracy na stanowisku junior developera, sprawdź listę dostępnych szkoleń tutaj. Jeśli szukasz pierwszej pracy w IT, przejrzyj oferty pracy dla juniorów.

<p>Loading...</p>