9.01.20232 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Pamiętaj o deklaracji w sprawie PPK

Każdy, kto chce utrzymać brak zgody na uczestnictwo w PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych), będzie musiał złożyć nową deklarację.

Pamiętaj o deklaracji w sprawie PPK

W październiku miną 4 lata od uruchomienia Pracowniczych Planów Kapitałowych, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo alternatywnego systemu emerytalnego, który w teorii ma podwyższyć wysokość świadczeń w związku z niskimi emeryturami, jakie będzie wypłacał ZUS. 

Cztery lata z PPK

Być może najważniejszą cechą PPK obok dziedziczenia środków jest dobrowolność uczestnictwa. Wystarczyło złożyć u pracodawcy odpowiednią deklarację, by wciąż podlegać wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu w ZUS-ie. Należy jednak pamiętać, że deklarację należy ta odnawiać – w innym wypadku może się okazać, że wysokość wynagrodzenia już w tym roku spadnie właśnie ze względu na udział w PPK.

Już w 2018 roku wiadomo było, że konieczne będzie odnawianie deklaracji braku zgody na udział w PPK. Po upływie czterech lat od rozpoczęcia funkcjonowania systemu uruchomiony zostanie mechanizm automatycznego zapisu do systemu PPK, nawet jeśli wcześniej decyzja pracownika była negatywna. Miało to „przekonać” Polaków do uczestnictwa w mało popularnym programie, czy raczej żerować na nieuwadze części z nich. 

Autozapisy już w marcu

Jak już wspomniano, okres czterech lat mija właśnie w 2023 roku i następne automatyczne zapisy wszystkich, którzy dotąd nie partycypowali w PPK, będą miały miejsce już w marcu. Zasady funkcjonowania planów pozostają niezmienione i ci, którzy już zdecydowali się skorzystać z tzw. III filarów systemu emerytalnego, nie muszą składać żadnych dodatkowych deklaracji – dotyczy to tylko tych, którzy z planów nadal nie chcą korzystać lub z nich zrezygnować.

Przed rokiem PPK podzieliło się statystykami obejmującymi trzy lata działania systemu. Według danych rządu różnica między wpłatami a wartością aktywów zgromadzonych w tym programie wyniosła 425 mln złotych. W programie bierze już udział blisko 281 tys. podmiotów, co przekłada się jednak tylko na 2,274 mln uczestników. Uzasadnia się to brakiem zaufania do podobnych innowacji w systemie emerytalnym wynikającym z rozczarowania OFE.

<p>Loading...</p>