17.03.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

npm kupiony przez Githuba

Sprawdź, jak npm może skorzystać na zakupie przez Github.

npm kupiony przez Githuba

Github ogłosił, że kupił npm, rejestr bibliotek, który jest niezwykle istotną częścią świata JavaScript. W 2018 Github został zaś zakupiony przez Microsoft i od tamtego momentu firma inwestuje w platformę bardzo duże środki — zakup npm może posłużyć jako przykład.

W ciągu ostatnich 10-ciu lat npm był rozwijany przez swój zespół, który wspierała również rzesza open-sourcowych deweloperów. W taki sposób ten rejestr bibliotek zawiera teraz 1.3 miliona pakietów i ma 7.5 miliarda pobrań na miesiąc.

Jak duże zmiany zatem zajdą w npm w związku z zakupem? Na oficjalnej stronie npm możemy przeczytać zapewniania, że cały czas będzie darmowy i ogólnodostępny, oraz że projekt cały czas będzie rozwijany. To samo potwierdza Nat Friedman, CEO Githuba.

Plany na przyszłość

Po sfinalizowaniu umowy Github zamierza skupić się na pewnych aspektach funkcjonowania npm związanych z doświadczeniem użytkownika i bezpieczeństwem open-sourcowym. Po pierwsze, rozwój infrastruktury rejestru i platformy. Nat Friedman zaznacza, że ekosystem JS jest ogromny i bardzo szybko się rozwija, zatem potrzebny mu jest solidny rejestr. Github zamierza sporo zainwestować, aby npm był szybki, skalowalny i niezawodny.

Po drugie, lepsze doświadczenie użytkowników. Tutaj mogą się pojawić nowe ficzery, takie jak, Workspaces, czy lepsze uwierzytelnianie wielopoziomowe. No i po trzecie — zżyć się ze społecznością JavaScriptu. Tutaj chodzi głównie o kontakt z programistami JavaScript i pozyskiwanie nowych pomysłów na rozwój rejestru.

Co więcej, planuje się integrację Githuba z npm w celu zwiększenia bezpieczeństwa przy dostarczaniu kodu do npm ze względu na wsparcie ze strony GitHub Security Lab oraz wbudowanych na Githubie ostrzeżeń o niebezpieczeństwie

Wsparcie płacących użytkowników

Jak zostało wcześniej wspomniane, npm nadal będzie darmowy i open-sourcowy. Jeżeli chodzi o użytkowników, którzy używają płatnych wersji w celu tworzenia prywatnych rejestrów, to również będą oni dalej wspierani. Co więcej, firma rozwija projekt o nazwie GitHub Packages i planuje umożliwić klientom przeniesienie swoich rejestrów właśnie tam. Ma to umożliwić npm wyłączne skupienie się na rozwoju pod kątem publicznego rejestru JavaScript.

Podsumowanie

Zakup przez Github z pewnością daje npm nowe możliwości rozwoju, zwłaszcza że platforma do przetrzymywania kodu ma pokaźne wsparcie finansowe w postaci Microsoftu. Jeżeli chodzi o wspieranie i rozwój ekosystemu JavaScript, to mamy nadzieję, że te pieniądze przełożą się na jakość tego, co npm oferuje zwykłym deweloperom JS.

<p>Loading...</p>