Oczy programisty. Jak dbać o wzrok przed komputerem?
Prędzej czy później, każdego programistę (czy też każdego innego specjalistę IT, ale dla uogólnienia posłużymy się terminem programista) dotykają problemy z oczami po wielogodzinnej pracy przed komputerem. Nie wszystkim od razu pogarsza się wzrok, ale dochodzi do przemęczenia lub wysychania oczu. Wzrok to często pierwsza "ofiara" specyfiki pracy przy komputerze. Sprawdź, jak zadbać o swoje oczy.
Syndrom widzenia komputerowego
Coraz częściej mówi się i pisze o Syndromie Widzenia Komputerowego, określanego w skrócie jako CVS (Computer Vision Syndrome). Dolegliwość ta została zdefiniowana w 1994 roku przez American Academy of Ophthalmology i określa zespół zmęczenia oka spowodowanego długotrwałą pracą przy komputerze. Na CSV narażonych jest 75% osób, które spędzają przed komputerem więcej niż 2 godziny dziennie.
Tego rodzaju praca wpływa specyficznie na organizm. Przede wszystkim pojawia się problem z nawilżeniem spojówki i rogówki. W normalnych warunkach mrugamy około 12 razy na minutę, a patrząc w ekran, nawet pięć razy mniej. Do tego oko szybko się męczy, ponieważ musi skupiać się przez dłuższy czas na jednym obiekcie podczas pracy z komputerem. Osłabiają się również mięśnie gałki ocznej. Nie można zapominać też o niekorzystnym wpływie promieniowania ekranu na oczy. W rezultacie tego wszystkiego dochodzi do syndromu CSV, z którym wiążą się często:
- osłabienie wzroku
- ból oczu
- swędzenie oczu
- zespół suchego oka
Wzrok a praca przed komputerem
Odpowiednie zorganizowanie pracy oraz zmiana nawyków pozwalają znacznie ograniczyć negatywny wpływ wielogodzinnej pracy przed komputerem na oczy programisty. Przede wszystkim, ważne jest właściwe przygotowanie stanowiska pracy:
- monitory najlepiej ustawiać bokiem do okna, żeby zwiększyć dopływ światła naturalnego
- odległość oczu od ekranu nie powinna być mniejsza niż 40 cm
- co 20 minut warto robić kilkudziesięciosekundowe przerwy, w czasie których należy intensywnie mrugać powiekami, nawilżając oko
Można także zafundować gałce ocznej krótką gimnastykę, wzmacniającą jej mięśnie: przez chwilę patrzymy w dal, potem na boki pod różnymi kątami, a następnie zataczamy wzrokiem ósemki. Należy także zadbać, żeby w miejscu pracy nie było zbyt sucho. Najlepsza wilgotność to około 50%. Można także używać nawilżaczy powietrza. Warto również często wietrzyć pomieszczenie. Nie można także zapominać o dostarczaniu organizmowi odpowiednich witamin i mikroelementów: A, C, E, cynk, magnez i selen.
Programista nie powinien również zaniedbywać regularnego badania oczu. Najlepiej pojawiać się u okulisty co najmniej raz na pół roku. Osoba pracująca przez wiele godzin przy komputerze powinna również dobrać właściwe do tego okulary lub soczewki kontaktowe.
Okulary do pracy przed komputerem
Nie wystarczy założyć jakichkolwiek okularów. Owszem, poprawią wzrok programiście, ale nie nic poza tym. Praca przy komputerze to również narażenie oczu na zwiększone promieniowanie elektromagnetyczne oraz odblaski od monitorów. W tej sytuacji warto zdecydować się na szkła z powłokami antyrefleksyjnymi, które umożliwiają uzyskanie niemal stuprocentowej przejrzystości. Z jednej strony takie szkła są bardzo estetyczne, a z drugiej – eliminują odbicia i oślepiające odblaski, które mogą powstawać na powierzchni soczewek. Tego rodzaju szkła sprawiają, że wzrok mniej się męczy, ponieważ soczewki antyrefleksyjne poprawiają kontrast i ostrość widzenia.
Programista powinien również zwrócić uwagę na soczewki AR z segmentu premium, które obok powłoki antyrefleksyjnej, posiadają również cały szereg innych zabezpieczeń. Najczęściej są to powłoki:
- hydrofobowa – ograniczająca parowanie szkieł i ułatwiająca ich czyszczenie
- utwardzająca – chroniąca przed zarysowaniem
- antyelektromagnetyczna – ograniczająca wpływ promieniowania elektromagnetycznego na oczy
- antystatyczna – ograniczająca przyciąganie kurzu (idealna do biurowych warunków)
Na rynku można także znaleźć różne połączenia powyższych powłok. Najczęściej producenci proponują zestawienie powłoki antyrefleksyjnej (AR) z antystatyczną (EMI).
Warto również zwrócić uwagę na oprawki. Oprócz tego, że należy je dobrać do własnego stylu i do kształtu twarzy, trzeba również skupić się na ich funkcjonalności. Do wielogodzinnej pracy przed komputerem najlepsze będą oprawki lekkie, ale wytrzymałe oraz bardzo dobrze dopasowane i osadzone tak, żeby nie trzeba ich często poprawiać, a tym samym dekoncentrować się i odrywać od pracy.
Soczewki kontaktowe dla programisty
Wiele osób wybiera soczewki kontaktowe zamiast okularów. To rozwiązanie ma swoje zalety:
- zapewniają pełne pole widzenia i naturalny wygląd
- nie zniekształcają obrazu
- nie ma problemu z zaparowanymi szkłami
- oprawki nie osuwają się z oczu w czasie pracy
Jeszcze kilka lat temu warunki panujące w biurach nie wpływały dobrze na użytkowników soczewek kontaktowych, które pod wpływem klimatyzacji, różnego rodzaju nawiewów czy ogrzewania, ulegały znacznemu osuszeniu. Dotyczyło to szczególnie miękkich soczewek hydrożelowych, również tych o zwiększonej zawartości wody. Na szczęście obecnie na rynku znaleźć można modele soczewek nowej generacji, w których producenci wyeliminowali opisywane powyżej problemy. Programiści powinni zatem wybierać soczewki silikonowo-hydrożelowe (np. AIR OPTIX, ACUVUE OASYS itp.). Takie modele są często wzbogacane składnikami nawilżającymi, a do tego są bardzo gładkie, co sprawia, że użytkownik w ogóle ich nie czuje.
Nie zapomnij o nawilżaniu oczu!
Wspominaliśmy już, że praca przed komputerem powoduje, iż rzadziej mrugamy, a tym samym jesteśmy bardziej narażeni na wysychanie spojówki i rogówki. Aby tego uniknąć, konieczne jest zapewnienie oczom optymalnego nawilżania. Najlepsze będą do tego krople do oczu, których warto używać kilka razy dziennie (tzw. sztuczne łzy). Najlepiej wybierać krople bez konserwantów, ponieważ takie substancje zamiast pomagać, mogą podrażniać oczy i wywoływać alergie. Można tu polecić takie preparaty, jak na przykład: Hialeye, Fitostill, Ocumax, Zuma Świetlik itp. Bardzo skuteczne jest łączenie żelu z kroplami. Warto zwrócić uwagę na żel z chabrem bławatkiem (np. Fleslek) lub z rumiankiem albo arniką. Takie preparaty łagodzą podrażnienia, odświeżają gałkę oczną i eliminują jej ewentualne przekrwienia.