Neuroróżnorodność w miejscu pracy
28.05.20192 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nowy sprzęt Intela i AMD przedstawiony na Computex

AMD przedstawia procesory Ryzen 7 i 9 oraz nową architekturę. Intel dobija do 5GHz na czterech rdzeniach jednocześnie.

Nowy sprzęt Intela i AMD przedstawiony na Computex

Na tajwańskiej wystawie sprzętu Computex w Tajpej, Intel i AMD walczą o spotlight, prezentując nowe procesory. Zebraliśmy najważniejsze informacje z wydarzenia.

AMD

Procesor drugiej generacji Rome 7nm Epyc dla serwerów, oparty o architekturę Zen, ma być dostępny już w Q3 i będzie obsługiwał dwa razy więcej platform niż 14nm Naples pierwszej generacji.

Ogłoszono również nową architekturę graficzną RDNA, stworzoną z myślą o grach komputerowych, dla nadchodzących kart graficznych Radeona PCIe 4.0 7nm. Na tej samej architekturze oparte będą karty graficzne Radeon Navi i razem z procesorem AMD Zen 2.0, znajdą się wewnątrz następnej konsoli Playstation oraz nowej serii kart graficznych RX 5000 (które ukażą się wraz z 50 urodzinami firmy AMD). AMD ma wyjawić więcej szczegółów podczas gamingowego expo E3 w czerwcu.

Dowiedzieliśmy się też więcej o samych procesach trzeciej generacji Zen 2.0. Ryzen 7. Pierwszy dostępny procesor z tej serii, Ryzen 3700X ma być 8-rdzeniowym i 16-wątkowym procesorem o podstawowej częstotliwości 3.6GHz, dobijając do maksymalnej 4.4GHz, 36MB pamięci podręcznej i TDP na poziomie 65W. Ryzen 3700X ma się zmieścić w cenie 329 dolarów. Nieco droższą opcją będzie 3800X: 3.9GHz do maksymalnej częstotliwości 4.5GHz i wyższym imponującym DTP aż 105W.

Prawie 500 dolarów (wciąż taniej niż za porównywalne procesory Intela) zapłacimy za procesory z serii Ryzen 9. Pierwszy z nich, Ryzen 9 3900X będzie 12-rdzeniowy, 24-wątkowy, o częstotliwości 3.8GHz do 4.6GHz, 70MB pamięci podręcznej i TDP również sięgającym 105W.

Intel

Najprawdopodobniej Intel ma jeszcze coś w rękawie. Ich prezentacja jeszcze nie dobiegła końca, jednak już na wstępie próbują przebić ofertę AMD.

Firma dumnie ogłosiła, że ich nadchodzące modele przekraczają możliwościami to, co zaprezentowało AMD, powołując się na swoje benchmarki. Jednak, jak sporo internautów zauważyło, Intel załadował w swoje procesory nowej generacji szybszą pamięć podręczną, co przełożyło się na lepsze wyniki w benchmarkach, lekko przekraczające wyniki procesów Ryzen. Rzućmy jednak okiem, co zapowiedział Intel:

Specjalną edycję 8-rdzeniowego procesora Core i9 9900KS, która jest w stanie uruchomić wszystkie rdzenie jednocześnie w częstotliwości 4GHz, do nawet 5 GHz w Turbo Mode.

Usłyszeliśmy również o pierwszych Intelowskich dedykowanych laptopom procesorach 10nm Ice Lake Core, które wykorzystują rdzenie Sunny Cove. Sunny Cove wyposażony jest w sprzęt graficzny Intela 11. generacji, technologię Wi-Fi 6, interfejsy Thunderbolt 3, akcelerację matematyki sieci neuronowych oraz inne smaqczki.

Będziemy bacznie obserwować poczynania obu firm na Computex.

<p>Loading...</p>