Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
3.02.20228 min
Lokajit Tikayatray

Lokajit TikayatrayConsultant, IT ArchitectureDell

Opanuj te 9 umiejętności i zostań Senior Developerem

Przekonaj się, jakie umiejętności pomogą Ci zostać dobrym Senior Developerem i na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Opanuj te 9 umiejętności i zostań Senior Developerem

Szukając nowej pracy w branży oprogramowania, często możemy spotkać się z określeniem ‘senior developer’. Możesz odnieść wrażenie, że to po prostu kolejne słowo określające ‘doświadczenie’, ale za tym kryje się nieco więcej.

Istnieją konkretne cechy i umiejętności, które definiują senior developera. Albo innymi słowy, każdy senior developer musi posiadać pewien zestaw umiejętności, aby sprawić, że on, jak i jego zespół będą działać wydajnie i efektywnie.

Jeśli aspirujesz do bycia senior developerem, powinieneś skupić się na zdobywaniu doświadczenia w zakresie tych umiejętności, które są niezbędne, aby osiągnąć sukces. Dzięki tym umiejętnościom uwydatnisz swoją niepowtarzalną markę jako senior developera i będziesz w stanie wywrzeć niesamowity wpływ.

Przejdźmy teraz do szczegółów dziewięciu najważniejszych umiejętności, które powinien opanować każdy senior developer.

1. Wie, jak pisać łatwy w utrzymaniu kod

Nie ulega wątpliwości, że każdy dobry programista powinien wiedzieć, jak tworzyć wysokiej jakości kod. Na początku kariery programiści mają tendencję do skupiania się wyłącznie na ukończeniu kodu za wszelką cenę. Nie mają jeszcze na tyle doświadczenia w tworzeniu kodu, aby program był jak najbardziej wydajny.

Jednak wraz z doświadczeniem w tej branży, musisz nauczyć się pisania kodu możliwego w utrzymaniu. Twój kod powinien wykonać oczekiwane zadanie, spełniając zarówno wymagania funkcjonalne, jak i niefunkcjonalne. Jednocześnie powinien być na tyle prosty, aby inni mogli go przeczytać i utrzymać.

Bardzo często programiści uważają, że turbo skomplikowany kod to dobry kod. Jednak w gruncie rzeczy to mit. Każdy kod musi ewoluować w trakcie swojego cyklu życia, aby sprostać najnowszym realiom biznesowym w danej dziedzinie. A jeśli nikt nie jest w stanie zrozumieć kodu, wkrótce stanie się on koszmarem dla zespołu, który będzie musiał go utrzymać.

W związku z tym senior developer musi nauczyć się, jak tworzyć ustrukturyzowany kod, który będzie łatwy do utrzymania przez innych.

2. Wie, jak przewidywać niepowodzenia

Nieprzewidziane awarie są nieuniknione w przypadku każdego produktu. Istnieje tak wiele czynników, które wpływają na aplikację, że trudno będzie ich uniknąć, niezależnie od tego, jak ostrożny będzie programista.

Dlatego zespół musi dołożyć wszelkich starań, aby przewidzieć niepowodzenia i zaplanować je z wyprzedzeniem jeszcze w fazie realizacji.

Podczas pracy nad zadaniem, senior developer musi skupić się na wszystkich możliwych w scenariuszu reakcjach systemu. Muszą nauczyć się identyfikować przypadki brzegowe i budować zabezpieczenia, aby chronić doświadczenie klienta. Równocześnie powinni tworzyć scenariusze awarii, aby proaktywnie testować ograniczenia systemu i upewnić się, że aplikacja poradzi sobie z różnymi ekstremalnymi sytuacjami.

Umiejętność przewidywania awarii często rozwija się w wyniku aktywnego uczestnictwa w cyklu rozwoju end-to-end wielu rzeczywistych aplikacji.

3. Wie, jak ustalać priorytety w swojej pracy

Senior developer musi wiedzieć, jak nadawać priorytety w swojej pracy, aby osiągnąć maksymalny poziom wydajności. Nie każde zadanie może być wykonane w takim samym nakładem czasu i wysiłku. W związku z tym, umiejętnością niezbędną dla starszych programistów jest nadawanie priorytetów i praca nad zadaniami, które dają największą wartość w stosunku do poświęconej im energii.

W tym samym czasie muszą oni wiedzieć, kiedy powiedzieć “nie”. Nie powinni przyjmować zadań, które nie wnoszą wartości do ich doświadczenia. Jeśli junior może wykonać daną pracę, powinna być mu przydzielona.

Skuteczne delegowanie zadań może pomóc juniorom zdobyć doświadczenie w realizacji zadań i zaoszczędzić czas seniorom, którzy będą mogli skupić się na zadaniach wymagających ich specjalistycznej wiedzy.

Często zdarza się, że juniorzy nie chcą mówić "nie", zakładając, że będzie to źle świadczyć o ich postawie, ale przyjmowanie każdego powierzonego im zadania może szybko przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Może być to dla nich przytłaczające i negatywnie wpłynąć na ich wydajność.

W związku z tym, gdy programiści zdobywają więcej doświadczenia i chcą być uznawani za seniorów, muszą zdać sobie sprawę, że jakość, a nie ilość, jest kluczowa dla ich rozwoju.

4. Wie, jak radzić sobie z eskalacją

Podobnie jak awarie, eskalacje to chleb powszedni w procesie tworzenia oprogramowania. Nie uważam eskalacji za uciążliwą, o ile jest ona podnoszona z ważnego powodu. Eskalacje, jeśli prawidłowo stosowane, pomagają utrzymać priorytety w ryzach i zwrócić należytą uwagę na ważne zadanie.

Jednak wielu inżynierów traktuje eskalację jako zakłócenie. Traktują to jako skargę, a nie jako krytyczną prośbę o pomoc. Rozumiem, dlaczego eskalacje mają tak złą reputację wśród społeczności deweloperów, jednak seniorzy zdają sobie sprawę z wagi eskalacji i wiedzą, jak skutecznie sobie z nimi radzić. Zamiast wpadać w panikę podczas kryzysu, zachowują spokój i koncentrują się na rozwiązaniu problemu. Skupiają się na tym, aby ugasić pożar i iść dalej, nie pogarszając sprawy.

Dlatego też, jeśli chcesz zostać seniorem, naucz się zachowywać spokój w sytuacjach kryzysowych. Bierz udział w eskalacjach i procesach zarządzania poważnym zdarzeniem (Major Incident Management) w celu zdobycia doświadczenia z pierwszej ręki. Obserwuj i ucz się od swoich seniorów, aby zobaczyć, jak oni radzą sobie z daną sytuacją.

I zdradzę ci małą tajemnicę: skuteczne zarządzanie eskalacjami może sprawić, że zostaniesz zauważony na poziomie kierowniczym, co będzie sprzyjało rozwojowi twojej kariery.

5. Wie, jak negocjować

Być może zastanawiasz się, dlaczego programista musi wiedzieć, jak negocjować. Co może wynegocjować senior developer? Już odpowiadam.

Dla juniora skupienie się na kodowaniu i dostarczeniu zadania to wystarczająco dużo. Jednak w miarę rozwoju kariery, powinieneś codziennie pracować z klientami i połączonymi zespołami, aby znajdować polubowne rozwiązania.

Klienci będą mieli różne opinie na temat potrzeby i tego, co aplikacja może osiągnąć. Mogą istnieć znaczące różnice projektowe pomiędzy twoim projektem a wstrzymanym projektem aplikacji.  Obowiązkiem seniora jest wtedy osiągnięcie dobrego porozumienia, które będzie odpowiednie dla wszystkich.

Nie chcesz się kłócić z klientami ani wstrzymywać działania zespołu. Jednak nie zawsze możesz robić to, o co cię proszą. W tym miejscu przydadzą się twoje umiejętności negocjacyjne, które pozwolą Ci określić, czy możesz rozwiązać problem polubownie, nie wpływając na jakość dostawy lub produktu.

6. Wie, jak i kiedy może pomóc

Zawsze do tego zachęcam — programiści powinni prosić o pomoc i pomagać innym tak bardzo, jak to tylko możliwe, aby się rozwijać. Jednak senior developer musi wiedzieć, kiedy i jak pomagać.

Jeśli członkowie zespołu nie pomagają sobie nawzajem, to taki zespół jest skazany na porażkę. Nie oznacza to również, że masz pracować nad zadaniami innych osób. Należy zachować równowagę między pomaganiem innym a pozwalaniem im na wykonywanie pracy, aby mogli uczyć się na własnych błędach.

Przykładowo, jeśli koledzy z zespołu zmagają się z konkretnym problemem, z którym Ty już się zetknąłeś, zachęć ich do znalezienia rozwiązania. Zaoszczędzi to twojemu zespołowi niezliczonych godzin pracy i frustracji. Jeśli jednak ktoś popełnia te same błędy nawet z twoją pomocą, lepiej pozwolić mu ponieść porażkę, aby mógł uczyć się na własnych błędach.

Ciągłe trzymanie za rękę innych programistów, aby nie wpłynąć na CD, stwarza zespołowi więcej problemów. Dlatego też senior musi rozumieć, kiedy i jak udzielić pomocy, aby była ona najbardziej efektywna.

7. Wczuwa się w oczekiwania użytkownika

Często spotykam się z tym, że programiści skupiają się przede wszystkim na technicznym aspekcie CD. Czasami nawet chcą, aby użytkownicy zmienili swoje postępowanie w oparciu o to, jak zachowuje się aplikacja. Zamiast tworzyć produkt, który działa dla użytkowników, oczekują, że użytkownicy będą działać zgodnie z implementacją.

Jednak program jest użyteczny tylko wtedy, gdy spełnia potrzeby użytkownika. Jeśli aplikacja nie może pomóc klientowi w efektywnym rozwiązaniu postawionego problemu, nie ma ona żadnej realnej wartości, bez względu na to, jak elegancki jest kod.

Dlatego też zespół musi wczuć się w wymagania użytkownika. I tu właśnie rola senior developera jest najważniejsza.

Musi on posiadać umiejętność wczuwania się w sytuację swoich użytkowników. Muszą oni rozumieć, jaki problem próbuje rozwiązać użytkownik i odkryć jego pierwotną przyczynę. Następnie muszą wyjaśnić to reszcie zespołu, aby dopasować implementację do wyniku oczekiwanego przez klientów.

8. Wie, jak dokonać dokładnego oszacowania

Szacowanie jest krytycznym elementem rozwoju oprogramowania. Dobre oszacowanie bierze pod uwagę wszystkie aspekty projektu podczas oceny wysiłku wymaganego do dostarczenia pracy. Dlatego też umiejętność szacowania wymaga wiedzy teoretycznej i doświadczenia praktycznego, aby uzyskać najbardziej zbliżone, prawidłowe liczby.

Na szacunki oprogramowania mogą wpływać przypadki brzegowe, czarne scenariusze, kompromisy, zmienność możliwości zespołu, ograniczenia środowiskowe itp. Zidentyfikowanie i zrozumienie tych czynników jest niezbędne do obliczenia nakładu pracy potrzebnego do realizacji całej dostawy.

Nie ma jednak magicznej formuły na uzyskanie idealnie dokładnego szacunku. Aby zdobyć odpowiednie doświadczenie w szacowaniu, programista musi przejść przez te procesy wiele razy.

W związku z tym senior developer musi zaangażować się we wszystkie fazy rozwoju oprogramowania i dowiedzieć się, jak różne czynniki wpływają na czas realizacji projektu. Muszą uczyć się na błędach popełnionych w przeszłości i wykorzystywać te doświadczenia do ulepszania swoich przyszłych szacunków.

9. Wie, jak być konsekwentnym

Konsekwencja jest znacznie bardziej pożądaną cechą u seniorów niż sporadyczna błyskotliwość.

Umiejętność budowania zaufania jest kluczowa dla senior developera. Twój zespół musi być przekonany o posiadanych przez ciebie umiejętnościach. Muszą wiedzieć, że jesteś w stanie dostarczać wartość przez cały czas, a nie tylko wtedy, kiedy masz na to ochotę.

Konsekwencja jest jednym z najlepszych sposobów, aby udowodnić, że twój zespół może na tobie polegać, ponieważ jesteś seniorem.

Jednocześnie, jeśli menedżer nie będzie miał 100% pewności, że programista jest w stanie sprostać zadaniu, nigdy nie da mu do wykonania ważniejszych zadań. W ten sposób programista straci okazję do wykazania się. Będąc niezauważonym, żaden inżynier nie ma szansy na rozwój kariery.

Podsumowując, senior developer musi konsekwentnie wykazywać się opanowaniem wszystkich istotnych umiejętności opisanych w tym artykule. Musi udowodnić sobie, że można go nazwać Panem Niezawodnym, dzięki czemu stanie się skuteczny jako senior developer.

Przemyślenia końcowe

Jeśli wcześniej zadawałeś sobie pytania, takie jak „co charakteryzuje dobrego senior developera?”, albo „jak poznać, czy nadaję się na senior developera?”, to teraz masz już wszystkie odpowiedzi.

Podana lista zawiera niezbędne umiejętności, które pomogą ci zostać senior developerem. Lista ta nie wyczerpuje wszystkich możliwych, ale jeśli uda ci się zdobyć wszystkie wymienione i będziesz konsekwentnie prezentował je w codziennej pracy, zapewniam cię, że twoja kariera rozwija się w dobrym tempie.

Jeśli chodzą ci po głowie jeszcze jakieś i już czerpiesz korzyści z ich posiadania, proszę, korzystaj z nich dalej. Nie krępuj się i podziel się z nami tym, co wiesz, aby inni mogli to przeczytać i czegoś się nauczyć.

Dzięki za przeczytanie tego artykułu.


Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>