Neuroróżnorodność w miejscu pracy
24.07.20233 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Oficjalnie ruszył Worldcoin. Zeskanujesz oko?

Poznaj nową kryptowalutę Worldcoin od twórcy ChatGPT. Poprzez zeskanowanie siatkówki oka możesz wyrobić cyfrową tożsamość i World ID.

Oficjalnie ruszył Worldcoin. Zeskanujesz oko?

Worldcoin, projekt kryptowaluty zainspirowany przez CEO OpenAI, Sama Altmana, w końcu ujrzał światło dzienne. To połączenie technologii blockchain z biometrią ma stworzyć "nową tożsamość systemu finansowego". Co to oznacza w praktyce?

Jednym z najbardziej zaskakujących aspektów projektu jest konieczność wyrobienia cyfrowej tożsamości poprzez zeskanowanie siatkówki oka. Biometryczna autoryzacja ma być kluczem do uczestnictwa w nowym świecie kryptowalut.

Sam Altman, który w ciągu ostatniego roku zdobył rozgłos dzięki ChatGPT, już od wielu lat pracował nad rozwojem Worldcoin. Jego wizją jest stworzenie globalnej sieci tożsamości cyfrowej i finansów, której fundamentem będą właśnie skanowane gałki oczne.

Projekt Worldcoin składa się z portfela World App oraz natywnego tokena WLD. Jednak aby zyskać dostęp do portfela, użytkownicy muszą najpierw udowodnić swoją tożsamość za pomocą biometrycznego urządzenia, znanego jako Orb. Ten wyjątkowy proces nadaje użytkownikom World ID, które wg twórców jest kluczem do walki z oszustwami i botami oraz zabezpieczeniem przed rosnącymi możliwościami generatywnej sztucznej inteligencji. 

Po pierwszych zapowiedziach o nowej kryptowalucie, pojawiały się sceptyczne głosy na temat skanowania gałek ocznych i kolejnego przekraczania granic prywatności. Mimo to ponad 2 miliony optymistycznie nastawionych lub ciekawskich użytkowników zarejestrowało się w projekcie w czasie jego bety, a liczba ta rośnie z dnia na dzień. 24 lipca odbyła się premiera globalna i kryptowaluta jest dostępna dla wszystkich.

Co z tokenami?

Podczas uruchomienia kryptowaluty Worldcoin dostępnych jest maksymalnie 143 miliony tokenów WLD. Z tego 43 miliony trafiły do zweryfikowanych użytkowników w fazie przedpremierowej, a pozostałe 100 milionów przyznano jako pożyczki dla osób  spoza USA.

75% tokenów zostało przeznaczone dla społeczności, 13,5% dla inwestorów Tools for Humanity, 9,8% dla początkowego zespołu programistów, a 1,7% jest w rezerwie. Alokacja dla osób mających dostęp do informacji poufnych została zwiększona do 25% z powodu bardziej złożonego procesu tworzenia i uruchamiania sieci oraz trudnego otoczenia rynkowego.

Wszystkie 7,5 miliarda WLD, które trafią do społeczności, zostały wyemitowane przed uruchomieniem, a 6 miliardów z nich zostanie odblokowanych w ciągu 15 lat dla użytkowników. Niektóre tokeny przydzielone użytkownikom nie są zablokowane, więc są dostępne od razu.

Tokeny inwestorów i zespołów były zablokowane do momentu premiery i stopniowo uwalniane przez pierwszy rok, a następnie przez kolejne dwa lata. Takie podejście ma na celu zapewnienie stabilności rynku Worldcoin.

Finansowanie projektu

Worldcoin opiera się na drugiej warstwie Ethereum, a sam projekt pozyskał ogromne finansowanie w wysokości 115 milionów dolarów od firm takich jak a15z, Bain Capital i Distributed Global.

Jak już pisaliśmy, premiera Worldcoin wywołała mieszane reakcje ze względu na obawy dotyczące prywatności danych biometrycznych. Jednak zaangażowanie Sama Altmana i ogromne wsparcie inwestorów jak widać wskazują na ogromny potencjał komercyjny tego projektu. Binance, jedna z największych giełd kryptowalut na świecie, już ogłosiła notowania tokena Worldcoin (WLD), co wzmocni pozycję tej innowacyjnej kryptowaluty.

Przyjmie się czy nie?

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o pomyśle na stosowanie biometrii włosowej, jednak najwidoczniej brak znaczących postępów w tym temacie. Chyba nie bardzo szkoda, bo przechwycenie czyjegoś włosa i wykorzystanie go do oszustwa wydaje się łatwiejsze niż użycie czyjegoś skanu z Orba od Altmana. Chociaż wodze fantazji i kreatywności złodziei, oszustów i hakerów wydają się nieograniczone 🤡

Czy Worldcoin stanie się nowym liderem w świecie kryptowalut? Może to chwilowy szał jak w przypadku NFT, na którym powoli tracą nawet najpewniejsi gracze? Czas pokaże. Daj znać co myślisz w komentarzu.

<p>Loading...</p>