22.08.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Pakiety relokacyjne w IT

Pakiety relokacyjne w IT

Praca w filiach międzynarodowych korporacji wiąże się z możliwością częstych wyjazdów, a nawet pracy za granicą. O zaletach i wadach oraz o firmach stosujących pakiety relokacyjne dowiesz się w tym artykule.

Według badań mężczyźni są bardziej otwarci na relokację, aż 79% ankietowanych poważnie rozważyłoby taką zmianę w życiu zawodowym. Natomiast 65% kobieto zgłosiło gotowość do zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pracę. Głównym czynnikiem ich decyzji miałaby być wysokość zarobków, a zaraz po tym możliwość awansu,

Czym jest relokacja?

Jest ona rozwiązaniem, z którego korzysta wiele firm posiadających filie rozrzucone na całym świecie. Jest to wysyłanie pracownika w inne miejsce niż to, w którym mieszka na stałe. Zazwyczaj relokacja dotyczy tymczasowej pracy przy danym projekcie, który jest wykonywany przykładowo w Niemczech albo gdy jest otwierana nowa placówka przedsiębiorstwa, w której brakuje doświadczonych specjalistów, ekspertów. Jest ona wyzwaniem dla firm, ponieważ zazwyczaj to one ponoszą koszt organizacji “przeprowadzki”, oraz dla samych pracowników, którzy muszą się przygotować na duże zmiany.  

Czas trwania relokacji

Okres relokacji może trwać nawet kilka miesięcy, rok lub dłużej. Przy dłuższej opcji pracownik zazwyczaj ma możliwość zabrania ze sobą rodziny, w takim przypadku w większość firm pomaga mu w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, a nawet szkoły dla dzieci czy pracy dla partnera/partnerki.

Kierunki relokacji w Polsce

Według badań Antal International “Aktywności specjalistów i menadżerów na rynku pracy” najbardziej atrakcyjnymi miastami w Polsce, pod kątem przeprowadzki i ze względu na pracę, dla badanych były: Wrocław (49%), Warszawa (42%), Gdańsk (41%). Ankietowani wyróżnili także Kraków i Poznań.

Relokacja za granicą

W przypadku kiedy pracodawca chce Cię oddelegować do pracy w innym kraju UE, może to zrobić na okres maksymalnie 2 lat.

W związku z tym możesz (okresowo) korzystać z następujących praw m.in.:

 • Nie potrzebujesz pozwolenia na pracę
 • Składki ZUS będą opłacane w kraju pochodzenia

Zanim pracownik wyjedzie za granicę

Profesjonalnie przeprowadzona relokacja powinna zawierać:

 • Umowę
 • Opieka medyczna - zapewnienie sobie opieki medycznej wiąże się z wykupieniem pakietu usług medycznych lub ubezpieczenia.
 • Ubezpieczenie społeczne - w umowie powinno się uwzględnić kwestię, w którym kraju pracownik powinien podlegać ubezpieczeniom społecznym.
 • Wyjaśnioną kwestię podatków

Co musi zapewnić Ci pracodawca podczas relokacji za granicą

Przede wszystkim musisz być zatrudniony/a na takich samych warunkach jak pracownicy w kraju, do którego zostałeś oddelegowany/a. Między innymi:

 • Wynagrodzenie nie może być niższe od miejscowej minimalnej pensji
 • Godziny pracy muszą być normowane (nie możesz pracować dłużej niż przez ustaloną liczbę godzin)
 • Przysługuje Ci prawo do płatnego urlopu
 • Dostosowanie do warunków zatrudniania kobiet w ciąży

Zalety relokacji

 • Szansa rozwoju osobistego i kariery
 • Wiele ciekawych wyzwań
 • Poznanie innej kultury pracy
 • Możliwość rozwoju umiejętności językowych
 • Poznanie ludzi z branży IT w nowym środowisku
 • Oderwanie się od rutyny
 • Często wyższe wynagrodzenie

Wady relokacji

 • Pozostawienie stałego miejsca zamieszkania
 • Reorganizacja życia codziennego, rodzinnego
 • Możliwe problemy z odnalezieniem się w nowym środowisku kulturowym
 • Stres związany z dużą odpowiedzialnością

Trening relokacyjny

W niektórych firmach pracują  specjaliści do spraw relokacji, którzy mają łagodzić skutki związane ze zmianą miejsca zamieszkania. Zazwyczaj zajmują się oni pracownikami zagranicznymi, aby zmniejszyć doznany szok kulturowy, pomagać im w poruszaniu się po "obcym" mieście oraz starają się zapobiegać rodzinnym kryzysom, które mogą mieć miejsce podczas procesu relokacji. Tacy trenerzy pomagają w przyśpieszeniu adaptowania się do nowego miejsca zamieszkania zarówno pracownikom, jak ich rodzinom.

Trening relokacyjny składa się z trzech etapów:

 • Zapoznanie pracownika z informacjami dotyczącymi kraju pobytu
 • Wdrożenie do czekających na niego zadań związanych z objęciem nowego stanowiska
 • Przygotowanie pracownika do przeprowadzki za granicę (nie tylko organizacja wyjazdu, ale również radzenie sobie z emocjami towarzyszącymi z przeprowadzką)

Oprócz kursów relokacyjnych prowadzone są szkolenia repatriacyjne, podczas których przygotowuje się osoby zatrudnione do powrotu do rodzimego kraju.

Przykłady firm IT oferujących pakiety relokacyjne

Kainos

Firma zatrudnia w Trójmieście, a szuka pracowników z całej Polski. Przygotowała dobrze zorganizowany pakiet relokacyjny, który wspiera pracownika zarówno finansowo, jak i logistycznie. Kainos wie, że przeprowadzka jest obarczona dodatkowym stresem, dlatego stara się wspierać swoich pracowników tak, aby skupiali się na pozytywnych stronach relokacji.

Capgemini

Przedsiębiorstwo stworzyło program ‒ Akcja Relokacja. Jest to bonus wypłacany pracownikowi jednorazowo w wysokości 10 tys.zł. Pieniądze mają pokryć przeprowadzkę do Wrocławia lub Poznania. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie należy spełnić określone warunki. Akcja trwa do 31 grudnia 2016 roku.

SoftServe

Firma ma przygotowany specjalny program dla specjalistów IT, w którym pomagają im m.in. podczas przeprowadzki. Ponadto software house ma wielu klientów zza granicy, z którymi pracują w systemie on-site - stąd podróże do Stanów Zjednoczonych czy do różnych miejsc w Europie. Soft Serve m.in.: zwraca koszty wizy (nawet dla członków rodziny), polisy ubezpieczeniowej, koszty za wynajmem mieszkania i samochodu, finansuje koszty zakupu biletów do klienta i z powrotem. W przypadku kiedy osoba zatrudniona pracuje za granicą więcej niż rok, może jednokrotnie wrócić do swojego kraju na koszt firmy.

Ponadto pakiety relokacyjne oferują firmy takie jak: Ericpol ‒ dla osób spoza Łodzi i Krakowa, a także Atos.

Czy w Waszych firmach stosuje się pakiety relokacyjne? Jak one wyglądają?
 

<p>Loading...</p>