30.06.20212 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Pair Programming z AI od GitHuba? Powstało takie narzędzie

Poznaj Copilot - nowe narzędzie GitHuba, które wykorzystuje AI do autouzupełniania kodu i nie tylko.

Pair Programming z AI od GitHuba? Powstało takie narzędzie

GitHub oraz OpenAI pokazały wersję preview ich nowego narzędzia opartego o AI, które będzie podpowiadać kod podczas jego pisania. Copilot, bo tak się ta nowość nazywa, to rozszerzenie dla Visual Studio Code i jest w stanie analizować napisany już kod i na tej podstawie generować nowy - włączając w to całe funkcje. Na razie wersja preview działa najlepiej z takimi językami jak Python, JavaScript, TypeScript, Ruby, i Go, ale ogólnie potrafi zrozumieć o wiele więcej.

O narzędziu

Nat Friedman, CEO GitHuba, napisał, że Copilot pomaga w rozwiązywaniu problemów, pisaniu testów, oraz odkrywaniu nowych API bez potrzeby ciągłego szukania odpowiedzi na swoje pytania w internecie. Co więcej, GitHub twierdzi, że korzystanie z narzędzia będzie przypominać pair programming - styl, w którym dwóch programistów pracuje nad tym samym projektem, aby wyłapać i poprawiać od razu swoje błędy, co przyspiesza development. 

Copilot został rozwinięty we współpracy z OpenAI i otrzymał wsparcie nowego systemu stworzonego przez tę firmę, który nazywa się OpenAI Codex. System ten został wyposażony w szeroką wiedzę na temat tego, w jaki sposób ludzie piszą kod. Według twórców rozumie on więcej niż inne generatory, w tym GPT-3, ponieważ był trenowany na ogromnym zestawie danych z samego GitHuba - mówimy tutaj o terabajtach kodu źródłowego.

Jeśli ktoś chciałby spróbować, to tutaj może założyć konto i zapisać się na listę oczekujących.

Funkcje

Copilot posiada kilka ciekawych funkcji - tutaj postaramy się opisać ten najciekawsze i najbardziej użyteczne. Po pierwsze, narzędzie to pozwala na konwertowanie komentarzy na kod - gdy opiszesz logikę, to sztuczna inteligencja od razu zamieni ją na kod. 

Co więcej, nowe narzędzie GitHuba będzie automatycznie pisać powtarzający się kod i boilerplate. Oto przykład takiego zachowania:


Źródło


Copilot jest również w stanie zasugerować konkretny test, który będzie pasował do implementacji Twojego kodu. Jedyne co musisz tutaj zrobić, to zaimportować pakiet do testów, a Copilot zrobi resztę.

Ciekawą funkcją nowego narzędzia jest również sugerowanie alternatyw rozwiązań dla jakiegoś problemu. Polega to na tym, że Copilot pokazuje inne podejścia, dając nam przy okazji gotowe rozwiązania. Masz wtedy możliwość wykorzystania kodu, który sugeruje Ci Copilot lub wyedytowanie go, tak aby wszystko pasowało.

Podsumowanie

Copilot nie jest pierwszym narzędziem do automatycznego generowania kodu. Mamy również startup o nazwie Kite, który chce sprzedać coś podobnego, zapewniając obecność w ponad 16 edytorach kodu. Niemniej jednak jeżeli narzędzie GitHuba działa tak dobrze, jak deklarują twórcy, to być może za jakiś czas większość z nas będzie programować w parach z robotami. 

Myślisz, że to zadziała? Daj znać w komentarzu ?

<p>Loading...</p>