Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
23.06.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Nowy Free Pascal obsługuje Win16

Język Pascal świętuje swoje 50-lecie, a twórcy wydają wersję 3.2.0 platformy Free Pascal, która zawiera m.in. obsługę Win16.

Nowy Free Pascal obsługuje Win16

Zespół Pascala świętuje 50-lecie tego języka i wydaje wersję 3.2.0 platformy Free Pascal. Mamy tutaj sporo nowych funkcji oraz (uwaga) dodane wsparcie dla 16-bitowego systemu Windows. Brzmi to totalnie jak żart twórców, bo to archaiczna technologia, a 16-bitowy Windows przypomina czasy czcigodnego Windowsa 3.0. Utrzymywanie Pascala samo w sobie wydaje się raczej hobbystyczne, ponieważ język ten ma 50 lat i przez ten czas został już wyparty przez konkurencję. Niemniej jednak wielu może poczuć nostalgię - Pascal był językiem, którego używało się dosyć szeroko np. w latach 80. i na początku lat 90.

Wersja 3.2.0 to pierwszy update od pięciu lat. Przyjrzyjmy się, czym twórcy postanowili jeszcze wzbogacić doświadczenie kodowania w Pascalu.

Nowości Free Pascal

Poza wspomnianym wsparciem dla 16-bitowego systemu Windows, na platformie Free Pascal pojawiają się nowości, które są równie ciekawe. Po pierwsze, dostaliśmy ulepszoną obsługę tablic dynamicznych. Możemy więc, np. użyć Insert() do wstawiania tablic oraz innych elementów do istniejącej już tablicy dynamicznej. 

Po drugie, przestrzenie nazw można teraz dostarczyć do kompilatora, co stworzy domyślną przestrzeń nazw, do której trafią nieprzypisane moduły (unit). Co więcej, wspomniana wcześniej obsługa 16-bitowego systemu Windows jest na razie cały czas eksperymentalna. Pełna lista nowości ze wszystkimi szczegółami technicznymi znajduje się tutaj

Powstanie Pascala

Inspiracja do stworzenia Pascala pojawiła się podczas prac nad jednym z wcześniejszych języków programowania o nazwie ALGOL oraz problemów, które stwarzał. Niklaus Wirth zaczął tworzyć Pascala w 1968 roku, a jego celem było zbudowanie technologii, która byłaby bardziej wydajna przy kompilacjach i uruchamianiu programów, pozwoliłaby na rozwój oprogramowania o lepszej strukturze oraz byłaby dobrą podstawą do nauki programowania strukturalnego ze względu na swoją większą prostotę. ALGOL 68 był na przykład bardzo skomplikowaną i trudną do użycia technologią, a Pascala uczyło się całe pokolenie studentów


Pascal stał się również głównym językiem wysokopoziomowym, którego używano przy developmencie komputera Apple Lisa, a później również Macintosh. Części oryginalnego systemu operacyjnego Macintosh zostały przetłumaczone na asemblera kompatybilnego z układami Motorola 68000 ze źródeł właśnie w Pascalu. Język przyczynił się też do powstania wielu popularnych aplikacji, takich jak Adobe Photoshop, czy Skype.

Popularność Pascala w Polsce

Warto tutaj chyba jeszcze wspomnieć, że Pascal był o wiele bardziej popularny w Polsce niż w innych krajach (szczyt popularności osiągnął w latach 80.). Zawdzięczał to głównie dostępności kompilatorów w pirackich wersjach (było to jeszcze zanim pojawiło się prawo o własności intelektualnej), swojej prostocie oraz popularyzacji przez uczelnie wyższe. Z czasem Pascal został wyparty przez C oraz C++.

<p>Loading...</p>