Neuroróżnorodność w miejscu pracy
22.08.20194 min
Software Development Academy

Software Development Academy

Pekao TechLab, czyli jak zostać programistą Angular

Transformacja cyfrowa szansą dla programistów. Zaaplikuj na szkolenie pod okiem specjalistów!

Pekao TechLab, czyli jak zostać programistą Angular

Według Związku Banków Polskich w naszym kraju działa ponad 30 banków komercyjnych. Każdy z nich na swój sposób próbuje pozyskać klienta. Dzięki transformacji cyfrowej, banki zyskały dodatkowe narzędzia, które coraz lepiej dopasowują ofertę do oczekiwań rynku. Obecnie duże znaczenie ma funkcjonalność bankowości internetowej, a przede wszystkim - aplikacji mobilnej.

Klient chce mieć możliwość wykonywania wszystkich transakcji za pośrednictwem swojego smartfona. Kiedy ponad 10 lat temu bankowość elektroniczna raczkowała, nikt nie spodziewał się, że stanie się ona tak ważna we współczesnym świecie. Dziś żaden bank nie może funkcjonować bez rozwiązań technologicznych. Obecnie potwierdzamy płatność odciskiem palca, a za zakupy w sklepie płacimy telefonem lub zegarkiem. Systemy online przeszły funkcjonalny i wizualny lifting, aby spełnić oczekiwania klientów. 

Jednym z banków, który doskonale dopasował się do następującej zmiany, jest Bank Pekao S.A. W 2018 roku jego aplikacja mobilna PeoPay otrzymała światową nagrodę za innowacyjność, a obecnie przyszli klienci banku mogą założyć konto dzięki technologii wykorzystującej biometrię twarzy, która porównuje zdjęcie z dowodu osobistego do selfie wykonanego telefonem. Dziś Bank realizuje ponad 60 inicjatyw w obszarze sztucznej inteligencji, robotyzacji procesów, aplikacji mobilnych oraz biometrii twarzy i głosu.

Ze względu na olbrzymi rozmach w działaniu i ciągłą potrzebę rozwoju, Bank Pekao S.A wspólnie z Software Development Academy organizuje Pekao TechLab – program, który umożliwi rozpoczęcie kariery w Centrum IT w centrali Banku Pekao w Warszawie.

Innowacyjny projekt

Pekao TechLab to innowacyjny projekt skierowany do osób, które chcą rozwijać się w branży IT. Zakłada on 4-czteromiesięczny kurs programowania, 100% finansowany przez bank. Po jego zakończeniu uczestnicy projektu będą mieli możliwość zatrudnienia w Centrum IT. 

W programie mogą wziąć udział osoby, które posiadają wykształcenie wyższe techniczne lub są w trakcie studiów oraz mogą pochwalić się doświadczeniem w programowaniu w technologii HTML, CSS i JavaScript

Zakwalifikowani kandydaci będą mieli możliwość pracować na stanowisku Młodszy Programista Angular i zajmować się m.in. programowaniem nowych funkcjonalności w aplikacjach bankowości elektronicznej i mobilnej, poruszając się w technologiach Angular, RxJS, TypeScript, Node.js, HTML(5) czy CSS(3). Wezmą także udział w pracy nad rozwojem dużych systemów bankowych w rzeczywistym środowisku. 


Aktualnie Bank Pekao pracuje nad rozbudową platformy omnikanałowej, której celem jest zaspokojenie potrzeb klientów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Główne założenia tej aplikacji to:

  • ujednolicony wygląd aplikacji we wszystkich kanałach WEB, Oddział, Contact Center, serwis transakcyjny Pekao24,
  • możliwość zmiany kanału obsługi w trakcie trwania procesu,
  • spójna architektura interfejsu użytkownika (UI) – tak dla klienta, jak i Doradcy / Agenta, budowana z wykorzystaniem badań oraz projektanta UI/UX,
  • jeden obowiązujący styl graficzny aplikacji (GUI) projektowany przez dedykowanego grafika,
  • stopniowe ujednolicanie aplikacji i docelowe ponowne użycie istniejących komponentów, modułów.

Środowisko pracy i narzędzia

W Banku Pekao pracuje się w metodyce zwinnej, w oparciu o zasady SCRUM.

„Dział IT wykorzystuje podejście iteracyjne i przyrostowe w celu zwiększenia przewidywalności i lepszej kontroli dostarczanej wartości biznesowej. Centrum IT banku korzysta ze wszystkich ceremonii/aktywności SCRUM tj. Daily, Planowanie, Przegląd Sprintu, Retrospektywa oraz Refinement”

– mówi Bartosz Łaszczewski, Kierownik Zespołu Departamentu Systemów Klienta Detalicznego w Centrum IT w Banku Pekao S.A.

Świeżo zatrudnieni programiści będą mieli okazję pracować na najnowszym frameworku Angular, który pozwala budować w sposób efektywny aplikacje webowe w technologii SPA - Single Page Application.

„Główną cechą aplikacji SPA jest brak przeładowań strony www, dlatego też odbiorca ma wrażenie, że jest w klasycznej aplikacji. Dzięki temu podejściu mamy również wyraźne rozdzielenie warstwy front-end od warstwy back-end. W połączeniu z najnowszymi technologiami daje to spore możliwości rozwoju aplikacji”

- zdradza Paweł Włodarczyk, Architekt Front-End w Centrum IT Banku Pekao S.A.  

Obecnie zespół IT pracuje pod wspólną koncepcją, która przyświeca wszystkim przy tworzeniu bankowej platformy. Nazywana jest Omnichannel. Projekt ten ma dać użytkownikowi spójne doświadczenie wizualne i funkcjonalne bez względu na urządzenie, z którego korzysta – mobile, tablet, desktop. Aplikacje dostosowują się do wielkości ekranu, co nie jest nowością, ale nadal sporym wyzwaniem logistycznym, uwzględniając również inne aplikacje bankowe niewidoczne bezpośrednio dla klienta.

Poza tym w projekcie Omnichannel zespół IT skupił się na tworzeniu modułów, a nie aplikacji. Mówiąc wprost: ten sam kod, który tworzymy, możemy uruchomić w różnych kanałach bankowości, realizując skomplikowane procesy bankowe. Dzięki temu w efektywny sposób dany moduł działa w różnych obszarach bankowości, takich jak:

  • Mobile (Native, PWA)
  • Internet (RWD i PWA)
  • Oddział
  • Call Center

Transformacja cyfrowa

Obecnie Bank Pekao S.A. przechodzi transformację cyfrową. Poprzez ciągły rozwój swoich narzędzi chce nie tylko stworzyć odpowiedni produkt dla swoich klientów, ale również zintegrowany system dla pracowników. Dla banku jest to element całościowego podejścia, dzięki któremu prowadzenie skutecznego biznesu w czasach ucyfrowienia wszystkich systemów jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze.  

„Projekt Pekao TechLab jest jednym z elementów realizacji strategii naszego banku. Do udziału w projekcie zapraszamy osoby, które wiążą swoją przyszłość z  branżą IT i chcą zdobyć niepowtarzalne doświadczenie w wyjątkowym momencie transformacji cyfrowej, którą przechodzi Pekao. To także doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i wymiany doświadczeń z ekspertami w tej dziedzinie”

- mówi Bartłomiej Górniak, Dyrektor Departamentu Strategii HR w Banku Pekao S.A.  

Szczegóły rekrutacji

Spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych udziałem w programie odbędzie się 29 sierpnia 2019 roku o godz. 18:00 w budynku Service Tower w Warszawie. Termin nadsyłania aplikacji to 8 września br.

Uczestnicy programu zostaną wyłonieni do końca września 2019 roku. Sam kurs potrwa od 30 września 2019 do 11 lutego 2020 roku. Zajęcia będą odbywać się w dwóch modułach: wieczorami w tygodniu oraz w weekendy.


Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu. 

<p>Loading...</p>